Құрамы мен қызметі Мұғалімнің аты-жөні: Әбдісәмет Диана



Дата01.05.2022
өлшемі83,99 Kb.
#32999
түріСабақ
Байланысты:
қмж биология




Сабақтың тақырыбы: Қанның құрамы мен қызметі

Мұғалімнің аты-жөні: Әбдісәмет Диана

Күні:

СЫНЫП: 8 «А»

Қатысқан оқушылар саны: 17


Қатыспаған оқушылар саны: 0

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау


Сабақ мақсаттары


Организмнің ішкі сұйық ортасы қан және қан жасушалары, олардың қызметі туралы білімдерін жетілдіру.


Бағалау

Критерийлері



  • қанның құрамын біледі; 

  • қанның қызметтерін айта алады;  




Тілдік құзіреттілік


Тілдік дағдылар:

Терминдер, жаңа сөздер:Эритроциттер;Лейкоциттер;Тромбоциттер;

Диалогқа түсіретін сөз тіркестері:

-  Қызыл қан жасушалары;

2)      1 мм2 қанда олардың 6 – 8 мыңы бар;

3)      1 мм2 қанда олар 4,5 – 5 млн болады;

4)      Сүйек кемігінде түзіледі;

6)      Қызметі – тасымалдау,қорғаныштық,гумаралдық;



Құндылықтарды дарыту


Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Химия – қанның құрамын анықтау.

Ағылшын тілі – терминдермен жұмыс



АКТ қолдану дағдылары

Таныстырылым

Бастапқы білім

Лимфа жүйесінің қызметі,құрамы.

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері







Сабақтың басы

5 минут



Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеу.Үй тапсырмасын сұрау.

Миға шабуыл әдісі арқылы сұрақтар қою

1.Организмнің ішкі ортасы неден түзілген?

2.Ұлпа сұйықтығы дегеніміз не?Оның маңызы неде?

3.Лимфа жүйесі дегеніміз не?

4.Лимфа жүйесінің қызметі қандай?

5.Гомеостаз дегеніміз не?

6.Лимфаның құрамы қандай?






Ортасы

10 минут


17 минут


Бүгінгі сабақтың тақырыбын , сабақтың мақсатын , бағалау критерийлерін хабарлау.

Балалар тақырыпты «Шынжыр» әдісімен оқып шығады.


№1 тапсырма. Дұрыс жауапты таңда

□ плазма – қанның мөлдір, түссіз сұйықтығы;

□ плазма құрамында

58 – 70 % су бар;

□ плазма құрамында

90 – 92 cу бар;

□ плазма құрамында 0, 2 – 1, 8 % cу бар;

□ фибриногені жоқ қан плазмасы сарысу деп аталады.

□ плазма құрамында

7 – 8% нәруыз бар;

□ плазма барлық қанның

55% - ын құрайды;

□ плазма барлық қанның

65% ын құрайды;
Дискриптор


  • дұрыс жауапты таңдап жазады

Бағалау : мадақтау
№2 тапсырма. Сәйкестендіру тестісі

Қан

Оттекті тасымалдайды

Эритроциттер

Қан ұйымайтын ауру

Гематолог

Қанның қызыл түсті жасушалары

Гемофилия

Организмнің айнасы

Гемоглобин

Қан ауруын емдейтін дәрігер

Глобулин

Плазмадағы белок

Дискриптор:

  • оқушылар сәйкестендіру тестісін шешеді

Бағалау : мадақтау
3. Биологиялық диктант

1.Ағзаның ішкіортасына (қан, ұлпасұйықтығы, лимфа) жатады.

2.(Қан) дәнекер ұлпасыныңсұйықтүрі. 3.Эритроциттер (сүйеккемігінде) түзіледі.

4. Қанның құрамы –( плазма 55-60%және 40-45%тұрады.қан жасушаларынан) тұрады.

5. Ағзадағы қанның мөлшері ( 4,5-5 л)

6. (Глюкоза) –жасушаларүшіннегізгіқуаткөзі.

Дискриптор:


Бағалау: басбармақ әдісі арқылы



Таныстырылым

Оқулықпен жұмыс жасау

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

Сабақтың соңы

8 минут

Сабақты бекіту

1.Қан плазмасының құрамын атаңдар?

2.Эритроциттер қандай қызмет атқарады?

3.Гемоглобин дегеніміз не?

4.Ақ қан түйіршіктерін қалай атаймыз?

5.Фагоцитозды ашқан кім?

Рефлексия



Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.


Кері байланыс. «Бағдаршам» арқылы оқушылардың психологиялық жағдайын, тақырыпты меңгеру барысындағы өзін-өзі бағалауын анықтау.

Үйге тапсырма беру.







Қосымшаақпарат


Саралау – Сізқосымша

Көмеккөрсетудіқалай

жоспарлайсыз?




Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгіноқушылар

не білді?

Сыныптағыахуал

Қандайболды?




Қорытындыбағамдау

Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандайекінəрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды



Жетілдіругекөмектесетінне білдім?







Сабақтың тақырыбы:Кен құрамы

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП: 7

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

7.4.2.1 -Жер қыртысында көптеген пайдалы химиялық қосылыстар барын түсіну;

7.4.2.2 -кейбір минералдар мен пайдалы табиғи қосылыстардың кендерге жататынын білу;

7.4.2.3 -металды алу үшін кенді өңдеу үдерісін сипаттау


Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Көптеген оқушылар:

Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:




Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды

Жетістік

критерийлері






Тілдік құзіреттілік


Тілдік дағдылар:

Терминдер, жаңа сөздер:

Диалогқа түсіретін сөз тіркестері:

Құндылықтарды дарыту




Пәнаралық байланыстар




АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім




Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  1. Оқушылармен сәлемдесу

2 Сынып тазалығына көңіл бөлу

3 Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау

Үй тапсырмасын сұрау.





Сабақтың басы

минут









Ортасы

минут






Сабақтың соңы

минут


Синтез

«Ойлан – жұптас – бөліс»



Қосымшаақпарат


Саралау – Сізқосымша

Көмеккөрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілетіжоғары

оқушыларғатапсырманы

күрделендірудіқалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

Үйренгенінтексеруді

Қалайжоспарлайсыз?

Пəнаралықбайланыс

Қауіпсіздікжəнееңбекті

Қорғауережелері

АКТ-менбайланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгіноқушылар

не білді?

Сыныптағыахуал

Қандайболды?

Мен жоспарлаған

Саралаушаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

Уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжəне

неліктен?





Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

Келетінсұрақтарғажауапберіңіз.

Қорытындыбағамдау

Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандайекінəрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды



Жетілдіругекөмектесетінне білдім?



Сабақтың тақырыбы: Адамның мінез-құлықы және психикасы.

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП: 8

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

Адамның мінез-құлықы және психикасы туралы тусінік беру

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Көптеген оқушылар:

Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар:




Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды

Жетістік

критерийлері






Тілдік құзіреттілік


Тілдік дағдылар:

Терминдер, жаңа сөздер:

Диалогқа түсіретін сөз тіркестері:

Құндылықтарды дарыту


Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.

Пәнаралық байланыстар

химия, медицина

АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім




Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  1. Оқушылармен сәлемдесу

2 Сынып тазалығына көңіл бөлу

3 Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау

Үй тапсырмасын сұрау.





Сабақтың басы

10 минут









Ортасы

10 минут








Сабақтың соңы

10 минут


Синтез

«Ойлан – жұптас – бөліс»



Қосымшаақпарат


Саралау – Сізқосымша

Көмеккөрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілетіжоғары

оқушыларғатапсырманы

күрделендірудіқалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

Үйренгенінтексеруді

Қалайжоспарлайсыз?

Пəнаралықбайланыс

Қауіпсіздікжəнееңбекті

Қорғауережелері

АКТ-менбайланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгіноқушылар

не білді?

Сыныптағыахуал

Қандайболды?

Мен жоспарлаған

Саралаушаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

Уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжəне

неліктен?





Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

Келетінсұрақтарғажауапберіңіз.

Қорытындыбағамдау

Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандайекінəрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды



Жетілдіругекөмектесетінне білдім?



Сабақтың тақырыбы:

Мұғалімнің аты-жөні:

Күні:

СЫНЫП:

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары



Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:



Көптеген оқушылар:




Кейбір оқушылар:







Жетістік

критерийлері






Тілдік құзіреттілік

Тілдік дағдылар:

Терминдер, жаңа сөздер:

Диалогқа түсіретін сөз тіркестері:

Құндылықтарды дарыту


Құндылықтар:

-Кемелдікке талпыну

- бостандық


Пәнаралық байланыстар




Ресурстар




АКТ қолдану дағдылары




Бастапқы білім




Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыты

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелер)

Сабақтың басы

минут



Ұйымдастыру шаралары

Бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын/ ОМ, жетістік критерийлерін хабарлау




Сабақтың

ортасы


минут





Сабақтың соңы

минут


Синтез

Қосымшаақпарат


Рефлексия





Қорытындыбағамдау

Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандайекінəрсесабақтыжақсартаалды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақбарысында мен сыныпнемесежекелегеноқушылартуралыменіңкелесісабағымды



Жетілдіругекөмектесетінне білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет