Елембаева Марзия Тлегеновна тарихжәне география
пәнінің мұғалімі , брінші санатта,
КММ «Архангельское орта мектебі» СҚО Қызылжар ауданы, Архангельское селосы
Аннотация «Диалогтік оқыту» арқылы оқушылардың сабаққа деген ынталарын арттыру
арттыру, оқушылардың оқуға деген ынталарын арттыру үшін жаңа әдіс-тәсілдерді
қолданушығармашылық қабілеттерін дамыту.
Қазақстан тарихы. 10 сынып.
Тақырыбы
Абылай хан саясаты. Қазақстанның Ресейге қосылуының аяқталуы
Мақсаты
Қазақ халқын бір хандыққа біріктірген Абылай ханның қазақ тарихындағы
орны, ерлік істері,саясаты жайында талдауды үйрену.
Жалпы мақсаты
Оқушылар берілген тапсырманы өздері талқылап,өз ой-пікірлерімен
санасады.
Күтілетін нәтиже
1. Абылай хан және оның қазақ тарихындағы алатын орны мен ерлік істері
жайында біледі.
2. Абылай ханның жүргізген саясаты туралы мағлұмат алады.
3. Оқушының оқуға деген мотивациясы артады.
4. Өздері шешім шығаруға, еркін ойлау дағдысы қалыптасады.
7 модульдің
қолданылуы
АКТ, «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшінбағалау және оқуды
бағалау» «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», Оқытуды басқару және
көшбасшылық»
Қолданылатын әдіс-
тәсілдер
Сұрақ-жауап, топпен жұмыс, АКТпрезентация диалогтік арқылы оқыту,
шығармашылық тапсырма,
Қолданылатын
ресурстар
Ноутбук,стикерлер, «Қара жәшік» «Стоп кадр»,
«Сократ семинар», «Картография», «Тарихи сынақ хат»,
кескін карта
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
Сынып оқушыларымен сәлемдесіп,
жағымды психологиялық ахуал туғызу
«Шетелдік амандасу» таныстыру
Мен бүгін сіздерге құр қол келген
жоқпын, сыйлық ала келдім.
-Қазақ халқының негізгі баспанасы – киіз
үй.
Киіз үйдің ішінде «Керей» және
«Жәнібек» деген сөз жазулы тұрады.
«Қазақ хандығының 550 жылдығына»
баланысты сұрақтар қойып топқа бөлу
Бүгінгі сабағымызды бағалау үшін,
сіздерге бағалау парағын берейін
Оқушылармен таныс болмағандықтан мен
сіздерді А1,А2,А3 ...т.б. деп белгілейін.
Бағалау шкаласымен таныстырамын.
Шетелдердік амандасудың
қимылдарын көрсетіп, естеріңе
сақтайды.
Оқушылар өздеріне ұнаған
«Киіз үй» сувенирді алады.
Астындағы жазуды оқиды
«Керей» және « Жәнібек»
болып екі топқа бөлінеді
Бағалау парағын кім,қалай
толтыру керектігін
таныстырамын
Сабақ кезеңдері
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-
әрекеті
Білім
Қызығушылықтарын
ояту
«Ұқыпты бол!» ойыны
Үйге берілген
тапсырмаларды тексеру.
Тақтаға
Тиянақты
бақылап,сұрақтыт
ыңдап тез
«Қара жәшік»
жаңа тақырыпты ашу
А1,А2....т.б.оқушылардың
есімін ,жазып, бір аттың
Қасына белгіні қойған,оқушы
қойылған сұраққа тез жауап
беру керек.
Өткен тақырыптар бойынша
екі топқа сұрақ қойлылады
шешуді тапсырады. Қай топ
тез жасырылған сөзді шешсе,
сол топқа ұпай саны беріледі.
жауабын айту
керек.
Оқушылар
«Сөзжұмабқты тез
шешіп, жасырыл
ған сөзді табу
керек.
Түсіну
Оқулықпен
жұмыс
«Абылай» деген сөз
шығады.
«Стоп кадр»
Оқушыларды жаңа
тақырыппен
таныстыру.
«Керей» тобына
«Жоңғар хандығының
жойылуы»
«Жәнібек» тобына
«Абылай ұстанған
саясаты»
«Абылай хан» туралы не
білетіндерін ортаға салып
пікір алмасады.
«Абылай хан» хан туралы
Бейнефильмі
көрсетіліп,тақырып бойынша
Абылайдың қазақ жерлерін
біріктіру саясаты туралы
тапсырма беремін.
Талдау
Электрондық
оқулықпен жұмыс
«Сократ семинар»
Картамен жұмыс
Сергіту кезеңі
Оқышлар тыңдағандарын
кескін картаға түсіреді
«Шапалақ соғу»
Екі топ бірі ішінде
бірі сыртында
отырады. Ішкі топ
бірі-біріне
айтады,ал сыртқы
топ бақылайды.
Бір дыбысты ғана
шығарып соғу
Жианқтау
«Картография»
Екі топ осы тақырып
бойынша негізгі даталарды
жазып шығады
Екі топтың қайсы
тез аяқтайды сол
топ жоғары ұпай
алады.
Тарихи сынақ хат
Бізге хат келіп қалды. Сол хат
толық аяқталмаған
Хатты дұрыс, тез
толтыру керек.
Бағалау
Үйге тапсырма беру
Бағалау парағы
толтыру
Оқушылар
толтырған бағалау
парағы бойынша сумативтік
баға шығарады.
Бағалау парағы
бойынша
бағаларын
есептейді
Рефлексия
«Абылай хан қалпағы» Қалпақты киіп «Абылай хан»
рольіне кіру.
Сұрақ қойып,бүгін не
білгенін сұрау
Тілек бетін
толтыру