Бўлим Атрофимиздаги олам



бет1/57
Дата09.05.2023
өлшемі239,58 Kb.
#91312
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   57

Бўлим

Атрофимиздаги олам

Мактаб:

номли умумий ўрта мактаб

Ўқитувчи исми-фамилияси:




Куни :




Синф :2

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси:

Қушларни ажрата билинг

Таълимий мақсадлар:

1.5 Тинглаган материаллар бўйича шахсий фикрини билдириш
2.1.5.1 аудио-видеоахборот мазмуни бўйича ўз фикрини (ёқади/ёқмайди, чунки..., фойдали/фойдасиз бўлди, сабаби ... ва ҳк.) билдириш

Дарс мақсади:

Барча ўқувчилар: Баҳор қушларининг номларини билади; Ўқувчиларнинг босим бўлаги:гапларни хатосиз ўқий олади ва расмларга қараб гаплар туза олади. Айрим ўқувчилар:лайлак ҳақида маълумот бера олади

Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш



Асосий терминлар: сайроқи қуш, кўклам чоғи
Таянч сўзлар; кумуш, қораялоқ, бўғот
Диалог:-Лайлакни яқиндан кўрганмисиз?
Баҳорда қандай ишлар қилинади?
Тинглаган материаллар бўйича шахсий фикрини билдириш
Аудио-видеоахборот мазмуни бўйича ўз фикрини (ёқади/ёқмайди, чунки..., фойдали/фойдасиз бўлди, сабаби ... ва ҳк.) билдириш













Дарснинг бориши

Дарс босқичлари / дарс вақти

Ўқитувчининг ҳаракати

Ўқувчининг ҳаракати

баҳолаш

ресурслар

Дарснинг кириш қисми
3-5 дақиқа



Саломлашиш. Шодлик давраси қурилиб, дарсни бир-бирига самимий тилак айтишиб янги дарсни бошлайди.



Қор ёғиб, бўлса аёз.
Қочар грипп бетоблик.
Яхмалак тоғ қирларда,
Янграйди қўшиқ, шодлик
Шу сабабдан ҳаммага
Севинч олиб келар қор.
Билдингизми, оқ қорнинг,
Қандай ҳосияти бор!




“Ўзбек тили” З.И. Аташикова, М.О. Мусаева Н.О. Шамадиева

Қиш фасли ҳақида расм.



Дарснинг асосий қисми
30-34 дақиқа



1-топшириқ.Ўқиймиз. Матнни ҳар бир гуруҳ ўқиб бир гуруҳ нима ҳақида ёзилганини гапиради. 2-чи гуруҳ матнда нечта гап борлигини аниқлайди. 3-чи гуруҳ баҳор қушларига постер ишлайди.


2-топшириқ. Ўйлаймиз. Қайси қушлар қаерларга уя қуради деган саволга жавоб бериш.
3-топшириқ. Сўзлашамиз . Видеолавҳа қўйилади.
Расмларга қараб қушларнинг номини айтиш ва улар ҳақида билганларини айтиш..


Дам олиш дақиқаси
Болажонлар турайлик
Олақонни урайлик
Бир ўтириб бир туриб
Бир чиниқиб олайлик.


4-топшириқ. Ёзамиз. Шеърни ифодали ўқийди.



– Матнни ўқиб чиқади ва қораялоқ ҳақида гапириб беради.;
-матнда нечта гап борлигини аниқлайди ва қораялоқнинг қандай эканини гапиради.;
- баҳор қушларининг номларини плакатга ёзади.;
–Расмларга қараб қушларнинг номини атаб чиқади;
- лайлакнинг қаерд яшашини айтади.
Баҳолаш: “Товуш бериш” усули асосида.

-Шеърни ифодали ўқийди;


- Шеърнинг мазмунини гапиради ва шеърда нечта гап борлигини аниқлайди;
-Гапда ҳаракатни билдирган сўзларни топади.
Баҳолаш: “Ўзаро баҳолаш” усули асосида.

“Смайликлар орқали” баҳоланади.



Совун, тиш чўтка, сочиқ, халта.



Дарснинг якуни
3-5 дақиқа


Уйга вазифа

Ўқинг.Сўз ва гапларни қиёсланг. Гап сўзда нимаси билан фарқланади?
Сўзлар: соғлик, тозалик, бадантарбия, сув, тоза, тиниқ, озода, чиниқади, теради, ювяпти, ўн, йигирма, тўрт, юз.
Гаплар: Эрталаб бадантарбия қилинг. Тоза ҳавода юринг. Озода кийининг.
5-топшириқ. «Тез айтишни тез-тез айт»



- Сўз ва гапларни чиройли ёзади.
– Гап сўздан нимаси билан фарқланишини айтади.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   57




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет