Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі Дулыбаева Каламкас Алпысовна
Пән: алгебра
Сынып: 8
Сабақ тақырыбы: Есептерді шешуде координаталарды қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Есептерді шешуде координаталарды қолдану туралы түсініктерін бекіту. Координаталық жазықтықта практикалық тапсырмаларды орныдай білуге дағдыландыру. Дәлдікке, шапшаңдыққа тәрбиелеу
Сабақ түрі: пысықтау сабақ
Сабақтың әдістері:
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Өткен тақырыпты пысықтау
«Кім жылдам?» Тест тапсырмасы
қай формула?
(х-а)²+(у-в)² =R² қай формула?
А. Шеңбердің теңдеуі Б. Түзудің теңдеуі С. Екі нүктенің арақашықтығы
қай формула?
А. Шеңбердің теңдеуі Б. Түзудің теңдеуі С. Екі нүктенің арақашықтығы
4. Клавдий Птолемей қай елдің ғалымы
А. грек Б. ағылшын С. неміс
5. Француз ғалымы Н.Оресле қандай координаталарды енгізген?
А. биологиялық Б. ағылшындық С. Географиялық
6. Ежелгі грек ғалымы Аполлонийдің шығармаларында қандай сөздер кездеседі?
А. Ендік,бойлық Б. декарттық С. Ордината,абцисса
7. Бұл ғалымның кім? Бізге таныс еңбегі қандай?
А. Р.Декарт,Координата жүйесі Б. Виет,квадрат теңдеу С. Евклид,Бастамалар
8. ХVII ғ.70-80 жылдары коодинаталарды қолдануға ұсынған ғалым?
А. Аполлоний Б. Виет С. Г.Н.Лейбниц
«Менің қолымнан бәрі келеді!». Практикалық тапсырмалар.
Жазықтықтағы аңдар
Координаталық жазықтықта бірнеше нүктелерінің координаталары беріледі. Көршілес нүктелер кесінділермен қосылады. Егер нүктелер дұрыс табылса, оның нәтижесінде қандай-да бір сурет шығады.
№1. (2;12), (2;13), (3;13,5), (4;13.5), (5;13), (3;4), (8;4), (6;1), (3;1), (2;2), (2;4), (4;11), (4;12.5), (3.5;12.5), (2;11), (2;12), (3;12), (3;3), (4;2), (6;2), көзі(2.5; 12.5).
№2. (7;0), (7;-1), (6.5;-2.5), (7;-5.5), (6;-6.5), (5;-6.5), (6;-5.5), (5;-2), (3.5;-0.5), (1;-1), (-2;-1), (-2;-2), (-3;-3), (-3;-5.5), (-4;-6.5), (-5;-6.5), (-4;-5.5), (-4;-2), (-5;0), (-5;2), (-7;4), (-9.5;4.5), -10;5.5), (-7.5;5.5), (-7;6), (-6;6), (-5;7), (-5;6), (-3;4), (-1;3), (2;2), (5;3), (7;2), (8;-2), (7;-3) және (5.5;-4.5), (5.5;-5.5), (4.5;-6.5), (4.5;-5.5), (5;-2) және (-2;-2), (-1.5;-5.5), (-2.5;-6.5), (-3.5;-6.5), (-2.5;-5.5), (-3;-3), көзі (-7;5.5).
№3. (-1;-2), (-2;-1), (-1;3), (-2;3), (-2;4), (-3;4), (-3;5), (-2;5), (2;7), (-1;8), (0;9), (0;8), (1;9), (1;8), (2;7.5), (3;5), (2;3), (2;2), (6;-4), (7;-4), (10;-6), (9;-7), (9;-6), (6;-5), (6;-6), (4;-8), (1;-8), (1;-7), (3;-7), (1;-5), (1;-4), (0;-5), (0;-7), (-1;-8), (-2;-7), (-1;-6), (-1;-2), глаз(-1;5.5).
№4. (5;-2), (-3;3), (-6;3), (-3;4), (-5;7), (-3;6), (1;7), (3;5), (-1;2), (1;2), (3;0), (6;1), (3;-3), (1;-4), (-4;-4), (-2;-3), (-5;-2), (-5;2), көзі(-1;5).
№5. (-3;1), (-1;1), (-1;2), (-3;3), (-1;4), (0;6), (1;4), (1;-2), (3;4), (6;5), (9;2), (9;0),(8;-4), (6;-4), (5;-1), (4;-1), (1;-4), (1;-6), (-4;-6), (-3;-5), (-1;-5), (-3;-4), (-3;-3), (-1;1), (-1;0), (-3;0), (-3;-1), (-4;-1), (-4;0), (-3;1), көзі(-1;3).
№6. (-2;3), (-4.5;4.5), (-2;5), (-1;5) (0;4), (1;2), (2;3), (4;3), (3;2), (2;2), (3;1), (5;1), (7;2), (7;3), (6;4), (7;4), (8;3), (8;2), (9;3), (10;3), (11;2), (10;2), (7;0), (5;-2), (2;-2), (0;-1), (-1;-2), (-3;-1), (-2;-1), (-1;0), (-2;3), көзі(-2;4).
№7. (3;3), (-2;1), (-4;4), (-5;4), (-5;5), (-10;2), (-9;2), (-10;1) (-6;1), (-6;-1), (-5;-2), (-7;-2), (-12;-5), (-11;-6), (-8;-4), (-7;-4), (-10;-7), (-9;-8), (-6;-4), (-3;-3), (0;-2), (2;-1), (4;-2), (5;’-1), (7;-4), (8;-3), (6;-1), (6;0), (8;-2), (9;-1), (6;2), (5;1), (3.5;2.5), (5;4), (7;4), (9;5), (9;7), (8;7), (7;6), (5;6), (3;3), көзі(-7;3).
№8. (4;3), (4;-2), (2;-2), (2;-1), (1;3), (1;5), (2;6), (2;8), (1;9), (0;9), (-2;7), (-2;6), (-3;5), (-5;4), (-3;3), (-2;3), (-2;1), (-3;1), (-3;-1), (-2;0), (-2;-3), (-3,-3), (-3;-5), (-4;-5), (-4;-6), (-2;-6), (-2;-4), (0;-4), (0;-5), (2;-5), (2;-6), (3;-6), (3;-4), (1;-4), (2;-3), (2;-2), көзі(-2;5).
Достарыңызбен бөлісу: |