Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4A Энергия
|
Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қаласы
|
Сынып:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Энергия. Энергияның түрлері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7. 2.3.4 Механикалық энергияның екі түрлерін атау: потенциалдық, кинетикалық;
7. 2.3.5. кинетикалық энергия Ek=mv2/2 формуласын қолдану;
7. 2.3.6 Жер бетіне жақын арақашықтықта потенциалдық энергия үшін Ep=mgh формуласын пайдалану;
|
Сабақ мақсаттары
|
- энергияның мағынасын білу
- энергия түрлерін ажырату
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушылар:
Энергияның мағынасын біледі
Энергияның түрлірін ажырата алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика және терминология: күш иіні, иіндік, жай механизм, иіндік, механиканың алтын ережесі
Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:
Мен ..... ойлаймын
Менің ойымша...
Мен....білемін
Мен .... сенімдімін
Иіндіктің тепе-теңдік шарты
Күш иіні...
|
Құндылықтарды дарыту
|
Академиялық әділдікке тәрбиелеу;
Жауапкершілікті дамыту;
ЖА білу және түсіну:
ЖА құндылықтары:
-Қоршаған ортаға қамқорлық және орнықты дамуға ынта
ЖА дағдылары:
Өз-өзіне сенімділік жіне рефлексия дағдылары
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, химия
|
Қолдану дағдылары
|
ГЖ бойынша: өмір бойы оқыту, ынтымақтастық, жұмыс және шығармашылық
|
Бастапқы білім
|
Күш,күштің түрлері,теңәсерлі күш, орын ауыстыру, қашықтық
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-10 мин
|
Мұғалім:
- Оқушылармен амандасады
- Оқушыларды «Ассоциация» ойнауға шақырады: «Балалар, сендермен бірге «Ассоциация» ойнаймыз. Тақтада суреттер бар, осы суреттер бір-бірімен немен байланысты екенін өз дәптерлеріңізге жазып алындар. 1 минуттан кейін біз оларды оқып шығамыз және бұл суреттер қандай сөздермен байланысты екенін білеміз ».
«Ассоциация» ойыны: «Энергия» деген сөзді біріктіруге арналған тақтаға сызба беріледі. Оқушылар дәптерлерінде өз сөздерін немесе өрнектерін жазады. Сөздер келесідей болуы мүмкін: электр станциясы, жоғары калориялы тамақ, қуатты үнемдеу режимі, энергияны үнемдейтін шам, электр энергиясы және т.б.
- Оқушыларды өздерінің сөздерді оқуға сұрайды.
- Оқушылармен «Энергия» сөзіне келеді
|
|
11-12 мин
|
Оқушылар өздерінің қауымдастығын оқып болғаннан кейін, мұғалім сыныптан: «Сіз не ойлайсыз, бүгін біз сізбен немен танысамыз?» деп сұрайды.
Оқушылар «Энергия» сөзін айтады.
Мұғалім: «Жақсы, бүгін біз сендермен бірге энергияны, сондай-ақ оның түрлерімен танысамызз».
Сабақтың тақырыптары мен міндеттерін белгілеу, мұғалім слайдты тақырыппен, оқу мақсаттарын және табысқа жету критерийлерін анықтайды.
|
|
Сабақтың ортасы
13-37 мин
|
Мұғалім: «Енді, сендермен бірге bilimland сайтынан екі видеоны көрейік. Бірақ алдымен біз бейнематериалдардан келесі сұрақтарға жауап табуымыз керек».
Оқушылар: бағыттауыш-карточка бойынша видео-сұрақтарды және слайдты оқиды:
Энергия дегеніміз не?
Сіз қандай механикалық энергияны білесіз?
Потенциалдық энергия ...
Потенциалдық энергияның формуласы.
Қандай денелерде кинетикалық энергия бар?
Кинетикалық энергияның формуласы.
Мұғалім видеоларды қосады. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/ehnergiya-potenczialdyq-ehnergiya (екінші беті - гравитациялық энергия)
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/fizika-negizi/ehnergiya/lesson/kinetikalyq-ehnergiya (алтыншы бет - формула)
Видеоны көрген соң мұғалім сұрақтарға жауап беруді ұсынады: «Балалар, алдында берілген сұрақтарға жауап берейік».
Мұғалім мен оқушылар жауаптарды талқылайды.
Мұғалім кейбір сәттерді түсіндіреді және дәптерлерге енгізуді талап етеді (бағыттауыш картада бар):
|