Қысқа мерзімді сабақ жоспары Мұғалімнің аты-жөні



Дата10.09.2023
өлшемі41,49 Kb.
#106821
түріСабақ
Байланысты:
Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі


Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Мұғалімнің аты-жөні

Картанбаева А.

Пән/сынып

6 «А»- сынып. Қазақ әдебиеті

Күні

21.11.2022ж.

Тарау немесе бөлім атауы

ІІ бөлім:
Абайды оқы, таңырқа!

Сабақтың тақырыбы

1-сабақ. Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі

Оқу мақсаты

Т/Ж4 Көркем шығармалардан орта көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту;
А/И3 Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, эпитет, метонимия, ирония ) анықтау

Сабақ мақсаты

Бағалау критерийлері

- өлеңді мәнерлеп оқи алады;
- өлең құрылысына талдай алады;
- ақынның суреткерлік шеберлігін ажырата алады;
- шығармадағы көркемдегіш құралдарды таба алады.

Уақыты
Кезеңдері

Педагогтің әрекеті



Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1 минут
Ұйымдастыру кезеңі
Жаңа сабаққа кіріспе



Сәлеметсің бе, жас дос? Қазақ әдебиеті сабағына қош келдіңіз.
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен бағалау критерийлерін оқушыларға таныстырады.
Алдыңғы тақырып бойынша оқушыларға сұрақтар қояды.

  1. Кім?

  2. Қашан?

  3. Қайда?

  4. Қанша?

  5. Қандай?




3 топқа бөлінеді:

  1. «Абай» тобы

2.«Ибраһим» тобы
3. «Телғара» тобы

Бағалау критерийлері
- өлеңді мәнерлеп оқи алады;
- өлең құрылысына талдай алады;
- ақынның суреткерлік шеберлігін ажырата алады;
- шығармадағы көркемдегіш құралдарды таба алады.

Слайд, бейнероликтер

Сабақтың ортасы


Мағынаны ашу



«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі туралы бейнеролик. Өлеңнің жазылу тарихы. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Дәптермен жұмыс. Сөз сыры.

Оқушылар өлең үзіндісін жатқа айтады, мәнерлеп оқиды.

Топ басшылары өз топтарындағы оқушыларды +1 ақылмен бағалап отырады.

Ақыл қима қағаздары

Сабақтың соңы


Ой толғаныс.



2-тапсырма
Өлең мазмұнында автор жастарға қандай талап қояды?


3-тапсырма
Өлеңде ақын атап көрсеткен адам бойындағы ұнамсыз қасиеттерді теріп жазыңыз.
4-тапсырма
Берілген өлең жолдарындағы ерекше белгіленген сөз тіркестерін
көркемдегіш құралдарға ажыратыңыз.
5-тапсырма.
Өлең құрылысына талдау жасаңыз.



Өзіңді тексер!
Өлеңі бар өнерлі жастар – талапты, көңіл көзі ашық, көкірегі сезімді, тілі орамды, сергек, түзу ниетті.
Өзіңді тексер!
Тасыр, дөрекілік, қисық-қыңыр, сәнқой, даңғой, керім-кербез, арсыз.



Дескриптор:
-өлең жолдарынан автордың жастарға қоятын талабын теріп жазады.
Дескриптор:
-адам бойында кездесетін ұнамсыз қасиеттерді теріп жазады.
Дескриптор:
-сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді;
-көркемдегіш құралдарды ажырата алады.
Дескриптор:
-өлең құрылысына талдай алады.

Тапсырмалар жазылған ресурс парақтары

Рефлексия
7 мин.



https://www.mentimeter.com/app



Оқушылар телефон арқылы сілтеме бойынша mentimeter арқылы сабақтан алған әсерімен бөліседі.







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет