САБАҚ:
|
Информатика
|
Бөлім:
|
Ақпараттық процестер мен жүйелер
|
Тақырып:
|
Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері. Электрондық үкімет порталы
|
Күні
|
20.12.2020 ж
|
Оқытушы
|
Бейсен Іңкәр Әлібекқызы
|
Тобы
|
0809000- Мұнай және газ кен орындарын пайдалану мамандығы МГО-319 І-курс
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Қазақстандағы цифрландыру үрдісінің қазіргі тенденцияларын білу, электрондық үкімет порталының функцияларын пайдалану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері мен электрондық үкімет порталының функциялары туралы білу түсіну.
Көптеген оқушылар: Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау.
Кейбір оқушылар: Электрондық үкімет порталының функцияларын өмірде қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
— Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері мен электрондық үкімет порталының функциялары туралы түсінік алады;
— Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдайды;
— Электрондық үкімет порталының функцияларын өмірде қолданады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
Сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Технология
|
|
|
Портал
|
|
|
Цифрлық
|
|
|
|
Сыныптағы диалог:
Цифрландыру технологиясы халыққа тиімді ме?
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қазақстандағы электрондық үкімет порталының қызметтерін өмірлік тәжірибеде қолдану.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Қазақстанның цифрлық сауаттылығын арттыру құндылықтарын ұғыну.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Экономика, кәсіпкерлік негіздері пәнімен байланыс
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған уақыты
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
Басы
|
I.Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу
Білім алушыларды Zoom арқылы түгендеу
ІІ.Қызығушылықты ояту
«Цифрландыру — жаңа заман талабы» – видеоны көру
Барлық оқушылар өз ойларын ортаға салады
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
Білу кезеңі
«Ассоцияция құру» әдісі
Видео көрсетілім: «Қазақстандағы цифрландыру»
Тапсырма №1: Видеоны көріп, өз бетімен сызбаны толтыру
«Венн диаграмма» әдісі
Тапсырма №1: «Қазіргі және бұрынғы замандағы цифрлық технологиялар» ұқастығы мен айырмашылығын жазу
Сандық эквивалент
|
Баға
|
Өлшемдер
|
Қанағаттанарлық бағасы
|
(D)- бағасы 50-54б — 1.0
D+) – баға 55-59 – 1.33
|
Цифрлық технологияларды анықтайды;
Әлеуметтік желілерге сипаттама береді, ажыратады.
Қазіргі және бұрынғы технологияларды ұқсастығын табады;
Қазіргі технологияларды ажыратады;
Бұрынғы технологияларды ажыратады.
|
|
Zoom
https://youtu.be/cVBMgcx-D1M
|
|
Ортасы
Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері мен электрондық үкімет порталының функциялары туралы түсінік алады;
Электрондық үкімет порталының функцияларын өмірде қолданады
|
Түсіну кезеңі:
Электрондық үкімет порталындағы нұсқаулықпен танысу
Практикалық жұмыс
Тапсырма №3: Электронды үкімет порталына eGov.kz. тіркелу
· Компьютерге Java, NCALayer түпкі сертификаттарын орнатыңыз.
· Java БҚ Java.com ресми сайтынан көшіріп алуға болады.
· NCALayer ресми сайтынан көшіріліп алынады.
Сандық эквивалент
|
Баға
|
Өлшемдер
|
Қанағаттанарлық бағасы
Жақсы бағасы
|
(C) – баға
60-64 – 1.67
C-) – баға
65-69 — 2.00
(С+) – баға 70-74 – 2.33
|
Компьютерге Java, NCALayer түпкі сертификаттарын орнатады;
Java БҚ Java.com ресми сайтынан көшіріп алады;
Электронды үкімет порталына тіркеледі
|
Қолдану кезеңі
Тапсырма №4:
1-қадам:ЭЦҚ порталына кіру
2-қадам: Сертификатты таңдап, жүйеге кіру
3-қадам: Парольді өзгерту
Орындалу реттілігі:
ЭЦҚ арқылы өзгерту
е-майл – ға жіберу
Жеке тұлға таңдау
Орындалу реттілігі:
ЖСН – ді теру
Құжаттың номерін жазу
Берілген күнін жазу
4-қадам: Электронды поштаға хат келеді, сол ссылка арқылы порталға кіру
Орындалу реттілігі:
8 символдан туратын жаңа парольді енгізіп, өзгерту пернесін басу
Орындалу реттілігі:
Растауды басу
Сандық эквивалент
|
Баға
|
Өлшемдер
|
Жақсы бағасы
|
(В-) – баға
75-79 – 2.67
(В) – баға
80-84 – 3.00
|
ЭЦҚ портал жүйесіне кіріп, сертификатты тандайды;
Құпия сөзді өзгертеді
Жаңа құпия сөзді жазады, растайды
|
Талдау кезеңі:
Тапсырма 5:
1-сұрақ: Цифрлық білім беру ресурстары оқу процестеріне пайдасы бар ма?
2-сұрақ: Электронды қолтаңба халыққа қажет пе?
3-сұрақ: Цифрландыру ел экономикасының болмысын түбегейлі өзгертіп, еңбек өнімділігінің артуы мен өмір сапасының жақсаруына зор ықпалын тигізе ме?
4-сұрақ: «Цифрлық Қазақстан» бағдарламасын іске асыру кезінде заңнамалық реттеу ісі маңызды рөл атқара ма?
5-сұрақ: Цифрландыру технологиясы халыққа тиімді ме?
6-сұрақ: Цифрлық экономикаға көшкен кезде, алдағы 10-20 жылда қазіргі бар мамандықтардың жартысына жуығы қажетсіз болады дейді – соған келісесіз бе?
Сандық эквивалент
|
Баға
|
Өлшемдер
|
Жақсы бағасы
|
(В+) – баға
85-89 – 3.33
|
Цифрлық білім беру ресурстары оқу процестеріне пайдасын, халыққа қаншалықты қажеттігін айтады;
«Цифрлық Қазақстан» бағдарламасы маңызды рөлін, және халыққа қаншалықты тиімділігін айтады
|
Жинақтау, бағалау кезеңі
Практикалық жұмыс
Тапсырма №6: Видеоны мұқият көріп, ссылка арқылы
тұрғылықты жерінен анықтама алу
(Басқада анықтамаларды алып көрсету, мемлекеттік қызмет түрлеріне тіркелу т,б).
Сандық эквивалент
|
Баға
|
Өлшемдер
|
Өте жақсы бағасы
|
(А-) – баға
90-94 – 3.67
(А) – баға
95-100 – 4.00
|
-Порталға электронды кілтті AUTH_RSA арқылы кіріп, құпия сөзді енгізеді
-Жұмысқа орналастыру және жұмысты іздеу бөліміне кіреді
-Еңбек қарым-қатынас бөлімшесін таңдап, мекен-жай анықтамасын алу қызметін таңдайды
-Онлайн сұрау сілтемесін шертіп, анықтаманы кімге алу керектігін таңдайды;
Басқада анықтамаларды алып көрсету, мемлекеттік қызмет түрлеріне тіркелу т,б Басқада анықтамаларды алып көрсету, мемлекеттік қызмет түрлеріне тіркелу т,б
-Құжатты компьютерде сақтап, электронды қолтаңбасын қояды
|
|
https://egov.kz/cms/sites/default/files/reg.nov.polz.pdf
Қажетті құжаттар:
ЖСН;
ЭЦҚ
Интернет
Java, NCALayer
eGov.kz. порталы
|
|
Соңы
|
Рефлексия
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
Екі жұлдыз – сабақтың екі ұнаған жерін айтады
Бір ұсыныс – келесі сабаққа ұсыныс жасайды
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау – білім алушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті білім алушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
«Электронды үкімет порталының қызметін» қолдану
|
Бағалау – білім алушыға білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Саралау – білім алушыларға
мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті білім алушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
«Мен отандық өнімді қолданамын» тақырыбында шағын эссе жаз.
|
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін білім алушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық топ немесе жекелеген білім алушы жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|
|