Сабақ Бөлім: 1 А. 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту



Дата24.05.2023
өлшемі0,5 Mb.
#96387
түріСабақ
Байланысты:
Матем қмж2



«------------------------- орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Математика 5-сабақ

Бөлім:

1 А. 1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту.

Мұғалімнің аты-жөні




Күні:




Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.2.5 үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау
3.1.2.8 үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: үш таңбалы сандарды/мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындай алады.
Көптеген оқушылар: үш таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдана алады.
Кейбір оқушылар: сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар құрастыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
Оқу материалын жариялау «Ыстық орындық» әдісі арқылы жүреді:
-Берілген сандардың моделін жаса. Жүздіктерді, ондықтарды, бірліктерді қандай да бір фигуралармен белгіле. Осы сандар туралы айтып бер.
100,220,324
-Сан сәулесінен шешімдер жиынын көрсет. Осы жиыннан 5 санды ата.
- Ендеше бүгінгі сабағымызда үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тапсырмаларын орындауды жалғастыратын боламыз.

Ширату жаттығуларын жасайды.
-Жүздіктерді, ондықтарды, бірліктерді қандай да бір фигуралармен белгілейді.
-100,220,324 сандары туралы айтып береді.
-Сан сәулесінен шешімдер жиынын көрсетеді.
-Шешімдер жиынынан 5 санды атайды.
Тақырыпты ашады.

«Жұл-дызша» әдісі

сан моделіне пайдала-нуға фигура-лар



Сабақтың ортасы
15 мин

1 мин
13 мин



10 мин



(Т) 1- тапсырма «Орындап көр» әдісі арқылы жүзеге асады.
2) Есептеуді түсіндір.
678+2=670+(8+2)=670+10=680
791+9=790+(1+9)=790+10=800
992+8=990+(2+8)=990+10=1000
680-2=(670+10)-2=670+(10-2)=
=670+8=678
800-9=(890+10)-9=880+(10-9)=881
1000-8=(990+10)-8=990+(10-8)=992
3) Есепте.
А)576+4=570+(6+4)=570+10=580
593+7=590+(3+7)=590+10=600
3+547=(3+7)+540=550
7+123=(7+3)+120=130
872+8=870+(2+8)=880
986+4=980+(6+4)=990
4+806=(4+6)+800=810
2+288=(2+8)+280=290
1000-7=990+(10-7)=993
790-6=780+(10-6)=784
800-7=790+(10-7)=793
900-2=890+(10-2)=898
780-9=770+(10-9)=771
900-7=890+(10-7)=893
300-6=290+(10-6)=294
500-4=490-(10-4)=496
Дескриптор:
- Үш таңбалы сандарды жазбаша қосып, азайтуда есептеуді түсіндіре отырып шығарады.


Сергіту сәтінде «Жаяу» әуенімен билеп сергиді.


(Д) 2- тапсырма «Зерттеу» әдісі арқылы жүзеге асады.
4) Есептеу тәсілін түсіндір.

5) Есепті шығар. Кері есеп құрастыр.
Тәж.метеоролог-240 б.
Көмекшісі-? б., 115 кем ?б.
Ш: 240+(240-115)=265
Ж: бірге 265 болжам.
Дескриптор:
- Үш таңбалы сандарды қосу, азайтуды есептеу тәсілін түсіндіреді.
- Есептің шартын жазып, шешуін, жауабын табады.
-Кері есеп құрастырады.


(Д) 3- тапсырма «Есепті шығар» әдісі арқылы жүзеге асады.
6) Бірінші мысалдарды шығар. Нәтижесіне сүйеніп, келесі мысалдардың жауабын жылдам тап.
(650+40)-390=300 560-(100+60)=400
(660+40)-390=310 560-(100+40)=420
(670+40)-390=320 560-(100+20)=440
(810+90)-100=800
(810+60)-100=770
(810+30)-100=740
7)Балалар күн райын бір апта бойы бақылады. Кестеге қарап, сұрақтарға жауап беріңдер.
Жел болмаған күндер: дүйсенбі, бейсенбі, жұма, жексенбі.
Жаңбыр жаумаған күндер: сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі.
Жаңбыр да, жел де болмаған күндер: сәрсенбі, жұма, жексенбі.
Дескриптор:
-Үш таңбалы сандарды қосу, азайтуды орындайды.
- Бірінші мысал нәтижесіне сүйеніп, келесі мысалдардың жауабын жылдам табады.
- Жел болмаған күндерді атайды.
-Жаңбыр жаумаған күндерді атайды.
-Жаңбыр да, жел де болмаған күндерді атайды.
Саралау тәсілі: «Қарқын» әдісі арқылы жүзеге асады
Қарқыны жоғары оқушыға:
-Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар құрастыр.
Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

- Үш таңбалы сандарды жазбаша қосып, азайтуда есептеуді түсіндіре отырып шығарады.

Билеп сергиді.


- Үш таңбалы сандарды қосу, азайтуды есептеу тәсілін түсіндіреді.
- Есептің шартын жазып, шешуін, жауабын табады.
-Кері есеп құрастырады.

-Үш таңбалы сандарды қосу, азайтуды орындайды.


- Бірінші мысал нәтижесіне сүйеніп, келесі мысалдардың жауабын жылдам табады.
- Жел болмаған күндерді атайды.
-Жаңбыр жаумаған күндерді атайды.
-Жаңбыр да, жел де болмаған күндерді атайды.

ҚБ:
3 балл

3 балл


4 балл

Оқулық, дәптер

Оқулық, дәптер








Сабақтың соңы
1 мин

Рефлексия: «Жетістік баспалдағы» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы: 3 (ә)-тапсырма 12-бет.

Рефлексия жасайды.

ҚБ қойыла-ды.








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет