1
Сабақ тақырыбы: Қазақстан Республикасының тіл үштұғырлығы
Сөйлем түрлері.
Уақыты: 2 сағат
Сабақ мақсаты:
1.
Сабақтың
тақырыбы
бойынша
лексикалық,
граматикалық
материалдарды игеру; студенттердің тілдік құзіреттілігін, ауызекі сөз
және мәтін құрастыру дағдыларын қалыптастыру; оқу мен жазу
дағдыларын жетілдіру.
2.
Студенттердің кәсіби тілдерін,көру және есту, есте сақтау, ойлау
қабілеттерін дамыту.
3.
Жан-жақты тұлғаны қалыптастыру, қарым - қатынас мәдениетіне, өз
денсаулығына ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу, тілге деген
қызығушылығын арттыру, топ және жұп жұмысы дағдыларын
қалыптастыру.
Пән ішіндегі байланыс:
«Қазақ тілі – мемлекеттік тіл, ұлт тілі, әдеби тіл», «Етістік», «Зат есім»,
«Есімдік», «Сөйлем» «Сөйлем түрлері», «Сөйлем мүшелері», «Септіктер»
Пәнаралық байланыс: «Құқық негіздері», «Саясаттану», «Әлеуметтану»,
«Мәдениеттану»
Сабақ жабдықталуы: мультимедиялық презентация, үлестірмелі материал.
Сабақ әдісі: аралас.
Сабақ түрі: теориялық.
Оқыту технологиялары: коммуникативтік технологиясы, ыңтымақтастық
технологиясы, оқыту мәселесі, ақпараттық және денсаулық сақтайтын
технологиясы; ізденімпаздық, көрнекі әдістері; жұппен жұмыс, рөлдік ойын.
Студенттердің БІД біліктілік талаптары:
Студент білу керек
Студент істей алу керек
1.
Тақырып бойынша жаңа
сөздерді білу;
2.
Аударма жасау дағдыларын
меңгеру;
3.
Тіл үштұғырлығы туралы
мәлімет;
4.
Сөйлем түрлерін.
1.
Қойылған сұрақтарға жауап бере алу;
2.
Ойларын қолданып, сұхбат жүргізе білу;
3.
Мәтінмен жұмыс істеу / мәнерлеп оқу,
орыс
тіліне аудару, мазмұнын айту/
4.
Грамматикалық жаттығуларды орындай
алу.
2
Сабақтың құрылымы мен хронокартасы:
І . Ұйымдастыру кезеңі - 3 мин
1.Сәлемдесу.
ІІ. Алынған негізгі білімдерін маңыздандыру – 10 мин
БІД – ді бақылау мен бағалау.
1.
Өткен сабақты қайталау. Қазақ халқының ағартушыларының қазақ тілі
туралы ойлары. / тіл туралы нақыл, ұлағатты сөздер/
2.
( бақылау, қайталау тест, 15 сұрақ, бір- бірін тексеру) /Қосымша № 1/
3.
Қостанай облысының мемлекеттік тілдің жүзеге асуы туралы ролик.
ІІІ. Жаңа тақырыптың мотивациясы. (Қосымша № 2 ) – 5 мин
ІV. Жаңа материалды оқып білу. - 60 мин
Қазақстан Республикасының тіл үштұғырлығы. / мәтінмен жұмыс жасау/
Граматика тақырып бойынша слайдтармен жұмыс жасау, түсіндіру.
/Қосымша № 3-4/
Ү. Оқып білгендерін бекіту, қортындылау және жүйеге келтіру.
Грамматика бойынша тестер./Қосымша № 5/ - 5 мин
VІ. Сабақты қортындылау. – 4 мин
VІІ.
Бағалау. Рейтинг парағын толтыру. Үй тапсырмасы: жаңа сөздер,
мәтінің мазмұнын айту. / Қосымша № 6 - 2- 3 мин.
3
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.)
Студенттерді түгендеу. Кезекшімен ауызекі сөйлесу. Сабақтың
мақсатымен мен міндеттерін таныстыру.
ІІ. Алынған негізгі білімдерін маңыздандыру – 10 мин
1.Өткен сабақты қайталау. Қазақ халқының ағартушыларының қазақ тілі
туралы ойлары. / тіл туралы нақыл, ұлағатты сөздер/
2./бақылау, қайталау тест 15 сұрақ, бір- бірін тексеру/ /Қосымша № 1/
3.Қостанай облысының мемлекеттік тілдің жүзеге асырылуы туралы ролик.
III. Сабақтың мотивациясы. (3 мин.) Қосымша № 2
1.Тіл - халықтың даналығын, танымы мен талғамын, тауып айтатын
шыншылдығын көрсететін, ғасырдан-ғасырға, ұрпақтан ұрпаққа мирас
болып келе жатқан баға жетпес қазына. Қазақ тілі Қазақстан
Республикасында -мемлекеттік тілі екені бәрімізге белгілі.Мемлекеттік тіл
қай салада болмасың, аса қажет деп санаймын. «Қазақстанның болашағы -
қазақ тілінде» деп, елбасымыз Н.А. Назарбаев айтқандай, сіздер болашақ
орта медициналық қызметкерлерге мемлекеттік тілді білу парыз болып
саналады. Қазіргі өркениетті, жастардың заманында, сіздерге өз ана
тілінен басқа да тілдерді меңгеруге біздің елімізде барлық мүмкіндіктер
жасалған.Осының айғағы ретінде,Қазақстан Республикасында тілдердің
ұштұғырлығы аса маңызды рөл атқарады. Қазақ тілі- мемлекеттік тілі,орыс
тілі-қарым- қатынас тілі, ағылшын тілі- халықаралық тіл. Қай тілді
болмасын, сіздерге білу, түсіну, сөйлей білу аса маңызды және қажет.
Қалай ойласыздар? Жалпы көп тілді білу не үшін керек? Орта
медициналық қызметкер ретінде көп тілді білу науқастармен қарым-
қатынас жасауға, әр түрлі ұлт өкілдерімен араласқанда аса маңызды болып
табылады. Қазіргі заманауи кезде білікті де білімді, өз ісінің маманы болу
үшін үш тіл ғана емес, одан да көп тіл меңгере алады деп ойлаймын.
4.
Фонетикалық жаттығу. Тіл туралы мақал – мәтелдер.
5.
БІД маңыздандыру.
6.
Грамматикалық материал. Сөйлем.Сөйлемнің түрлері.
Сөйлем - біршама тиянақты ойды білдіретін сөздер тобы.Сөйлемнің
айтылу мақсатына қарай 4 түрі бар: хабарлы сөйлем, сұраулы сөйлем,
бұйрықты сөйлем, лепті сөйлем. Олардың ережесі мен тыныс белгісі:
4
Түрі
Ереже
Тыныс белгісі
Хабарлы
сөйлем
Хабарлау,баяндау,
суреттеу
мақсатында
айтылады.
Сөйлем
соңына
нүкте(.)
қойылады.
Сұраулы
сөйлем
Бір нәрсе жайлы сұрап
білу
мақсатында
айтылады.
Сөйлем соңына сұрау белгісі
қойылады.
Бұйрықты
сөйлем
Бұйыру,тілек-өтініш
ету
мақсатында
айтылады.
Сөйлем соңына нүкте немесе
көтеріңкі интонациямен айтылса
леп белгісі ! қойылады.
Лепті
сөйлем
Сөйлеушінің көңіл –
күйін /қуану, ренжу,
өкіну/білдіру
мақсатында айтылады.
Сөйлем
соңына/
көтеріңкі
интонациямен айтылса/ леп !
белгісі қойылады
7. Бағалау. Рейтинг парағын толтыру. Үй тапсырмасы: жаңа сөздер,
мәтінің мазмұнын айту. (2 мин.)