Сабақ тақырыбы Ауа қалай ластанады ? Сабақ мақсаты



бет1/3
Дата06.06.2023
өлшемі124,52 Kb.
#99226
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
11 сабақ Ауа қалай ластанады


Мұғалімнің аты жөні:

18 орта мектеп

Пән / Сынып

Жаратылыстану

Қай аптаның нешінші сабағы?

11 сабақ ІІ тоқсан

Тарау немесе бөлім атауы

Ауа мен су.

Сабақ тақырыбы

Ауа қалай ластанады ?

Сабақ мақсаты:



4.3.2.2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.3.2.3 ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсыну

Сабақ мақсаттары:

Оқушылардың барлығы: ауаның ластану көздерін анықтайды. Ауа тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады.
Оқушылардың басым көпшілігі: мұғалімнің көмегімен ауаның ластану көздерін анықтайды. Ауа тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шаралары туралы өз ойларын айтады;
Оқушылардың кейбіреуі: өздігінен ауаның ластану көздерін анықтайды. Ауа тазалығын сақтау, тазарту шараларын ұсына отырып, өз жобасын ұсынады

Бағалау критерийлері

Ауаның ластану көздерін атайды;
Ауа тазалығын сақтау жолдарын сипаттайды;
Ауаны тазарту шараларын ұсынады.






Саралап оқыту тапсырмалары



Ұжымдық жұмыс:
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Бірлескен жұмыс (1.2.тапсырма )
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету



Уақыты

Кезеңдері

Тапсырма



Тапсырманың мақсаты

Мұғалімнің бақылауы мен зерттеуі не?

Бағалау

Ресурстар

1 минут


Сабақтың басы


Үй тапсырма
2 минут

Шаттық шеңбер
Таза ауа туралы 1 шумақ ән айтады.
Ля ля ля ля ля ля ля ля ля
Ластама, былғама,
Айналаңды қоршаған.
Таза тыныс, таза ауа,
Сыйлайдығой ол саған. https://youtu.be/ХQpZjC_8bag
Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!


Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Оқушылар шығып, үй тапсырмасына байланысты сұрақтарға жауап беру арқылы, адамға қажетті заттарды анықтайды.
Кері байланыс: «Жарайсың!», «Жақсы» мақтау арқылы бағалап отырамын.



Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала


ры






Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.








Жаңа сабақ
10 минут

Ауаның ластануына байланысты бейнефильм көрсету. Бейнежазбаны топпен талқылаймын. Оқулыққа назар аударта отырып, қосымша ақпараттар беремін. https://youtu.be/R14NNLPW03I
Жетекші сұрақтарға жауап береді.

  • Ауа қалай ластанады?

  • Табиғи ластану көздерін ата?

  • Адам іс-әрекетінен болатын ластану көздері?

Суреттер таратылып береледі. Суреттегі ауаны ластау көздерінің қайсысы адам іс әрекетінен, қайсысы табиғи жолмен болатынын жіктеу. Табиғи және адам іс-әрекетінен болатын ластанудың себептерін анықтау








Табиғи жолмен ластану

Адам іс әрекетінен
болатын ластану






Дескриптор:

  • оқушылардың өз жеке тәжірибелеріне сүйеніп, мысал келтіруі.

  • ластану көздерін біледі;

табиғи және адам іс әрекетінен болатын ластану себептерін ажырата алады
Зерттеу жұмысы. Топты біріктіру, ресурстар тарату. Жол бойына егілетін ағаштар туралы мазмұндап, ағаштардың пайдасына тоқталады. Қалада өсетін ағаштармен ауылда өсетін ағаштардың тіршілігіне тоқталады.

Қала ағаштары

Ауыл ағаштары







Ауыл мен қаладағы ағаштардың тіршілігін салыстырады;
Ағаштардың табиғатқа пайдасын біледі.
Ауаның тазарту шараларын ұсынады;
Жол бойына ағаштардың егілу себебін анықтайды
Қалада өсетін ағаштың тіршілігі мен орманда, ауылда өсетін ағаштардың тіршілігінің айырмашылығын біледі.

Өз сыныбыңның ауасы неден ластануы мүмкін? Ереже құрастырады.



Өз сыныбыңның ауасы неден ластануы мүмкін?

1.
2.
3.

Дескрипторы:

  • Өз сыныбының ауасының ластану себептерін анықтайды;

  • Өз ұсыныстарын білдіреді;

Ластанудың алдын алу ережесін құрастырады




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет