9.3C – Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары
|
Мектеп: ХББ НЗМ Қарағанды
|
|
|
|
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:.
|
|
|
|
|
|
СЫНЫП:9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
|
|
|
САБАҚ Адамның қан топтарының тұқым қуалауы
|
|
|
|
|
|
|
Осы сабақтың
көмегімен қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
|
адамның қан тобының тұқым қуалауын және қан топтарын анықтау
механизмін түсіндіру
|
|
|
|
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Адамның қан топтарын талдау
Адам қан топтарының тұқым қуалауын сипаттау
Қан топтарын генетикалық жолмен анықтау механизмін талдау
|
|
|
|
|
|
Бағалау критерийі
|
Қан топтары туралы алдыңғы білімдерін қолданады. Өздерінің
нәтижелеріндұрыс талдайды. Генетикалық сызбалар жазу кезінде
және Пенет торын толтырудағы практикалық дағдыларын
көрсетеді. Адамдардағы қан топтарын анықтау және тұқым қуалау механизмін түсіндіреді. Қорытынды жасайды.
|
|
|
|
|
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік лексика және терминология аллель, кодоминанттық, толық емес, антиген, антидене, аглютинация,аглютинин , аглютиноген, резус фактор
Диалог жазуға арналған сөз тіркестерінің топтамасы:
Х рецессивті нышан болып табылады, себебі…
Y доминанттық нышан болып табылады, себебі…
|
|
|
|
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Құрмет
Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі.
Жалпыұлттық идея «Мәңгілік ел» Дені сау ұрпақ пен бәсекеге қабілетті Қазақстанның зияткерлік әлеуетін арттыруда оқушылардың ғылымға қызығушылығын арттыру
|
|
|
|
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
Адам қан топтарымен байланысты есептер шығару математика пәнімен байланысады.
|
|
|
|
|
|
АКТ қолдану дағдылары
|
АКТ сабақтың басында тақырып бойынша суреттер мен кестелерді , видеофильмдерді көрсету презентация түрінде қолданылады.
|
|
|
|
|
|
Алдын-ала білімдер
|
Генетикалық концепциялар, символдар және терминология (9-сынып)
Генетикалық тірек сызбаларды қалай құру керек (9 Класс)
Қанның агглютинациясы (9-сынып)
Иммунды реакция (9-сынып)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
|
|
|
0 – 2 мин
|
Сабақтың басталуы,сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру
|
|
|
|
|
3-36 мин
|
((T) ABO қан тобы жүйесінде канның төрт типі болатынын және олар генетикалық бақылауда екенін түсіндіріледі Әр аллель жеке бір белгінің жарыққа шығуына жауап береді, бірге екі аллельде бірдей дәрежеде жарыққа шығады. Мысалы: АВО жүйесі бойынша IV қан тобы.
(І) Оқушылар барлық мүмкін генотиптерді жазады және оларға қан топтары түрлірін белгілейді.Пеннет торын сызады Жұмыс парағында ұсынылған тапсырмаларды орындайды. Оқушылар өзара бағалауды жүзеге асырады
(T) Қан топтары антигенді болып табылатын қызыл қанды жасушалардың мембраналарында нәруыздармен сипатталатынын түсіндіріңіз. Әр түрлі қан топтарының араласу зардаптарын түсіндіріп, оның неге болытынын пысықтаңыз. Оқушылардың ойлары тыңдалады мұғалімнің тиімді кері байланысы жүзеге асырылады
(I) Оқушыларға бірінші ұрпақ түрін шығару үшін әр түрлі аталық генотиптерін ұсыныңыз. Оқушылар Пеннет торында көрсетілген генотип, фенотип, гамета, ұрпақ генотипін толық, дұрыс және ұрпақ фенотиптерін көрсете отырып, өзінің генетикалық тірек сызбаларын жоспарлайды Оқушы жеке жұмыс жасайды , мұғалімнің кері байланысы жүзеге асырылады
| Сабақтың презентациясы
https://www.youtube.com/watch?v=jdSeHb_7Zyg
|
|
|
|
38-40мин
|
Сабақты қорытындылау .
Рефлексия.
Сабақ соңында түсінікті болды.
Мен барлығын білемін
Барлық мақсатқа жету үшін мен
Үйге тапсырма:
|
|
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
|
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз
|
Бағалау – оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
|
|