Сабақ негізделген оқу мақсаты



Дата26.11.2023
өлшемі387,36 Kb.
#128305
түріСабақ
Байланысты:
Электронды кестелердің элементтерін форматтау 7-сынып қмж


Сабақ тақырыбы:

Электронды кестелердің элементтерін форматтау

Сабақ негізделген оқу
мақсаты

7.2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар

Электронды кестенінің элементерін білу.

Оқушылардың басым бөлігі:

Электронды кестеде элементерді пішімдеуді қолданады. Түрлі тапсырмаларды орындайды.



Кейбір оқушылар:



Электронды кестеде арифметикалық мәндермен жұмыс жасайды.Формулаға енгізеді және қолдана алады



Бағалау критерийі

  • Электронды кестенің элементтерін пішімдеді біледі..

  • Электронды кестеде арифметикалық мәндермен жұмыс жасайды.Формулаға енгізе алады.


Тілдік мақсат


Ойлау деңгейлерінің дағдылары

Кестемен жұмыс істей алады.

Лексика және терминология:
Кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, автозаполнение, фильтр, шартты форматтау.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

  • Пішім дегеніміз ен?

  • Пішімдеуді қанадай мамандық иелері қолданылады

  • Ұяшықтағы қатарлар мен бағандардың өлшемдерін теңестіруге;

• Ұяшықтағы мәліметтерді теңестіруге;
• Ұяшықтағы мәліметтердің жазылу бағытын өзгертуге;

  • Ұяшықтағы мәліметтерді сұрыптауға және т.б., с.с амалдар

Білу ,тусіну,қолдану , саралау



Құндылықтарды баулу

Құндылықтарға баулу арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау,
өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді.

Пәнаралық байланыс

математика, ағылшын тілі, қазақ тілі,орыс тілі

Алдыңғы тақырып



Мәтіндік процессордағы кестелер



Жоспар



Жоспарлаған
уақыт



Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі
жоспарланған жаттығулармен қатар
ескертпелерді жазыңыз)





Ресурстар

Сабақтың басы
Білу 2мин



Топтастыру 2 мин


«Сұрақтар шеңберы» әдісі. 5 мин

Сәлемдесу
Ұйымдастыру.
Шаттық шеңберін құрады
«Ыстық алақан» оқушыларды ұйымдастыру арқылы сәттіліке тілейді.
Сынып оқушыларын Смайлыктер арқылы
2 топқа біріктіру.

  1. Ұяшық

  2. Кесте

«Сұрақтар шеңбері» әдісі
Оқушылардың өткен тақырып бойынша алған білімдерін «Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы пысықтау
Топ ішіндегі оқушылар үй жұмысы бойынша бір-біріне кезекпен сұрақтар қояды. Ойлануға біршама уақыт беріледі. Сосын талқылау басталады: әр оқушы көршісіне сұрағын қояды, ол жауап береді
.




Дескрипторлар

Дескрипторлар

1.Сұрақ қоюуды біледі.
2.Сұрақтың маңыздылығын
ажырата алады.
3.Сұрақ қоюуы бір-біріне қалай.
4.Сұрақтарға жауап береді.




Смайлыктер














Сабақтың ортасы


түсіну
Сабақтың ортасы
Оқулықпен топтық жұмыс «МИКС» әдісі


13 мин





қолдану
«Жұмыс үлгісі» әдісі
Практикалық жұмыс20





Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Exsel кестелік процессор туралы жалпы мәліметтер».
Жаңа тақырыпты «МИКС» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.Берілген тапсырмаларды топпен бөлісіп алып жұптасып жұмыс жасайды

(Т.Ж) 1.Excel бағдарламасы


2.Экрандағы Excel терезесі мынадай бөліктерден тұрады.
3. Ұяшықтардың адрестері
4. Электронды кестенің ұяшықтарын жазу.
5. EXCEL-де жұмыс жасаудағы жиі қолданылатын командалар.
6. Excel бағдарламасы іске қосу жолдары.

А4 параққа жұптасып кластермен жұмыстарын жасап талқылайды.


Оқушылар топты басбармақ арқылы бағалау




(Ө.Ұ)








  1. Еxcel терезесіндегі 2-бетті екпінді етеміз. (30, а-сурет)

  2. 2-беттің А1 ұяшығына 150, ал В1 ұяшығына 250, ал С1 ұяшығына 5 санын жазамыз. (150 + 250)•5 = 2000 өрнегінің мәнін, бағдарлама көмегімен есептейміз.

  3. А2 ұяшығына « = » белгісін қойып (А1 + В1)• С1 өрнегін теруімізге немесе тышқанның көмегімен белгілеп көрсете отырып, формуланы





Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Ұяшықтармен кеңейтумен кішірейтуды білу.
Ұяшықтарға қарапайым формуланы жазады қарапайым формуланы үйренеді.
Баған мен қатарды арифетикалық мәнін таба алады..

Ұяшықтармен кеңейтумен кішірейтуды біледі
Ұяшықтарға қарапайым формуланы жазады ,қарапайым формуланы жаза алады.
Баған мен қатарды арифетикалық мәнін таба біледі..

Практикалық жұмыстарды әр тапсырма орындаған сайын толық ,әлі толықтыр деп 3 түрлі житондармен бағалау.






А4 парақ
Оқулық,


маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме қағаздар,
интерактивті тақта,
компьютер



қызыл


жасыл



Сары
Түстермен бағалау.

Оқулық, дәптер


компьютер

қСабақтың соңы
Сұрақтар мекені 5мин






Cабақты қорытындылау мақсатында
Төмендегі сұрақтарды сабақ соңындағы қол жеткізген нәтижелерін бақылай отырып жүргізіледі




Жетондар



«Кері байланыс»
Түртіп алу әдісі
5 мин

V
білемін

-
білмеймін

+
үйрендім

?
сұрақ
















оқулық, дәптер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?



Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс

Топтар арасында өз ара байланыс орнату үшін «Сұрақтар шеңбері» және «МИКС» «Сұрақтар мекені» қолдануда оқулық пайдалана отырып , оқшылардың программамен жұмыс ыстеуге ықпал жасадым.


Оқушыларды сұрақтар арқылы ойын сыни тұрғыдан дамытуға тапсырмалар беремын


Өзін –өзі бағалау үшін компьютерде


ұяшықтарда қосу өшіру және біріктіру амалдарын тиімді пайдалану.

Қалыптастырушы бағалау:
(Бесбармақ,жетондар арқылы мадақтау)
Өте жақсы!жарайсын, жақсы







Сабақта таныстырылымдар пайдалану, сергіту жаттығуларын қолдану.
Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау


Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет