Сабақ барысы: Мотивациялық кезең. Ұйымдастыру сәті



Дата31.03.2022
өлшемі16,89 Kb.
#29417
түріСабақ
Байланысты:
сабак жоспары кум


Тақырып "Сәлем, құм елі"

Мақсаттары: қарым-қатынаста ақпарат алудың коммуникативті дағдыларын жетілдіру, қарым-қатынастың стандартты жағдайларында мінез-құлық нормалары мен ережелеріне сәйкес сыпайы сөздерді қолдану, қарапайым диалог жүргізу, басқа адамды тыңдау, өз көзқарасын тыныш қорғау. Мектеп жасына дейінгі балалар үшін құммен ойын әрекеттесу әдістерін таңдап, бейімдейміз.

Құралдар: құмсалғыш - құрғақ құмы бар ағаш жәшік, балалар саны бойынша оқ атқыштар, қол майлықтары, құм ертегі ойыншықтары, құм ойын терапиясына арналған ойыншықтар, щеткалар, магнитофон.

Сабақ барысы:

Мотивациялық кезең. Ұйымдастыру сәті.

Балалар мен мұғалім топта. Қоңыраудың дыбыс соғылады. Мұғалім: - балалар, қандай дыбыс? Ол қай жақтан естіледі?

Балалар тыңдайды және жауап береді: дыбыс құм жәшігінен шығады!

Мұғалім: сиқырлы құм елін тезірек ашып, бізді кім шақыратынын көрейік.

Мұғалім құм жәшігін ашады.

Мұғалім: Біртүрлі?! Мұнда ешкім жоқ! Мүмкін, біз құммен ойнамас бұрын сиқырлы сөздерді айтуды ұмытып кеткен шығармыз. Тезірек шеңбер жасап тұріп сол сиқырлы сөздерді айтайық.

Балалар шеңберге тұрып, сиқырлы сөздерді айтады:

"Біздің қолымызда қараңызшы, оларда мейірімділік, махаббат табу зұлымдарды жеңу үшін көп нәрсені білу керек, белсенді, батыл, мейірімді, күшті болу керек.

Ал дұрысы

Барлығын мұқият жасаңыз!»

(Музыка естіледі, мұғалім құм ертегісінің фигурасын көрсетеді.)

Нәтижесі: балаларды ұйымдастыру, балалардың назарын алдағы іс-әрекетке аудару, оған қызығушылықты ынталандыру, эмоционалды көңіл-күй қалыптастыру.

Мазмұнды кезең.

Педагог: Балалар! Бізді кім шақырды? Бұл құм ертегісі-құм елінің иесі. Ол бірдеңе айтады ма?

- Балалар, ол құм елінде апат болғанын айтады. Зұлым тролль оны таң қалдырды. Ол бізден көмек сұрайды, өйткені сиқырлы елдің тұрғындары сіздің өткен сабақта қандай достық және мұқият болғаныңызды көрді. Құм ертегісіне көмектесеміз Бе?

Балалар: Ия, әрине!

Мұғалім: бірақ алдымен құмсалғыштың айналасында тұрып, қол ұстасу керек. Әркім өз атын айтуы керек, өйткені құм ертегісі бізге қалай қарау керектігін білмейді.

(Балалар мұғаліммен бірге құмсалғыштың айналасында тұрып, кезекпен өз атын атайды.)

Мұғалім: енді біздің игі істеріміз туралы Құм ертегісін айтайық. Бірақ әр бала өзінің игі істері туралы емес, жақын досыңыздың қандай игі істер жасағаны туралы сөйлесетініне келісейік. Сондықтан біз ертегіні сәтсіздікке ұшыратпайтынымызды дәлелдейміз және оған құм елінің тұрғындарын құтқаруға көмектесуге дайынбыз.

(Балалар бір-бірінің әңгімелерін жасайды.)

Мұғалім: балалар, Фея маған енді тролльді жеңіп, құм тұрғындарын құтқаруға көмектесу керек екенін нақты білетінін айтты. Бірақ ертегіге ену үшін Сіз ғажайыптарға шын жүректен сенуіңіз керек және сиқырлы сөздерді айтуыңыз керек. Мүмкін сіздердің біреуіңіз ертегілердің сиқырлы сөздерін білетін шығар?

(Балалар ертегілерден сиқырлы сөздерді атайды.)

Мұғалім: мен сізге қазір сиқырлы сөз айтамын, сіз оны есте сақтауға тырысасыз:

""Құм ертегісі бізге көмектеседі,

Сиқырлы елге көшуге,

Алақанда біз шапалақтаймыз

Бір, екі және үш,

Сиқырлы елге жол көрсет "(музыка естіледі.)

Мұғалім: міне, біз құмды ертегі елінде кездестік. Қараңыз, ол толығымен бос. Ел тұрғындарын тұтқындаудан құтқарайық.

Мұғалім балаларға щеткаларды алып, құм елінің барлық бұрыштарындағы құмды мұқият қазып, достарын зынданнан құтқаруды ұсынады. Балалар щеткалардың көмегімен құмға жасырылған ойыншықтарды қазып алады.

Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар! Сендер соншалықты тырыстыңдар! Құм елінің тұрғындарының көздері қалай жарқырайтынын қараңыз, олар саған күледі! Біз жауап ретінде күлеміз.

Мұғалім: Балалар, біз құм елінің тұрғындарын құтқардық,бірақ айналадағылардың бәрі жойылды. Біз бәрін алдымен жасауымыз керек. Құмға қараңыз. Ол қандай?

Балалар: Құрғақ.

Мұғалім: мұндай құмнан бірдеңе салуға бола ма?

Балалар: Жоқ!!!

Мұғалім: біз құмды жандандыруымыз керек. Барлық тірі адамға не қажет: өсімдіктер, құстар, жануарлар, адамдар барлығы олсыз өмір сүре алмайды?

Балалар: Су!

Мұғалім: әрине, су! Бірақ бізге көмекшілер керек, өйткені біз жалғыз жеңе алмаймыз. Жаңбырды шақырайық, ол бізге бәрін жандандыруға көмектеседі, өйткені жаңбырда барлық тамшылар сиқырлы.

"Құмды жаңбыр" жаттығуы

Әр балаға пулевизатор беріледі, оның көмегімен олар құм шашады.

Мұғалім: жаңбырдың бізге қанша сиқырлы тамшысын дайындағанын қараңыз. Оларды алып, құмды суаруды бастаңыз:

" Көңілді жаңбыр тамшыла!

Аямай жылы тамшыны ,

Ормандар үшін, өрістер үшін

Және кішкентай балалар үшін

Мен ата-аналар үшін

Кап-кап! Кап-кап!»

Мұғалім: Сендер, жақсы көмекшілерсіндер! Құм бізге өте риза. Бірақ құм елін таңдандырған зұлым тролль жеңе алмадық!

"Ашу жеңімпазы" жаттығуы музыка естіледі

Мұғалім: құмнан тығыз шар жасайық. Енді осы допқа зұлым тролль саламыз. Ол қандай, тролль, сіз қалай ойлайсыз?

Балалар: (зұлым, балаларды ұнатпайды, жақсы емес, қорқынышты және т.б.).

Балалар мұғалімнің үлгісімен әр допты жасайды, оған көз, мұрын, ауыздың суретін салады.

Мұғалім: бұл "шар-злюка". Енді құм шарын жойып, сиқырлы сөздерді ұмытпастан зұлым троллды қуып шығамыз: "ашулануды қуып, қуанышқа шақырамыз"

(балалар жұдырығымен, алақанымен, саусақтарымен құм шарын бұзады). Мұғалім: енді құмның бетін қолыңызбен баяу тегістейміз.

Алақандарды құмға қойайық. Біз ашулануды жеңіп, тапсырманы орындадық.

"Құмдағы өрнектер"жаттығуы

Мұғалім: балалар, қараңызшы, құм елінде қуаныш пен өмір жоқ.

Біз сұлулықты кішкентай әлемге қайтаруға көмектесуіміз керек. Біз сурет салғанды ұнатасыз ба? (Балалар жауап береді.)

Мұғалім: содан кейін саусақтарыңызбен және қолдарыңызбен құмға әдемі өрнектер салып, содан кейін оларды сиқырлы тастар мен моншақтармен безендірейік. Қандай үлгілерді салуға болатынын қараңыз (мұғалім өрнектерді салады: толқынды жолдар, қоршаулар, баспалдақтар). Өз үлгіңізді ойлап табыңыз.

(Балалар тапсырманы орындайды.)

Мұғалім: Керемет! Достарыңыздың үлгілерін қараңыз, олар сізге ұнады ма?

(Балалар жауап береді, түсіндіре отырып, өз жауаптар.)

Мұғалім: енді елде бұрынғыдай қуаныш пен бақыт орнауы керек.

Біз тағы не таратқанымызды қарайық (мұғалім балаларға өсімдіктер, ғимараттар, жануарлар салынған қорапты береді)

Балалар заттарды құмға қояды

Педагог: - міне, Песочная Ел тірілді! Фея сізге көрсеткен көмегі үшін өте риза және енді сізді қонаққа шақырады. Ал біз сиқырлы елдің тұрғындарымен қоштасып, топқа оралуымыз керек.

Жұмыс аяқталғаннан кейін балалар қолдарын дымқыл майлықтармен сүртіп, орындықтарға отырады.

Нәтижесі: тәуелсіз ақыл-ой және практикалық іс-әрекет, барлық тапсырмаларды орындау, әр баланың нәтижеге жетуіне жағдай жасау.

Қорытынды бөлім.

Педагог: - балалар, айтыңызшы, біз бүгін қайда болдық?

Балалар: - құмды Феямен қонақта.

Мұғалім: - ал құм елінде не істедік?

Балалар: - олар оның тұрғындарын зұлым тролльден құтқарды және елдің өзін жандандырды. Мұғалім: - құм елінде құм қандай болды?

Балалар: - құрғақ және ылғалды.

Мұғалім: - құрғақ құм мен дымқыл құмның айырмашылығы неде?

Балалар: - құрғақ құм-шашырайды, одан ештеңе салу мүмкін емес.

Мұғалім: - біз бүгін көптеген жақсы істер жасадық. Менің көңіл-күйім қуанышты, құм елінің тұрғындарына көмектесуге қуаныштымын. Ал сіздің көңіл-күйіңіз қандай, өзіңіз үшін не жаңалық білдіңіз?

(Балалар жауап береді.)

Құм елінен "шығу" рәсімі

"Біздің алақанымызда олар ақылды болды!



Рахмет, біздің сүйікті құмымыз, сіз бізге батыл болуға көмектестіңіз!»

Нәтижесі: қызмет нәтижелерін қорытындылау және бағалау.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет