Сабақ №23
5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі
|
Т.Көмекбаев атындағы
№250 мектеп – лицей
|
Күні: 05.10. 2023 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжалиева Ж
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дәреже
|
Сынып: 5 «Г»
|
Қатысқан оқушы саны:
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.1.4 натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;
|
Сабақтың мақсаты
|
Дәреженің оқылуын, жазылуын, негізі және дәреженің көрсеткішін үйренеді.
Дәрежені есептеуді біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Сыныппен амандасамын;
Оқушылардың қатысымын тексеремін.
Ынтымақтастық атмосферасын құру
Үй жұмысын тексеру №232 есепті тексеру
Қайталау сұрақтары: (диалогтық оқыту технологиясы бойынша)
1. 2 санына бөлінгіштік белгісі
2. 5 санына бөлінгіштік белгісі
3. 10 санына бөлінгіштік белгісі
4. 3-ке бөлінгіштік белгісі
5. 9-ға бөлінгіштік белгісі
6. Қандай сандар жай сандар деп аталады?
7. Қандай сандар құрама сандар деп аталады?
|
Мұғаліммен орнынан тұрып амандасады;
Кезекші оқушылар сыныптың қатысымын хабарлайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, бір-бірінің жауаптарын толықтырады.
|
Жарай-сың,
Жақсы,
керемет
|
|
Негізгі бөлім
15 минут
|
Жалпы түрде: а*а*а*...*а=аn.
Анықтама: Бірдей көбейткіштерден тұратын көбейтіндіні дәреже деп атайды.3*3*3*3=34=81 теңдігіндегі 81 саны 3 санының төртінші дәрежесі. 34=81 жазуындағы 3 саны (қайталанатын көрсеткіш) дәреженің негізі, 4 саны дәреженің көрсеткіші, ал 81 саны 34 дәрежесінің мәні деп аталады.
аn өрнегіндегі а (қайталанатын көбейткіш)- дәреженің негізі, n(көбейткіштің неше рет қайталанатынын көрсететін сан(-дәреженің көрсеткіші деп аталады.
№250. Бірдей көб-ді дәреже түрінде жазып, ықшамдаңдар:
1)2*2*3*3*3
2)2*3*3*5*5*5
3) х*х*у*у*у
4) 3*3+5*5*5+7*7
№251. Дәреженің негізін тауып, кестені толтырыңдар:
Дәр ң мәні
|
Дәреже көрсеткіші
|
2
|
4
|
16
|
|
|
81
|
|
|
625
|
|
|
|
Дескриптор:
-санның дәрежесіне шығарады 1б
-көб-ті ықшамдайды 1б
Дескриптор:
-16–ң негізін табады 1б
-81–ң негізін табады 1б
-625–ң негізін табады 1б
|
ҚБ «Смайликтер»
|
Алдамұратова Т.А., Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. 4-басылымы. – Алматы: Атамұра, 2015
|
(Жеке жұмыс
20 минут
|
Оқулықпен жұмыс
Топпен жұмыс
№252. Өрнек түрінде жазып, мәнін табыңдар:
1)5 және 12 санд-ң кв-ң қосындысы;
2) 16 және 11 санд-ң кв-ң айырмасы;
3) 2 әне 9 санд-ң куб-ң қосындысы;
4)10 және 3 санд-ң куб-ң айырмасы.
|
Дескриптор:
-санның дәрежесін табады 1б
-қосындысын табады 1б
-айырмасын табады 1б
-куб-ң қосындысын табады 1б
-куб-ң айырмасын табады 1б
|
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту
Рефлексия
Не білдік?
Не үйрендік?
Нені білгім келеді? деген сұрақтарға жауап алу.
Үйге тапсырма: № 256
|
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады
|
|
Математика: . 5-сыныбына арналған
/ Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. Алматы: Атамұра, 2015
|