Сабақ жоспары жалпы мәліметтер



бет1/2
Дата16.09.2023
өлшемі225,53 Kb.
#108047
түріСабақ
  1   2

ЖАРКЕНТ ЖОҒАРЫ ГУМАНИТАРЛЫҚ – ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ
САПА МЕНЕДЖМЕНТ ЖҮЙЕСІ 9001:2016


«Қазақ тілін оқыту әдістемесі» пәні бойынша сабақ жоспары


1.ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР

Топ:

Мерзімі:

Оқытушы:
Шарипбаева.А.Т

Бөлім


Сабақтың тақырыбы

Абай жолы романындағя Абай мен Құнанбай бейнесі

Сабақтың мақсаты

М.Әуезов шығармашылығының идеялық-эстетикалық мұраты мен табысына тоқталу.Эпопеяның негізгі оқиғаларын басшылыққа ала отырып , Құнанбай бейнесін талдау.

Бағалау критерийі




Сабақтың түрі

Практикалық сабақ

Пәнаралық байланыс




Оқу құралдар, АКТ, дереккөздер

Интeрбeлceндi тaқтa

II.САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Білім алушының әрекеті

Ресурстар



I.Сабақты ұйымдастыру
10 мин
Жаңа материалды меңгерту

Сабақ барысы:

Үй тапсырмасы


Кері байланыс

- Білім алушылармен сәлемдесу.
- Кезекші мәліметін тыңдау,
- Түгендеу
- Сабақтың тақырыбын түсіндіру,
- Сабақтың мазмұнын қысқаша түсіндіру

Абай – ұлы ақын, философ, ағартушы-демократ, қазақтың жазба әдебиетінің негізін қалаушы, композитор, халық жақтаушысы. Абай халқы үшін ауыр уақытта өмір сүрді. Дала билік үшін күшейіп келе жатқан күрестен, колониалдық және феодалдық ығыстырудан азғындалды. Осының бәрі қазақтың озық қоғамдық ойының және шексіз далада күнге, сәулеге … қайраттандыратын көркем сөзінің өсуіне қорғасын болып төгілді. Мұның жемісі ретінде халыққа қазақтың реалистік әдебиетінің негізін салушы – Абай бұйырды!


Абай – бай әрі дүниеқор феодал Құнанбайдың ұлы. Ол туған ауылына оралғанда, әкесі оны өзінің ісіне баулымаққа ұмтылды. Құнанбайдың елшісі ретінде Абай ауыл-ауылды аралап, әкесінің жарлығын орындады. Осы көріністе Абайдың әкесі сияқты аты шыққан бай боларлық келешегі байқалады, бірақ Құнанбай күткендей және талап еткендей болмады. Өйткені Абайды билік те, байлық та қызықтырмайды, ол жеке басының амандығы мен игілігін әділдік пен шындыққа құрбан етеді. Абайдың осындай әділдік пен шындықтың құрбаны болуына оқуға деген махаббаты түрткі болғаны сөзсіз. Автор оның шығыс әдебиетін сүйіп оқығанын жазады. Абайдың көзқарасының қалыптасуына оның әжесі Зере мен шешесі Ұлжанның ықпалы да зор болды. Олар бала Абайды жақсы көріп, жағымды жаққа тәрбилеп, оның беделді азамат болуын қалады. Абай өзінің халқына зор сүйіспеншілікпен қарады. Ол заңсыздық пен қылмыс арқылы бейбітшілікке қол жеткізуді қаламады, оған көптеген қатал патриархалдық заңдар ұнамады.


Әкесімен қақтығыс баяу әрі ауыр болды. Абай өсе келе оның әкесімен қатынасы тіптен нашарлап кетті. Әкесінің пікіріне аса қарсылық білдірген бірінші жағдай – ол кедей әрі еш кінәсі жоқ Қодардың өлім жазасы. Осы жағдайдан кейінгі қу Құнанбайдың жағына Абай шықпады. Абай есейген сайын әкесіне және оның жақтастарына, кейінірек ізбасарлары: Тәкежанға, Оразбайға, Майбасарға және т.б. деген қарсылығы күшейе түсті.


Бүкіл романның желісінде Абай халықтың жақтаушысы болады. Халықтың басына жұттың ауыр күндері түскенде, Абай кедейлерді қорғады. Ол кедейлік жағдайды азайту үшін, әкесінен қорықпай, шөп пен малды кедейлерге үлестірді. Романда Дәркембай, Базаралы, Ербол сияқты кедей отбасынан шыққан Абайдың бала күнгі достары жайлы айтылады. Әділдікке қарсы күресте Абайдың өмірімен олардың тағдыры жиі қиысып отырады.




Топтастыру

Қызығушылығын ояту: «Құнанбай» фильмінен үзінді көрсету.


«Ой шақыру» стратегиясы:





  1. Бұл үзінді қай фильмнен алынған?




  1. Фильм кімнің, қай шығарманың желісі бойынша түсірілген?


  1. Құнанбай кім? Ол туралы не білесіңдер?

«Абай жолы» романының тараулары арқылы біз Абайдың биіктен көрінетінін білдік.

«Қайтқанда»- «Шытырманда»-«Бел-белесте»-«Өрде»-«Қияда»- «Биікте»


«Болжау» стратегиясы бойынша мәтін таратылады.Алдымен мәтіннің бір бөлігі екі топқа да беріледі.Кесте толтырады.(Кесте толтыру кезінде Құнанбай туралы слайд көрсетіліп тұрады.)


Не болады деп ойлайсың? Дәлелің Шынында не болды?






















«Абай жолы» романынан Қамқа мен Қодар оқиғасы үзінді етіп беріледі.Осы мәтіннің желісі бойынша оқушылар ізденіп келген Құнанбай туралы ойларын ортаға салады.


Демек,роман желісі бойынша Құнанбай образын «Уақыт тізбегі» стр.орналастыру.


«Биікте» «Қияда» «Өрде» «Бел-белесте»- «Қайтқанда»


Бір айналым сұхбат» әдісі-Топ басшыларына сұрақ






Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет