Программалар ортақ тақырып: «Өзім туралы»



Дата29.09.2023
өлшемі24,28 Kb.
#111299
түріПрограмма



Бөлімі

I бөлім. Компьютерлер мен программалар (ортақ тақырып: «Өзім туралы»)

Педагогтің аты-жөні




Күні







Сыныбы

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Файлдар мен бумалар




Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

        1. файл мен бума туралы түсінік беру;

        2. файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту жəне жою;

        3. өз жұмысындағы контекстік мəзірді пайдалану;




Сабақтың мақсаты

Файл мен бума туралы түсінеді.
Файлдар мен бумаларды жасау, көшіру, жылжыту жəне жоюды біледі.
Өз жұмысындағы контекстік мəзірді пайдаланады.




(Ұ)
Ұйымдастыру кезеңі
(1-7 мин.)

Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу.
І. Қызығушылықты ояту: «Боди-арт» əдісі.
Барлық қатысушылар парта бойынша үш қатарға бөлініп, бірінің артына бірі тұрады. Соңғы ойыншы алдыңғының арқасына өзі қалаған суретті салады, ол ойыншы ненің суретін сезінгенін өзінің алдындағы оқушының арқасына салады. Осылайша алдыңғы қатысушыға дейін сурет салу жалғасады. Соңғы жəне бірінші баланың суреттері салыстырылып, кімнің тұсынан ағаттық кеткені анықталады. Бұл сыныпта жағымды ахуал туғызады.




Топтастыру

Оқушылар алдыңғы іс-əрекет аяқталысымен, сапты бұзбай үш топқа бірігеді: 1-
топ, 2- топ, 3- топ.




Ой
қозғау. «Миға шабуыл» əдісі

Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді.
Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып, жауап береді.

  • Файл жəне бума туралы не білесің?

  • 1, 2- суреттерді салыстырып не айтуға болады?

Үйдегі компьютеріңде тек өзіңе қатысты жеке файл, бумаларың бар ма?

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
«Фигуралар» əдісі арқылы бағалайды.

Оқулық





Жаңа сабаққа дайындық ретінде «Сұрақ-жауап» əдісін қолданып, талқылау жұмысын жүргізу. Қандай да болмасын бір ақпарат (мəлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ортаға салады.
Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуына, ешқандай сынға ұшырамауына көңіл бөліңіз. Қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін, мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбымен, мақсатымен жəне бағалау критерийлерімен таныстырады.




Сабақтың ортасы

ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін)
Оқулықпен жұмыс.
«Баяндама» əдісі.
Мұғалім оқушыларға мəтінді оқуып,
соңынан оның мазмұнын сурет пен сызба түрінде беруін ұсынады. Бұл
«шпаргалканы» оқушы оң жағындағы көршісіне береді. Енді əрқайсысы өз көршісінің суреттерін не сызбаларын қолдана отырып, осы мəтін бойынша
«баяндама» жасайды.
«Баяндама» мазмұнын неғұрлым кең
ашып, оны қорғап, ең жақсы өрнекті ұсынған оқушы жеңімпаз болады.

Дескриптор

  • Оқулықтағы мəтінді оқиды.

  • Сурет, сызба түрінде өз түсінігін ұсынады.

  • Бейнеге қарап баяндайды.

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай
Баллмен бағалаймыз







1) Файлдар мен бумаларды ажыратып жазыңдар.
2) Қате бума
мен файл
атауларын анықтаңдар.

Дескриптор

  • Файлдар мен бумаларды ажыратады.

  • Қате буманың атауын анықтайды.

  • Қате файлдың атауын анықтайды.

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай баллмен бағалаймыз











Мына файлдардың ішінде қандай ақпарат бар деп ойлайсың?

Дескриптор
–Берілген файлдармен танысады.
–Файлдардың ішінде қандай ақпарат бар екенін анықтайды.

Топтағы оқушылар бірін- бірі топтағы жұмыс істеу деңгейіне қарай
баллмен бағалаймыз









Файл, бума мен жарлықтарды жікте.

Дескриптор

  • Файлдарды жіктейді.

  • Бумаларды жіктейді.

Жарлықтарды жіктейді.

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай баллмен бағалаймыз









Сабақтың соңы

Сабақты бекіту.
Рефлексия

ІІІ. Ой
толғаныс. Рефлексия.
(Ө) «Бес саусақ» əдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылар өздерінің жұмыс дəптерлеріне өз саусақтарын қойып, саусақтарын айналдыра сызып, суретін салады. Дайын бес саусақтың əр саусағына интерактивті тақтадан көрсетілетін əр саусақтың өз мағынасына қарай жауаптарын жазады. Жазып біткен соң, бес саусаққа
жазылған

  • Басбармақ – өзімді қалай сезіндім?

  • Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

  • Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

  • Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қорытынды бағалауы
«Фигуралар» əдісі арқылы жүргізіледі.

Жұмыс дəптерлері




Сабақтың соңы

Сабақты бекіту.
Рефлексия

ІІІ. Ой
толғаныс. Рефлексия.
(Ө) «Бес саусақ» əдісі. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылар өздерінің жұмыс дəптерлеріне өз саусақтарын қойып, саусақтарын айналдыра сызып, суретін салады. Дайын бес саусақтың əр саусағына интерактивті тақтадан көрсетілетін əр саусақтың өз мағынасына қарай жауаптарын жазады. Жазып біткен соң, бес саусаққа
жазылған

  • Басбармақ – өзімді қалай сезіндім?

  • Балаң үйрек – басқаларға көмегім тиді ме?

  • Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды?

  • Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма?

  • Кішкентай бөбек – бүгін не үйрендім?

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қорытынды бағалауы
«Фигуралар» əдісі арқылы жүргізіледі.

Жұмыс дəптерлері









жауаптарын
оқиды.











Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет