Сабақ атауы Сілтілік металдар, галогендер және инертті газдар Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/3
Дата05.10.2022
өлшемі63 Kb.
#41481
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Сілтілік металдар, галогендер және инертті газдар





Мұғалімнің
аты-жөні

Джалмукашева Самал

Қалам Есқалиев атындағы орта мектебі

Сыныбы

8

Пәні: Химия

5 сабақ

Сабақ атауы

Сілтілік металдар, галогендер және инертті газдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.2.1.6 химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты

Периодтық кестеден сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің ұяластарының жіктелуін көрсете алады, өзара салыстыра біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті
Тапсырманы демонстрация арқылы көрсетеді

Оқушының әрекеті
Онлайн мектеп/ ватсап арқ. жібереді

Бағалау

Ресурс-тар



Сабақтың басы
4 минут Ұйымдас-тыру кезеңі



Сілтемені оқушыларға жібереді
Подключиться к конференции ZOOM
...
Оқушыны түгендеу
Топқа бөлу
Әр топ сілті, инертті газ, галоген тобына бөлінеді

Оқушылар сілтеме сабаққа кіреді






ZOOM
Ватсап
Онлайн метеп

Негізгі бөлім
Тақырып-ты ашу
6 минут

Жаңа сабақ видео ролик көрсету арқылы жаңа сабақ тақырыбы анықталады
«Ойды түйінде» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын айқындайды.
1. Пероидтық жүйе қай жылы ашылды?
2. Период дегеніміз не?
3. Период нешеге бөлінеді?
4. Топ нешеге бөлінеді?
5. Салыстырмалы атомдық масса қалай белгіленеді?
«Олай болса, неге сілтілік металдар, галогендер, инертті газдар деп топқа бөліндік деп ойлайсыздар?»
Дескриптор
-Сұрақтарға жауап береді

Оқушылар оқулықтағы тақырыппен танысады.

Сұрақтарға жауап береді





Қалып
Тасты
рушы бағалау

Оқулық


ХЭПЖ кестесі

Топтық жұмыс
7 минут

АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы табиғи ұяластар туралы бейнежазба көрсетіледі.
1-топ. Сілтілік металдар
2-топ. Галогендер
3-топ. Инертті газдар
Дискриптор
-Периодтық кестеден сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің ұяластарының жіктелуін көрсетеді;
-Сілтілік металдарды және галогендер, инертті газдарды өзара салыстырады

Топта ынтымақтаса жұмыс жасайды.

ҚБ
Әр дұрыс жауапқа 5 блл

ХЭПЖ кестесі


Электрондық оқулық

Жұптық жұмыс
15 минут

«Жұппен ойланып, жұппен шығарамыз» әдісі.
1-жұп. Қосылыстардың молекулалық формулаларын құрастырыңдар
а) алюминий хлориді ә) фторсутек б) калий бромиді в) натрий оксиді г) хлорсутек ғ) кальций йодиді
2-жұп. Мына заттар арасында жүретін реакция теңдеулерін жазыңдар:
а) калий мен су ә) фтор мен сутек б) натрий мен бром в) литий мен тұз қышқылы г) алюминий мен йод
3-жұп. Айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазыңдар, химиялық реакция типін көрсетіңдер:
А) натрий---- натрий оксиді----натрий гидроксиді
Ә) хлор----хлорсутек-----калий хлориді
4-жұп. Массасы 460 г натрий хлормен әрекеттескенде түзілетін натрий хлоридінің массасын есептеңдер
5-жұп. Термохимиялық теңдеу бойынша: Н2 +Сl2 =2НСl +184 кДж, 46 кДж жылу түзілу үшін қажетті хлордың көлемін (қ.ж) есептеңдер
Дескриптор
-Қосылыстардың молекулалық формулаларын құрастырады;
- Заттар арасында жүретін реакция теңдеулерін жазады;
-Айналымды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін реакция теңдеулерін жазады;
- Термохимиялық теңдеу бойынша есептеулер жүргізеді.

Жұппен ойланып, жұмыс жасайды.
Есептеулер жүргізеді

Қосылыс формула


ларын құрастырады
Айналымды жүзеге асырады

Қалып
тас
тырушы бағалау
Әр дұрыс жауапқа 10 балл

Оқулық
ХЭПЖ кестесі



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет