Сабақ тақырыбы Демографиялық көрсеткіштер



Дата17.04.2023
өлшемі34,66 Kb.
#83335
түріСабақ
Байланысты:
кмж 8-3-7


Қысқа мерзімді жоспар











Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Демография

Мектеп: Петропавл қаласындағы ХББ НЗМ

Күні:28.02.2023 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Баженова Г.Н.
Металкинова А.С.

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Демографиялық көрсеткіштер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.1.3 демографиялық көрсеткіштерді (туу, өлім-жітім коэффиценттері, табиғи, механикалық, жалпы өсім, халықтың ұдайы өсуі) атайды, маңыздылығын түсіндіреді және есептеу әдістерін қолданады

Сабақ мақсаттары

Мәтін арқылы Туу, өлім-жітім коэффициенттері, табиғи, механикалық, жалпы өсім, халықтың ұдайы өсуі ұғымдарын анықтайды.
Туу, өлім-жітім коэффиценттері, табиғи, механикалық, жалпы өсім, халықтың ұдайы өсуіне есептер шығара алады.

Бағалау критерийлері

демографиялық көрсеткіштерді туу, өлім-коэффиценттері, табиғи, механикалық, жалпы өсім, халықтың ұдайы өсуін формула бойынша анықтайды және есептеу әдістерін қолдана алады

Тілдік мақсат



Демография дегеніміз......
Демография .... зерттейді
Демографиялық статистика арқылы ..... анықтауға болады
Халық саны осы мемлекетте болашақта ..... болуы мүмкін, себебі.....

Құндылықтарды дарыту



Құндылықтар:
-Ынтымақтастық
-Құрмет
Оқушылар жұптасып және топтасып жұмыс істеу кезінде ынтымақтастықта жұмыс жасауды, бір-біріне құрмет көрсетуді үйренеді.

Бастапқы білім

Халық санын анықтау әдістері

АКТ қолдану дағдылары

Тимс платформасы


Сабақ
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин

Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу
Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.

Слайд 1
Слайд 2-3


8 мин


4 мин
3 мин

4 мин
3 мин

4 мин
3 мин

4 мин
3 мин



(С) Демография деген не?
Терминдермен қайталау жұмысы

  • Туу, өлім коэффиценттері

  • Табиғи өсім

  • Механикалық өсім

  • жалпы өсім



1 топ
Демографиялық формулаларды қолдана отырып, есептерді шығарыңыз.
Б. мемлекетінде 20 млн. адам тұрады. 2020 жылы елде 450 мың бала туылып, 175 мың адам қайтыс болды.
30 мың адам көшіп келіп, 50 мың адам көшіп кетті. Осы деректерді қолдана отырып:
1) туу және өлуі коэффициентін;
2) механикалық өсуді есептеу;
Қорғау:
Бағалау Формс тестілеу арқылы / нәтиже


2 топ
Россия, АҚШ, Қырғызстан, Мексика елдердің туу және өлім коэффицентін есептеу, табиғи өсім коэффицентін анықтау:
Қорғау:
Бағалау Формс тестілеу арқылы / нәтиже


3 топ
Демографиялық формулаларды қолдана отырып, есептерді шығарыңыз.
2021 жылы 1 қаңтарда Атырау қаласында 180 000 адам болды.
2021 жылы 17 000 бала туды, қайтыс болғандар саны 5 400,
көшіп келгендер 6 325, көшіп кеткендер 3 568


Қорғау:
Бағалау Формс тестілеу арқылы / нәтиже


4 топ
2021 жылы 1 қаңтарда Солтүстік Қазақстан облысының халқы 540 786 адам болды. 2021 жылы 11 500 бала туды, қайтыс болғандар саны11 000 адам,
көшіп келгендер 19 000 адам, көшіп кеткендер 24 000 адам.
Қорғау:
Бағалау Формс тестілеу арқылы / нәтиже

Сұрақтарға жауап беру


Есептеу формулалары

Презентация


7 слайд
Формс тест

Презентация


9 слайд
Формс тест
Презентация
11 слайд

Формс тест


Презентация 13 слайд
Формс тест

Сабақтың соңы
2 мин

Бағдаршам арқылы кері байланыс береді.











Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Күрделендіру саралу жүреді.
Барлық оқушылар Туу, өлім коэффиценттері, табиғи, механикалық өсімге есептер шығарады.
Кейбір оқушылар: Әлемдегі туу коэффиценті жоғары және төмен елдер мен өлім коэффиценті төмен және жоғары елдерді салыстыра алады.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Топтарды формс тест арқылы бағалау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Оқушылар бүгін нені білді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған дифференциялық жұмыс ойдағыдай болды ма? Мен белгіленген уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгерістер және неліктен енгіздім?







Қорытынды бағалау
Қай екі әрекет жақсы өтті (оқыту мен оқуды ескеру қажет)?
1:


2:
Қай екі әрекет сабақты нығайтуы мүмкін (оқыту мен оқуды ескеру қажет)?
1:


2:
Менің келесі сабағымда ескерілетін мен бұл сабақтан сынып немесе жеке тұлғалар туралы не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет