Мектеп:
|
39-лицей
|
Күні:
|
28.03.2023.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Қалыбек Айнұр Талғатқызы
|
Сынып: 10 А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімдері
|
10.3B Туындының қолданылуы
|
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімінің мазмұны
|
Функцияның өсу және кему белгілері
|
Сабақ тақырыбы
|
Функцияның өсу және кему белгілері
|
Сабақ түрі
|
Аралас сабақ
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
10.3.1.15 - функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдану;
|
Сабақ мақсаты
|
Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табуды меңгерту
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентациялау дағдыларын қолданады;
Интербелсенді тақта мүмкіншіліктері.
|
Бастапқы білім
|
Алгебралық және тригонометриялық өрнектерді түрлендіре алу Туындының анықтамасын білу
Дифференциалдау ережелерін қоладана білу
Күрделі функциялардың туындысын табу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. Өткенді қайталау ұшін төмендегі сұрақтар оқушыларға қойылады.
Туындының көмегімен функцияның өсу және кему аралықтарын табаға болатындығы айтылып, сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын оқушылармен бірге анықтау
|
|
Сабақтың ортасы
|
ІІ. Өткен тақырыпты қайталау. Ұжымдық жұмыс
Сұрақтар:
1. Функцияның өспелі болуының жеткілікті шарты қандай?
2. Функцияның кемімелі болуының жеткілікті шарты қандай?
3. Функция графигінің өсу (кему) аралықтарын табу алгоритмін қадамдап атап шығыңыз.
Мақсаты: Оқушылардың функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдануды меңгертуін тексеру
ІІ. Білімді бекіту. Жұптық жұмыс.
Мақсаты: Оқушылардың функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын білу және қолдану дағдысын қалыптастыру
Бағалау: Жұптар бірі - бірінің жұмысын салыстырады. Мұғалімінің дұрыс жауабымен тексереді.
Шығарылған есептерге мұғалім кері байланыс береді.
ІІІ. Сергіту сәті.
Оқушылар орнынан тұрып, көзге арналған жаттығуды орындайды.
Мақсаты: Оқушылардың қозғалысын қамтамасыз ету. Кинестетик типті оқушылардың қозғалыста болуын ескеру.
IV. Өзіндік жұмыс
Мақсаты: Оқушылардың функцияның аралықта өсуінің (кемуінің) қажетті және жеткілікті шартын есептер шығаруда қолдана алу дағдысын тексеру.
Бағалау: Оқушылар бір - бірінің жұмысын салыстырады. Мұғалімінің дұрыс жауабымен тексере отырып, бір – бірінің орындаған тапсырмаларына кері байланыс береді.
Шығарылған есептерге мұғалім кері байланыс береді.
V. Сабақты қорытындылау. Үй жұмысы
|
Презентация
Қосымша
https://www.youtube.com/watch?v=pogS3HUIIBQ&t=1s
Қосымша
|
Сабақтың соңы
2 мин
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылар өздерінің жұмысын белгілі сабақтың жетістік критерийлері бойынша бағалайды
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|