Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын анықтайтын болады



Дата21.12.2023
өлшемі33,41 Kb.
#142033
түріСабақ
Байланысты:
Модельдеу «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру


Сабақ тақырыбы

Мұғалім:
Сынып:





Модельдеу «Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу жүйесі мүшелерін салыстыру



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын анықтайтын болады



Қатысушылардың көпшілігі:

  • әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын арасындағы айырмашылықты түсінетін болады

Кейбір оқушылар:

  • әртүрлі тыныс алу жүйелерінің құрылысын артықшылығы мен кемшілігінің сәйкестігін анықтайтын болады

Бағалау критерийлері

  • Омыртқасыздар және омыртқалылар өкілдерінің тыныс алу жүйесінің құрылысын біледі.

  • Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстырады, ұқсастықтары мен ерекшеліктерін табады.

  • Өз зерттеулерінен қорытынды жасайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Қазақша

Ағылшынша

тыныс алу

respiration

газ алмасу

gas exchange

оттегі

oxygen

демтесік

spiracles

желбезек

gills

трахеи

trachea

бронхи

bronchi

өкпе

light




Пәнаралық байланыстар

-физика: газдардың қозғалуы тұрғысында ;
-химия: оттегі молеукуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы.

АКТ қолдану дағдылары

Тапсырмалар орындайды және тақырыпқа қатысты мәліметтерді жинақтап, презентациямен тексереді

Бастапқы білім

Оқушылар жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу үшін қолданатынын біледі. Оқушылар тыныс алу процесінің ауадағы оттегі мен ағзадағы көмірқышқыл газы арасындағы алмасу процесі екендігін біледі

САБАҚ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.
Тақтада ілінген суреттер бойынша өз тобының атын анықтайды: І топ – «Сүтқоректілер»
ІІ топ – «Бунақденеліліер»
ІІІ топ – «Балықтар»
ІV топ – «Құстар»

геометриялық фигуралар

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
5 минут

Білу және түсіну
«Шындық немесе жалған» әдісі. Қызыл және жасыл карточкалар беріледі. Сұрақтар оқылады. Егер шындық болса — жасылды, ал жалған болса – қызыл карточканы көтереді.

Қызыл және жасыл қарточкалар

Сабақтың ортасы
15 минут

Қолдану
«Кір жайғыш» әдісі. Әр топқа жануарлардың суреттері беріледі. Сол бойынша постер қорғалып, тақтаға іледі.
«Әріптерді сөйлетейік» әдісі. Оқушылардың көзі байланып, дәптерге сұрақтардың жауабын жазады.

Флипчарт
Дәптер, қалам

Бекіту кезеңі
5 минут

Жинақтау және талдауКесте құрастыру

Жануарлар топтарының атауы

Тыныс алу органдары

Құрылымдық ерекшеліктері

Бір жасушалы ағзалар

Жоқ. Бүкіл денесімен тыныс алады.




Ішекқуыстылар

Жоқ. Бүкіл денесімен тыныс алады.




Жәндіктер

Трахея

Әрбір сегментінде демтесіктер бар.

Балықтар

Желбезек қақпағы, желбезек .

Желбезектер желбезек доғалармен және желбезек талшықтармен.

Құстар

Өкпе, бронх, ауа қапшықтары.

Өкпе – кеуекті, тығыз. Бронхтар
өкпеге тармақталған және ауа қапшықтарын құрайды.

Сүтқоректілер

Трахеялар, бронхтар, өкпе, альвеолдар, диафрагма

Өкпе – кеуекті , бронхтар өкпеге тармақталған, альвеолдар капилярлармен оралған.





Сабақтың соңы
5 минут




Бағалау парағы

Кері байланыс
5 минут

Кері байланыс.
Рефлексия
«Ұялы телефонға SMS жазу»

Қағаздан жасалған ұялы телефон

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет