Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
ІІ. Ұлттық және отбасылық құндылықтар
|
Мектеп :
Б.Момышұлы атындағы №131 мектеп-лицей коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
|
|
Күні:27.09.2022ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ұзанқұл Жамила Ержанқызы
|
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұлттық құндылықтар бастауы
(«Арман пв» баспасы)
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.5.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану
(БҒМ бағдарламасы № 545 бұйрығы)
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды, екпіннің түрлерін ажыратады.
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтінде көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады,екпін түсетін , түспейтін сөздер мен қосымшаларды анықтайды.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады : көтерілген мәселені анықтайды,өз ойын тұжырымдап, жинақы мәтін жазады.
|
|
Бағалау критерийі
|
* мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды ,
* көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады,
* екпін және оның түрлерін ажыратады.
|
|
Құндылықтар ға баулу
|
6 .Тарихтың , мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
|
Пәнаралық байланыс
|
орыс тілі
|
|
Алдыңғы оқу
|
6.2.2.1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
7мин
|
1.Ұйымдастыру
а). « Мақсатқа жету мотивациясы» тәмсілі арқылы психологиялық жағымды ахуал туғызу
ә) «Сырлы сандық» әдісі бойынша сыныпты топқа біріктіру және өткенге шолу .
1.Ұлттық тағамдар атаулары( қазы- қарта, құрт, май, шелпек ,наурыз көже)
2.Ұлттық киім атаулары( сәукеле, бөрік, шапан,нымша, былғары етік, тон, ішік т.б )
3.Ұлттық ойындар атаулары (алтыбақан,түйе-түйе,ханталапай, ақсүйек т.б )
Топ ережесін құру
|
Аудиожазба
«Сырлы сандықша» әдісі
ұлттық бұйымдар бейнеленген суреттер
|
|
Сабақтың ортасы
20мин
Сабақтың
соңы
8мин
3мин
2мин
|
2.Жаңа сабақ
Оқу дағдыларының деңгейі: Білу
«Пазл»әдісі
1-тапсырма Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңдар.
Дескриптор
*мәтінді түсініп оқиды,
*мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды,
*қима бөліктерге ақпаратты жазады, * қима бөліктерден киіз үй бейнесін
құрастырады.
**Қ/б
« Қол шапалақтау»
Оқу дағдыларының деңгейі: Түсіну
«Бірге ойлайық» әдісі
Ой екпіні
Сөз екпіні екпіні екпіні
Көмекші сөз
Жіктік жалғауы
Ды быс екпін Сөз екпіні іні
түрлері
Екпін түспейтін
Болымсыз етістік
Тіркес екпіні
-дай,-дей, тай,-тей
Екпін
Орыс тілінде замок-құлып замок-қорған
Қазақ тілінде оқушы оқушылар
«Венн диограммасы» әдісі
Орыс тілінде
Қазақ тілінде
Дескриптор
*екпін туралы түсінік алады,
*орыс тіліндегі сөздердің мағынасы мен жазылуына көңіл бөледі,
*сөздерге екпін түсіріп,қызметін анықтайды.
**Қ/б «Бес жұлдызша»
Оқу дағдыларының деңгейі : Талдау
«Веер» әдісі
3-тапсырма Аудиожазба тыңдату,негізгі ойды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру
Дескриптор
*өленді мұқият тыңдайды,
*негізгі ойды анықтайды,
*сұрақтар құрастырып ,жазады,
*сөздерге екпіннің түсуін анықтайды.
**Қ/ б «Бас бармақ »
Оқу дағдыларының деңгейі : Жинақтау
«Айналмалы бекет» әдісі
4-тапсырма Суреттер бойынша жинақы мәтін жазу,тақырып қою.
Дескриптор
*сурет бойнша ортақ тақырып қояды,
*суретке байланысты сөйлем құрайды,
*жинақы мәтін жазады.
(Автор орындығында жинақы мәтінді топ мүшесі оқып береді.)
**Қ/ б «Ұтымды,сәтті, әлсіз»
Кері байланыс «Рухани жаңғыру»
Оқушылар қорытынды ойларын сурет қиындылары арқылы рухани жаңғырумен байланыстырып, кері байланыс береді.
Үйге тапсырма: 6-тапсырма.Берілген сөздерде екпін қай буынға түскен? Екпін түспей тұрған ұқсас қосымша -ларды табыңдар.
|
Киіз үй қаңқасы
желім
«Бірге ойлайық» әдісі
А4 парақшасы
«Венн диограммасы» әдісі
Аудиожазба
«Веер» парақшасы
«Айналмалы бекет» әдісі
қиынды
суреттер
Қиынды суреттер
|
|
Қосымша мәлімет
|
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс(тәрбие элементі)
|
|
* Қазаққа тән ұлттық құндылық дегенді қалай түсінесіңдер?
*Ұлттық құндылықтар қатарына өздерің қандай қасиеттерді қосар едіңдер?
* «Көздің қарашығындай
сақтау»дегенді қалай түсінетіндеріңді тұжырымдап жазыңдар.
|
«Бас бармақ», «Қол шапалақтау»
«Бес жұлдыз» «Ұтымды,сәтті, әлсіз»
әдісі арқылы формативті бағалау түрлерін қолданамын.
|
Оқушылар АКТ-ның тиімділігіне көздері жетеді.
Қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
|
|