Сабақ тақырыбы: Қала мен ауыл Мектеп: Күні



Дата07.01.2022
өлшемі384,34 Kb.
#17354
түріСабақ

Жарма ауданы

Жарық ауылы

«Жамбыл атындағы орта мектебі»КММ

Бастауыш сынып мұғалімі Сулейменова Багила Таурхановна


Сабақ тақырыбы:

Қала мен ауыл

Мектеп:

Күні :




Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

  • Барлық оқушылар:қала және ауыл тіршілігімен танысy;




  • Оқушылардың басым бөлігі:.өз туған өлкесін сипаттауды үйренy

  • Кейбір оқушылар:жергілікті жердегі көрікті орындармен танысу.

Тірек сөздер:

қала – город – city;

ауыл – село (деревня) – village;

көрікті жерлер – достопримечательность – sights.

Ресурстар:

Мультимедиапроектор, компьютер, флипчарт, қала және ауыл суреттері, қала және ауыл туралы таныстырылым, «қала», «ауыл», «қала тұрғыны», «ауыл тұрғыны» сөздері жазылған үлестірме парақшалар, Орал қаласындағы кеме шығаратын зауыттың фотосуреті, оқушылар тұратын ауылдағы немесе қаладағы орталық көшенің фотосуреттері.

Сабақтың мақсаты:

1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау

1.1.3.2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


Шаттық шеңбері. «Арайлап атсын әр таңым» Оқушылар бір-біріне жымиып қарап, жақсы көңіл күй сыйлайды.

Қуан, шаттан!

Қуан, шаттан!

Қуанатын күн бүгін.

Қайырлы таң, Қайырлы күн!

Күліп шықты күн бүгін!




Слайд 1

Сабақ ортасы

3 минут


3 минут

2 минут


5 минут

4 минут


3 минут

4 минут


I. Криптограмма Оқушыларды 3 топқа бөлу.Топ басшыларын сайлау.Топ басшысы смайликтермен топ мүшелерінің жұмысын бағалап отырады.

- Балалар, бүгін біз саяхат жасаймыз. Бірақ қайда саяхат жасайтынымызды криптограмманы шешу арқылы табасыңдар.





8

4

7

4














8

5

9

7

4

қ

ы

у

л

а




4

9

5

7













Бүгін біз қала мен ауылға саяхат жасап, олардың салыстырамыз.Өзіміз тұратын жерді сипаттауды, және оның көрікті жерлерімен танысамыз.

II. Конверттегі суреттер

1.Оқушыларға қала мен ауыл фотосуреттері бар конверт беріледі . Әр суретте не бейнеленгенін анықтауы тиіс. Әр т оп фотосуреттерді ауыл және қала деп екі топқа бөледі.

қала - город – city ауыл- село- village




2.Жетекші сұрақтар

«Қала мен ауылды қалай анықтадыңдар?»

«Қала мен ауылдың қандай ұқсастығы бар?»

«Кімдерді қалалық деп атайды?»

«Ауыл тұрғындары немен айналысады?»

«Сенің қайда тұрғың келеді? Неліктен?»


3. Оқулықпен жұмыс.

Суретте не бейнеленген? (қала). Қала туралы оқы..

Суретте не бейнеленген? (ауыл) Ауыл туралы оқы.
Сен білесің бе?

Орал қаласында кеме зауыты бар. Зауытта жасалған кемелер Каспий теңізіне шығарылады.


4.Видеофильм «Қала мен ауыл»
Сергіту сәті «Көңілді күн»
5 Қала мен ауылды салыстыру

6.Мекенжайды жазу

-Балалар, ал біз қайда тұрамыз ауылда ма, қалада ма?

Қай ауылда тұрамыз? (Жарық ауылында)

Ауылда неше көше бар? Қандай көрікті жерлері бар?


Жарық ауылының көрікті жерлері(әкімшілік ғимараты, спорт кешені, пошта,кеңсе, мәдениет үйі, «Бекзат»дүкені)

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 36 бет



Тапсырма
Жұптық жұмыс.
Суретте бейнеленген елді мекендердің атауын жазыңыз.
Сұрақтарға жауап бере отырып, досыңызға өзіңіз тұратын жер туралы әңгімелеп беріңіз.
 Сіз қай қалада/ауылда тұрасыз?
 Мекенжайыңыз қандай?
 Сіздің қалаңызда/ауылыңызда қандай тау/өзен/көл т.б. бар?
 Қалаңыз/ауылыңыз қай облысқа жатады?
 Ол Қазақстанның қай аймағында орналасқан?
Ендеше, қазір әрқайсысыларың өз мекенжайын жазады.


Слайд 2

Бағалау парағы, смайликтер

Маркер,

Криптограм

ма

интерактивті тақта



Слайд 3

Слайд №4


Топпен жұмыс

Слайд 5


Слайд 6

Оқулықпен жұмыс

Видеофильм

imektep. кz


музыка

Слайд 7


Флипчарт

Ламинаттал

ған А4

маркер


слайд

Кеменің суреті



Сабақтың соңы

Рефлексия







Жұптардың өзара сөйлесулерін бақылап, тыңдап жүру барысында сұрақ қоюға қиналатын оқушыларға дербес қолдау көрсету.

Оқушылар

–– қала мен ауыл ерекшеліктері туралы;

–– өз қаласындағы, аулындағы көрікті жерлер туралы;

–– қала мен ауыл арасындағы байланыс туралы білді.

Оқушылар

–– өз туған өлкесін сипаттауды;



–– алған ақпарат негізінде өз көзқарасын білдіруді үйренді.




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет