Мактаб номи:
|
Мактаб:№53 С.Ракымов номли умумий урта мактаб
|
Фан :
|
Математика
|
Узоқ вақтга мўлжалланган режа бўлими:
|
2 Б бўлим. Юз. Катталиклар.
|
Муаллимнинг исми шарифи:
|
Халитова Ш
|
Куни :
|
08.09.2022.йил
|
Синф: 4«Г»
|
Қатнашганлар :
|
Қатнашмаганлар :
|
Дарс мавзуси
|
Кўп хонали сонлар билан арифметик амаллар бажариш
|
Ўқиш дастурига мос дарс мақсади:
|
4.1.1.3 кўп хонали сонларнинг разрядли ва синфлар тузилишини ва разрядли бирликларнинг умумий сонини аниқлаш, разрядли қўшилувчиларни тавсифлаш
4.1.1.2 кўп хонали сонларни ўқиш, ёзиш ва таққослаш
|
Дарснинг мақсади
|
1.Ҳамма ўқувчилар бажара олади:
Саволларга жавоб бера олади
2. Кўпчилик ўқувчилар бажара олади:
Расмлар асосида масалалар туза олади.
3. Айрим ўқувчилар бажара олади:
Масалани мустақил еча олади;
Тенгдошларини жавобларини диққат билан тинглай олади.
|
|
Дарснинг бориши /вақти
Ташкилий қисм
Уй вазифасини текшириш
|
1. Ташкилий қисм
Ўтилган мавзу ва уй вазифасини савол - жавоб орқали текшириш
Биз ақлли боламиз
Айтганларни қиламиз
Математика илмини
Дарров илғаб оламиз.
2.Ўқувчиларни гуруҳларга бўлиш
Расмлар асосида
3. Ўқувчиларни қизиқишини уйғотиш
- Қандай арифметик амалларни биласиз?
- Қўшиш амалини крмпонентларини айтинг.
- Айиришнинг компонентларини айтинг.
- Кўпайтириш деганимиз нима? Кўпайтиришни компонентларини айтинг.
- Бўлиш деганимиз нима? Бўлишни компонентларини айтинг.
- Ифодалар нечтага бўлинади?
- Сонли ифодалар деб нимага айтилади?
- Ҳарфий ифодалар деб нимага айтилади?
- Масала деганимиз нима? Масалани ечилиш тартибини айтинг.
- Тенглик деб нимага айтилади? Тенгсизлик деганимиз нима?
- Тенглама деганимиз нима?
|
Ўқувчининг иш харакати
Ўқитувчи билан саломлашиш, дарсга тайёргарлик.
|
Баҳолаш
|
Ресурслар
|
Янги дарс
Дарс якуни
Дарс якуни
Қайта боғланиш
Дарс якуни
Қайта боғланиш
Дарс якуни
Қайта боғланиш
|
|