Күні: 02.09.2019
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сапакова У
|
Сынып: 6
|
Пәні: Математика
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Қайталау. Теңдеулерді шешу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.2.1
арифметикалық амалдардың белгісіз компоненттерін табу ережесі негізінде теңдеулерді шешу;
5.2.2.2
теңдеудің шығарылуының дұрыстығын тексеру тәсілдерін қолдану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
- белгісіз мүшені табу ережесін қолданып теңдеу шеше алады;
- теңдеу құрып, шешімін тексере алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өз бетінше жұмыс істей алу, ізденімпаздық, жауапкершілік,өзін өзі бағалай алу.
|
Бастапқы білім
|
Теңдеу, арифметикалық амалдар, амалдар реті.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0 – 2 мин
3 – 8 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, психологиялық ахуал тудыру.
«Миға шабуыл»
Қандай екі топқа бөлер едіңіз?
5( x – 3) = 20
x + 8 = – 15
7,5s – 3k
5x = 2x +6
a – 4 + b
4b
6m – 1
Сұрақтарға жауап беру.
С-1:Тақтада жазылған мысалдардың ерекшеліктері?
С-2:Бұл теңдіктер қалай аталады?
С-3:Қандай екі топқа бөлер едіңіз, неліктен ?
С-4:Теңдеу шешу деген не?
С-5:Теңдеудің түбірі деген не?
С-6:Теңдеудің түбірі үнемі бола ма?
С-7:Табылған түбірдің дұрыстығын қалай тексереміз?
Анаграмманы шешіп, қандай сөз артық екенін табыңыз
Білімді нақтылау
Ауызша есептеу: «Кім жылдам?»
-180-140
|
-0,8-3,2
|
5,2-6
|
|
|
|
|
-32
|
|
+96
|
|
+100,6
|
-------
|
-------
|
-------
|
?
|
?
|
?
|
Жақшаны аш: x+( a+b-k); -(2x+8k); k-(1-y-m)
Коэфициенттерді көрсетіңіз: 0.7x-5t; -0.5+2a; -25-xy
Ұқсас мүшелерді біріктіріңіз:
4x-12-2x; -6a-2+6а; 18-3p-10
|
Презентация
Слайд 1
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды әр түрлі смайликтермен мадақтау
|
Сабақтың ортасы
9 – 18 мин
|
Жұппен жұмыс: «Пазл жинау»
Қиылған бөліктерден шаршы құрастыру.
Жұптар бірін-бірі бағалайды
|
Қосымша 1
|
19 – 37 мин
|
Жеке жұмыс.
Теңдеулер шешу.
Оқушыларға дифференциалданған тапсырмалар беру және дескриптор бойынша бірін-бірі, өзара бағалау.
Негізгі деңгей
№71. 1) (х - 12) + 5 = 13;
2) (х - 17) - 4 = 19.
Орта деңгей
№73. 1) (5,6 – х) 0,04 = 3,5;
2) 88,4( х + 11,03) = 4,42.
№74. 3) 1,8 ( 10,7 – х) =1,98;
4) ( 0,988 + х) 2,5 = 4,87.
Ілгерілеу деңгей
№75. 1) ( х – ) =50; 2) 11,2( х - ) = 6;
3) (2 + х) 3 = 4) (х + ) 19 =
Дескриптор:
1.Арифметикалық амалдар компоненттерін дұрыс анықтады.
2.Негізгі ережелерді қолданып теңдеуді дұрыс шешті.
3.Шешімнің дұрыстығын тексереді.
4. Жауабы дұрыс
|
Қосымша 2
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма:
Рефлексия: Бүгінгі сабақты төмендегі сөздердің қайсысымен теңестірер едіңіз
«Еркін микрофон»
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
АКТ-мен байланыстар
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарына жауап бере отырып, жалпы сыныппен оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Жұптық, жеке жұмыстарда алған білімдерін шыңдайды.
|
Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Жұпта бірін-бірі, өзара бағалау жүзеге асады.
|
Тапсырмалар арасында «көзге жаттығу» жасату.
|