Мектеп
|
Бұлақты орта мектебі
|
Мұғалім
|
|
Күні:
|
22.04 .2022ж
|
Сынып:
|
1а Қатысқандар саны:1
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақ
|
Қазақ тілі
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Тау. Заттың қимылын білдіретін сөздер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету;
1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану
|
Оқу мақсаты
|
Тақырыбы бойынша мәтін мазмұнын болжайды.
Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрап жазады.
Заттың атын, қимылын білдіріп тұрған сөздерді сұрақ қою арқылы ажыратып, орынды қолданады
|
Сабақтың барысы.
|
|
Сабақтың кезеңі
Уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Психологиялық дайындық.
|
Күндей жадырап,
|
Жұлдыздай жарқырап,
|
Судай таза көңілмен,
|
Таудай биік талаппен
|
Бүгінгі сабағымызды бастайық!
|
Тақырыпты болжау.
|
– Тау дегенде көз алдымызға не елестейді?
|
– Тауға шығып көрдіңдер ме?
|
Сабақтың тақырыбымен таныстыру. Бірлесіп
|
мақсат қою.
|
|
Белсенді іс-әрекеттер
|
жасайды.
|
|
|
ҚБ. «Бас
бармақ» арқылы
бағалайды.
|
Қ\ Б шапалақтап бағалау
|
.
оқулық
|
Сабақтың ортасы
|
Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар:
Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.
Өлеңді QR кодпентыңдатады.
Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірге айтып шығады(слайд).
Оқушыларға жекеоқытады.
Мазмұнына байланысты тапсырмалар орындайды.
«Ойлан, бірік, бөліс». «Түрткі сұрақтар»
Өлең неліктен «Тау» депаталған?
Өлеңде тау қалайсуреттелген?
Тауда нелербар?
Дәптермен жұмыс.
Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.
жаттығу.Орныауыстырылыпберілгенсөздер- ден сөйлем құрап жазғызады. Заттың атын білдіретін сөздер мен қимылын білдіретін сөздерді тауып, оларға сұраққойғызады.
Артикуляциялық жаттығулар. Алдыңғы жаттығуларды қайталайды.
жаттығу.Суреттегілердіолардыңқимылын білдіретін сөздермен сәйкестендіріп, қосып айтады.
Сергіту сәті
Қызық дерек. 11 желтоқсан – халықаралық таулар күні болып белгіленген.
Шығармашылық жұмыс. Өлеңді көшіріп жазғызады. Қимылды білдіретін сөздердің қай сөзбен байланысып тұрғанын сұрайды
|
Өлеңнің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді.
Жазу жолының жоғары және төменгі
сызықтары мен тік көлбеу сызықтарынан шықпау
Көркем жазу
Зеңгір, желек сөздерін көркем жазады.
2-жаттығу.Орныауысты- рылып берілгенсөздерден сөйлем құрапжазады.
3-жаттығу. Сөйлем құрайды.
Сергіту сәтінжасайды. Арайланып таң атты, (қолдарымен шеңбер жасайды)
Түтін тіке шығады. (қолдарын түзу,жоғары көтереді)
Қарлығаштар қанатын (екі жаққа созады) Самғап биік ұшады. (аяқтың ұшымен тұрады, қолдарын жоғары көтереді)
|
ҚБ.
«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.
ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау.
ҚБ.«Екі
жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау
|
Оқулық, дәптер
|
Соңы
|
«Алғашқы әріп» ойыны
Алғашқы дыбысы кестедегі әріптерден басталатын қимылды білдіретін сөздерді тап.
қ и м ы л қуану иілу мақтау ырғу лақтыру
«Жаман-жақсы» ойыны
(балалар жақсы болса – жасыл, жаман болса қызыл қарындаш көтереді)
Аяқ жуу, душқатүсу.
Ұйықтар алдында көп суішу.
Қорқынышты кинокөру.
Бөлме ішінжелдету.
Таза ауадасеруендеу.
Қатты әуентыңдау.
Шулы ойындаройнау.
|
Қызыл, жасыл қарындаштармен жұмыс жасайды
|
ҚБ.
«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.
|
Кері байланыс парағы
|
|
Рефлексия. «Білім қоржыны» арқылы кері байла- ныс жасалады.
Барлығын Маған көмек керек Ешнәрсе түсіндім.
|
Сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазып, суретке жапсырады.
|
«Білім қоржыны»
|
Кері байланыс
|
Мектеп
|
Бұлақты орта мектебі
|
Мұғалім
|
|
Күні:
|
22.04 .2022ж
|
Сынып:
|
1а Қатысқандар саны:1
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақ
|
Қазақ тілі
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ағаштар. Заттың қимылын білдіретін сөздер
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.2.5.1 мұғалімнің қалауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;
1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;
1.4.1.1 айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді есту, есте сақтау арқылы жазу
|
Оқу мақсаты
|
Мұғалімнің қалауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап береді. Қимылды білдіріп тұрған сөздерді орынды қолданып, мазмұнын жүйелі жеткізеді.
Сөйлемдегі айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді қатесіз көшіріп жазады.
|
Сабақтың барысы.
|
|
Сабақтың кезеңі
Уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Балалар, жайғасып отырып, еркін тыныс аламыз.
Ағаш жапырақтарының, сайраған құстың, сылдырлап аққан судың дыбысы бар баяу музыка қосу.
Ғажайып бақ... Жасыл желек жамылған ағаштар, құйқылжыта сайраған құстар, сылдырап аққан өзен. Жайқалып шөптер, гүлдер өсіп тұр. Гүлдердің иісі аңқиды. Жеміс-жидектер піскен. Жақсы піскендері жерге топ-топ етіп түсіпжатыр...
Көбелектер гүлден гүлге ұшып-қонып жүр. Гүлдерді иіскеп, таза ауаны жұтып, беттеріңді желдің өтіне ұстап, бақтағы дыбыстарды тыңдаймыз... Орман іші қандай тамаша, керемет!
Көз алдарыңа нені елестеттіңдер? (Балалардың жауабынтыңдау)
Балалар, бірің күзгі бақты елестетсеңдер, бірің орманды елестетіпсіңдер. Бүгінгісабағымыз
не туралы болатынын білу үшін жұмбақтарды шешейік.
Жұмбақтар шешу
Бұл ағаш өссе далада,
Жаңбырда боларсаяда.
Діңі жұмсақ болса да,
Тіп-тік шырқап өседі. (Емен )
Осы ағашпен ауланы
Көгалдандыраркөшені. (Терек)
Көкке қарап наздана
Қолын созар күнімен.
Күз, Қыс, Көктем, Жазда да
Өзгермесбіртүрінен. (Шырша)
|
Психологиялық ахуал арқылы жаңа сабаққа назар аудару.
Жұмбақты шешеді.
|
ҚБ. «Бас
бармақ» арқылы
бағалайды.
|
Қ\ Б шапалақтап бағалау
|
.
оқулық
|
Сабақтың ортасы
|
Жоспар:
Ағаштардың пайдасы
Шырша ағашы туралы
Орманды алқап
|
Дәптермен жұмыс
Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің
|
|
көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды
|
|
ұстай білуді қалыптастыру.
|
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.
|
|
Дәптер көлбеулігін сақтау.
|
Нейрогимнастикалық жаттығу. «Сақина»
|
Бас бармақ пен балаң үйректі бір-біріне түйістіріп,
|
сақина жасайды. Келесі саусақтарды да ретімен
|
бас бармаққа тигізеді.
|
2-жаттығуды өздік жұмыс ретінде орындатады.
|
Сөйлемдерді көшіріп жазғызады. Оқулықпен
|
салыстырып тексертеді. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ
|
қойып, олардың байланысын тапқызады.
|
|
Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен
|
көрсетеді. Жұпта орындайды, тексереді.
|
3-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді
|
қойып оқытады. Шыққан сөздер туралы не
|
білетінін сұрайды.
|
|
|
|
|
көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды
|
ұстай білуді қалыптастыру.
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау.
|
Дәптер көлбеулігін сақтау.
|
Нейрогимнастикалық жаттығу. «Сақина»
|
Бас бармақ пен балаң үйректі бір-біріне түйістіріп,
|
сақина жасайды. Келесі саусақтарды да ретімен
|
бас бармаққа тигізеді.
|
2-жаттығуды өздік жұмыс ретінде орындатады.
|
Сөйлемдерді көшіріп жазғызады. Оқулықпен
|
салыстырып тексертеді. Сөйлемдегі сөздерге сұрақ
|
қойып, олардың байланысын тапқызады.
|
Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен
|
көрсетеді. Жұпта орындайды, тексереді.
|
3-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті әріптерді
|
қойып оқытады. Шыққан сөздер туралы не
|
білетінін сұрайды.
|
|
|
|
Оқулық, дәптер
|
Соңы
|
1. Ағаштардың пайдасы
|
Қызыл, жасыл қарындаштармен жұмыс жасайды
|
|