Сабақ тақырыбы
Мұғалім:
Сынып:
|
Модельдеу «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын анықтайтын болады
Қатысушылардың көпшілігі:
әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын арасындағы айырмашылықты түсінетін болады
Кейбір оқушылар:
әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады
|
Бағалау критерийлері
|
Омыртқасыздар және омыртқалылар өкілдерінің тыныс алу жүйесінің құрылысын біледі.
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін табады.
Өз зерттеулерінен қорытынды жасайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Қазақша
|
Ағылшынша
|
тыныс алу
|
respiration
|
газ алмасу
|
gas exchange
|
оттегі
|
oxygen
|
демтесік
|
spiracles
|
желбезек
|
gills
|
трахеи
|
trachea
|
бронхи
|
bronchi
|
өкпе
|
light
|
|
Пәнаралық байланыстар
|
-физика: газдардың қозғалуы тұрғысында ;
-химия: оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтап, презентациямен тексереді
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу үшін қолданатынын біледі. Оқушылар тыныс алу процесінің ауадағы оттегі мен ағзадағы көмірқышқыл газы арасындағы алмасу процесі екендігін біледі
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.
Тақтада ілінген суреттер бойынша өз тобының атын анықтайды: І топ – «Сүтқоректілер»
ІІ топ – «Бунақденеліліер»
ІІІ топ – «Балықтар»
ІV топ – «Құстар»
|
геометриялық фигуралар
|
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
5 минут
|
Білу және түсіну
«Шындық немесе жалған» әдісі. Қызыл және жасыл карточкалар беріледі. Сұрақтар оқылады. Егер шындық болса — жасылды, ал жалған болса – қызыл карточканы көтереді.
|
Қызыл және жасыл қарточкалар
|
Сабақтың ортасы
15 минут
|
Қолдану
«Кір жайғыш» әдісі. Әр топқа жануарлардың суреттері беріледі. Сол бойынша постер қорғалып, тақтаға іледі.
«Әріптерді сөйлетейік» әдісі. Оқушылардың көзі байланып, дәптерге сұрақтардың жауабын жазады.
|
Флипчарт
Дәптер, қалам
|
Бекіту кезеңі
5 минут
|
Жинақтау және талдауКесте құрастыру
Жануарлар топтарының атауы
|
Тыныс алу органдары
|
Құрылымдық ерекшеліктері
|
Бір жасушалы ағзалар
|
Жоқ. Бүкіл денесімен тыныс алады.
|
|
Ішекқуыстылар
|
Жоқ. Бүкіл денесімен тыныс алады.
|
|
Жәндіктер
|
Трахея
|
Әрбір сегментінде демтесіктер бар.
|
Балықтар
|
Желбезек қақпағы, желбезек .
|
Желбезектер желбезек доғалармен және желбезек талшықтармен.
|
Құстар
|
Өкпе, бронх, ауа қапшықтары.
|
Өкпе – кеуекті, тығыз. Бронхтар
өкпеге тармақталған және ауа қапшықтарын құрайды.
|
Сүтқоректілер
|
Трахеялар, бронхтар, өкпе, альвеолдар, диафрагма
|
Өкпе – кеуекті , бронхтар өкпеге тармақталған, альвеолдар капилярлармен оралған.
|
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
|
Бағалау парағы
|
Кері байланыс
5 минут
|
Кері байланыс.
Рефлексия
«Ұялы телефонға SMS жазу»
|
Қағаздан жасалған ұялы телефон
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|