Білім беру ұйымының атауы
|
Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Рудный қаласы білім бөлімінің №15 жалпы білім беретін мектебі» КММ
|
Пәні:
|
Химия
|
Бөлім:
|
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Мустафина Рыскул Сабеновна
|
Күні:
|
09.02.22ж
|
Сынып: 9«А»
|
сыныбы
Қатысушылар саны: 21
|
Қатыспағандар саны:3
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Аммиак. Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы.
№12 зертханалық тәжірибе «Аммиак молекуласының моделі»
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.1.4.6 -аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
1. Аммиактың молекулалық, электрондық және құрылымдық формуласын жазады;
2. Аммиакты алу және қасиеттерін қолданылуын біледі;
3. Аммиактың химиялық қасиеттеріне теңдеулер жазады, есептер құрастырады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
3 мин
Өзін-өзі тексеру
7 мин
Өткен білімді еске түсіру
|
І Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. («Шаттық шеңбері» әдісі. Сабақ басталар алдында қолданамыз.
2.Үй тапсырмасын сұрау (оқушыларды «Санамақ» ойыны арқылы үш топқа біріктіріліп сұралады,
1 топ-«Шар» тобы;
2 топ-«Стержень» тобы;
3 топ-«Модель»).
«Пазл» әдісі (ойлау дағдыларын дамытады; шапшаңдыққа үйретеді).
Айналымдарды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазып, X, Y заттарын анықтаңдар:
N2 → NH3 → X → Y → HNO3 → AgNO3
Кері байланыс («Мен күткен жауап»; «Рахмет, жарайсың, сен сұраққа толық жауап бердің»; мұғалімнің жазбаша ескертпесі, түсіндірмелері).
|
Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.)
Дескриптор:
-генетикалық байланысты шығарады;
-белгісіз х,у заттарын табады;
-шыққан өнімдердің атауларын атайды.
|
Шапалақтау
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау
(Смайликтер арқылы бағаланады).
|
Презен-
тация
Презентация, тақта.
|
Жаңа білім
30 мин
5 мин.
Жұппен жұмыс
8 мин
Топпен жұмыс
12 мин
|
Сабақты өткен тақырыппен байланыстыра келіп азоттың негізгі қосылыстары туралы әңгімелеу арқылы аммиак туралы түсінік береді.
Оқулықпен жұмыс:
«Түртіп алу» әдісі
Оқулықты қарап шығып материалға жоспар құра отырып тақырыпты меңгеруге бағдар береді.
Зертханалық тәжірибеде қолданылатын қауіпсіздік техника ережелері:
1.Үшкір заттармен жұмыс жасағанда абай болу;
2.Топтық жұмыс жасағанда құрал-жабдықтарды шатастырмау;
3.Топтық жұмыс жасау ережесін сақтау.
№12 зерханалық жұмыс
«Аммиак молекуласының моделі»
Алдымен аммиактың құрылымдық формуласын құрастырыңдар. Молекулалардың сфералық модельдерін құрастыруға арналған жиынтықтан екі түсті шар алыңдар. Шарлардың аммиак молекуласы үлгілерін жасаңдар. Аммиак молекуласындағы атомдар арасындағы химиялық байланыстардың санына назар аударыңдар.
3 топқа үш түрлі тапсырма береміз.
1 топ:Ермексаздан аммиак моделін жасау.
2 топ: Плакатка аммиактың моделін салады.
3 топ:шар стерженьді модельдерден жасау
Кері байланыс («Өте жақсы»; «Рахмет, бәрі дұрыс»;
мұғалімнің жазбаша ескертпесі, түсіндірмелері).
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап жлспар құрып жаңа материалмен танысады.
Жоспар:
Құрылысы,
Физикалық және химиялық қасиеттері,
Алынуы,
Қолданылуы.
1 топқа: ермексаздан аммиактың моделін жасау.
2 топқа: плакатка аммиактың моделін салу.
3 топқа: шар стерженьді модельдерден аммиактың моделін құрастыру.
Дескриптор:
- ермексаздан аммиактың моделін жасайды;
-плакатқа аммиактың моделін салады;
- шар стержінді модельдерден аммиактың моделін құрасырады
|
Бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек»
ҚБ. («Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады).
Топтық жұмысты
балл бойынша бағалау
Жоғары балл-3,орташа -2,төмен-1.
|
оқулық
Сурет.
http://www.resourcefulschools.org/teachers/lesson-plans/82
http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6189503
сурет
Бейнетәжі-
рибе
https://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesson=11317
|
Бекіту
5 мин
Үй тапсырмасы
1 мин
Кері байланыс
4 мин
|
1-тапсырма. «Интервью» әдісі арқылы сабақты бекітеміз:
1. Аммиактың құрылысы қандай?
2. Аммиак қандай физикалық қасиеттерге ие?
3.Аммоний ионына қандай сапалық реакция тән?
4. Аммиак Жер атмосферасында кездесе ме?
5. Аммиакты қандай мақсаттарда пайдаланады?
6. Қандай процестер нәтижесінде аммиак Жер атмосферасына енеді?.
7. Аммиак қандай заттармен әрекеттеседі?
Үйге тапсырма: параграф Аммиактың қасиеттері, алынуы мен қолданылуы.
Кері байланыс «Алма ағашы»
|
Оқушылар топ мүшелері жауап беріп отырады
Дескриптор:
1. Аммиактың қасиеттерін атайды;
2.Аммоний ионына тән сапалық реакцияны айтады;
3. Аммиактың күкірт қышқылымен реакциясын жазады;
4.Аммиактың қолданылуын анықтайды;
5.Аммиактың химиялық қасиеттерін ажыратады.
Үй тапсырмасын жазады
Сабаққа оқушылар өз бағасын береді, әр оқушы сәйкес смайликті таңдап, тақтадағы сәттілік жолына жабыстыра
ды
|
Бағалау («2 тілек, 1 жұлдыз» әдісі арқылы бағаланады)
.
|
Презентация
Оқулық
оқулық
Сурет
|