Білім беру ұйымы:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: Қазақ тілі Т2
|
Бөлім: 7 . «Қоршаған орта»
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні :
|
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы: Құстар біздің досымыз
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
2.1.4.1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
2.3.2.1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
2.3.5.1*мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
|
Сабақтың мақсаты :
|
Барлық оқушылар: көптік мағынаны ажыратуды үйренеді; құстардың жақсы қасиеттерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:жаңа лексиканы меңгереді, оларды сөйлесім барысында тиімді қолдана алады.
Кейбір оқушылар: тақырып аясында еркін сөйлейді,жаңа сөздерді орынды қолданады.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(8 минут)
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.
Тіл дамыту сұрақтарын қою.
2.(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа тақырыпты жариялау .
-Суреттерге қараңдар.
Суретте не көріп тұрсыңдар?
Сурет бойынша құстардың аттарын атап таныстырып өту.
«Сәйкестендір» әдісі
3.Сабақтың тақырыбын болжату.
Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру
|
Шеңбер бойымен тұрады. «Шаттық шеңбері»
Ашық аспан болсын!
Әр күніміз біздің
Сәттілікке толсын!
Қазақ тілі пәнінен
Білмегенді білейік
Үйренейік, күлейік!
Айтылым. Сұрақтарға жауап береді.
«Кім зейінді?» ойыны
Құстардың аттарын сәйкестендіреді :
аққу дятел
қарлығаш лебедь
тоқылдақ ласточка
бұлбұл попугай
тотықұс соловей
Болжау. Сабақтың тақырыбын,мазмұнын сұраққа жауап беру арқылы болжайды.
|
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
|
Құстардың
суреттері:
Аққу
Қарлығаш
Тоқылдақ
Бұлбұл
Тотықұс
|
Сабақтың ортасы
(9-42 минут)
|
1 Сөздікпен жұмыс.
Жаңа сөздер:
құстар -птицы
ұя - гнездо
бұтақ -ветка
балапан -птенец
Жаңа сөздермен танысты-рады, оқушыларға қайталатады.Дұрыс айтуға жаттықтырады.
2. Тыңдалым.Мәтінді екі рет тыңдатады.
1 – тапсырма. Тыңда. Сұрақтарға жауап бер.
Ұя жасап тақтайдан,
Талға апарып байладым. Күтемін мен шаттанған Жыл құсының сайрауын.
(Қастек Баянбай)
-Өлең қандай бала туралы?
-Жағымды әлде жағымсыз кейіпкер ме?
3.Грамматикалық қоржын. Кесте бойынша грамматикаға қысқаша көптік жалғау туралы түсінік беру.
Сергіту сәті
3. 2 – тапсырма. Оқы. Сұраққа жауап бер.
Балалар нені көрді?
• Ұяда неше балапан бар екен?
• Балалар балапандарды қайда әкелді?
• Әкесі не деді?
4. 3-тапсырма.
«Зымыран сұрақтар» қою:
• Ағаштың бұтағын сындырған дұрыс па?
• Ағаш отырғызған дұрыс па? • Құстарға жем шашқан дұрыс па?
• Құстың ұясын бұзған дұрыс па? • Құстарға ұя салған дұрыс па? • Гүлдерге су құйған дұрыс па? • Орманда қалдық заттар тастаған дұрыс па?
5. 4-тапсырма. Құстардың жақсы қасиеттерін тауып жаз.
Керекті сөздер: адалдығы, достығы, қамқорлығы, әдемілігі, әншілігі.
|
Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздермен танысады
Жаңа сөздерді тыңдайды, оқиды, мұғалім соңынан қайталайды.
Жаңа сөздерді сөздікке жазады.
Сөз тіркесін, сөйлемдер құрайды.
2. Тыңдалым/Айтылым
Оқушылар өлеңді екі рет тыңдайды.
Сұраққа жауап береді:
Өлеңде қай жыл мезгілі туралы айтылған?
Жағымды кейіпкер екенін анықтап , өлең жолдарынан дәлел келтіреді
|