Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями



Дата25.11.2023
өлшемі346,64 Kb.
#127883
түріСабақ
Байланысты:
2.6 Таныстырылым


Тақырып 2.6 Біріктірілген сынып-комплектілеріндегі сабақтың қысқа мерзімді жоспарының құрылымы және түрі
1.Біріктірілген сыныптағы сабақтың типтері мен құрылымын оқып үйрену.
2. Біріктірілген сыныптарда ҚМЖ жоспарлау принциптерін қарастыру.
3. Біріктірілген сыныптағы сабақты жоспарлау кезеңдерін талдау.
4. Біріктірілген сыныптарда интеграцияланған пәндер бойынша қысқа мерзімді жоспар әзірлеу.
Міндеттері:
Мақсаты:
ШЖМ біріктірілген сыныптарындағы біріктірілген қысқа мерзімді сабақ жоспарын әзірлеуде педагогтардың құзыреттілігін арттыру
1. Біріктірілген сыныптағы сабақтың құрылымы.
2. Біріктірілген сыныптарда ҚМЖ жоспарлау принциптері.
3. Біріктірілген сыныптағы сабақты жоспарлау кезеңдері.
ПЛАН
Шағын жинақты мектептің біріктірілген сыныптарындағы қысқа мерзімді жоспарлау түрлері
Бір пәндік
Бір тақырыптық

Дэвид А. Колбтің Белсенді сабақ моделі


Мотивацияның пайда болуы, оқушыларды сабаққа ынталандыру, жаңа тақырыпты жариялау – сабақ уақытының 10%
Өткен тақырыпты бекіту (қайталау) -20% сабақ уақыты
Жаңа материалды игеру - сабақ уақытының 50 %
Бағалау-сабақ уақытының 10 %
Сабақтың қорытындысы (дебрифинг, рефлексия) - 10% сабақ уақытының үлесі

ШЖМ біріктірілген сыныптарындағы жоспарлау принциптері

  • Мұғалім жұмысының және оқушылардың өзіндік жұмысының кезектесуі.
  • Біріккен сынып оқушыларының жұптар мен топтарда бірлескен жұмысын ұйымдастыру, бұл ретте олар бір және әр түрлі сыныптардан құралуы мүмкін.
  • Өзара оқыту және бақылау әдістерін қолдану.
  • Біртекті оқу материалында жеке сабақтар немесе олардың жүйелерін құру.
  • Мұғалім мен білім алушылар арасындағы қарым-қатынастың қалыптасқан стереотиптерінің өзгеруі.
  • Білімді кіріктірудің ішкі элементтік мүмкіндіктерін іздеу.

ШЖМ біріктірілген сыныптағы сабақты жоспарлау реті

  • Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау (оқыту мақсатын, сабақ тақырыбымен байланысты тілдік тапсырмаларды анықтау);
  • Бағалау критерийлерін анықтау (қойылған мақсаттарға жету деңгейін бағалау үшін бағалау критерийлерін анықтау);
  • Оқу материалдарының мазмұнын саралау;
  • Оқыту әдістері мен тәсілдерін таңдау;
  • Сабақ кезінде оқушылардың оқу жұмысының түрлерін, оқыту үлгілерін анықтау;Бағалау үшін тапсырмаларды дайындау;Үй тапсырмасын таңдау;
  • Бақылау, бағалау түрлерін анықтау;
  • Сабақ қорытындысын шығару үшін қажетті сұрақтарды дайындау және т. б.

ШЖМ-да тиімді сабақты ұйымдастыру мәселелері

  • сабақта қолданылатын әдістер мен тәсілдердің біртектілігі;
  • сабақта уақытты тиімсіз пайдалану;
  • проблемалық оқыту элементтерін сирек қолдану;
  • сабақта АКТ-ны тиімсіз қолдану;
  • барлық оқушыларды танымдық қызметке толық қатыстырмау;
  • сабақтың және тапсырмалардың логикалық құрылымының болмауы;
  • сабақта көрнекі құралдардың жетіспеушілігі;
  • теориялық материалдарды жете бағаламау;
  • оқушыларды жеке тапсырмалармен толық қамтамасыз етпеу;
  • оқушылардың шамадан тыс тапсырмалар санымен шамадан тыс жүктелуі.

ШЖМ біріктірілген сыныбында сабақты жоспарлау реттілігі

  • Сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтау (оқу мақсаттарын, сабақтың тақырыбына байланысты тілдік міндеттерді анықтау).
  • Бағалау критерийлерін айқындау (қойылған мақсаттарға қол жеткізу деңгейін бағалау үшін бағалау критерийлерін айқындау).
  • Оқу материалдарының мазмұнын саралау.
  • Оқытудағы әдістер мен тәсілдерді таңдау.
  • Сабақ барысында оқушылардың оқу жұмыстарының түрлерін, оқыту үлгілерін анықтау.
  • Бағалау үшін тапсырмаларды дайындау.
  • Үй тапсырмасын таңдау.
  • Бақылау, бағалау түрлерін анықтау.
  • Сабақты қорытындылау үшін қажетті сұрақтарды дайындау және т. б.

ШЖМ-де сабақ құрылымының ерекшеліктері

  • Оқушылардың өздік жұмыстарын міндетті түрде жүргізу (шамамен 50%).
  • Балалардың өзіндік жұмыс көлемінің мұғалімнің басқа сыныптағы жұмыс көлеміне тәуелділігі.
  • Мұғалімнің басшылығымен және осы нұсқаулықсыз студенттердің жұмысын ауыстыру қажеттілігі.
  • Үлестірме материалдардың барлық түрлерін кеңінен қолдану.
  • Әдістемелік әдістер модификацияны, таңдауды қажет етеді.
  • Мұғалім функциясының ерекшелігі.
  • Жаңа тақырыпты өту және бекіту кезеңдерінің ерекшеліктері.

Сабақтың әртүрлі кезеңдеріндегі жұмыс түрлері


Өз бетінше білім алу: проблемалық тапсырмалар, бағдарламалау элементтері бар шығармашылық тапсырмалар, зерттеулер
Жаңа материалды алғашқы бекіту: әртүрлі жадынамалар, әрекеттер алгоритмдері, схемалар және кестелер
Қайталау: нұсқаулар, шаблондар, ұйымдастырушылар, презентациялар, шығармашылық тапсырмалар
Белсенді қатысқандарыңыз үшін рахмет!

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет