ҰМЖ бөлімі:Газ заңдары
|
Мектеп: «Қазығұрт жалпы орта білім беретін мектебі»
|
Күні:13.11.19ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Жүнісәлі Жанерке
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Идеал газ күйінің теңдеуі
|
Оқу мақсаты:
|
10.3.2.1 - идеал газ күйінің негізгі теңдеуін есептер шығаруда қолдану;
|
Сабақтың мақсаттары
|
Идеал газ күйінің теңдеуін біледі
Менделеев-Клапейрон негізгі теңдеулерін түсінеді
Идеал газ күйінің теңдеуін есептер шығаруда қолданады
|
Тілдік мақсат/ негізгі ұғымдар мен терминдер
|
Идеал газ
|
Құндылықтарды дамыту:
|
7 құндылықтан: Дұрыс әрекет құндылығын оқушы бойына дарыту.
|
Бастапқы білім:
|
Оқушылар зейінін шоғырландыру: Температура
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
(АКТ қолдану дағдылары)
|
Сабақтың басы:
12минут
|
Оқу мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу;
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, қал жағдайларын сұрау. «Миға шабуыл» тәсілі арқылы оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру
Идеал газ түсінігі не үшін енгізілген?
МКТ негізгі теңдеуін қорытып шығарыңдар.
Қандай температура энергетикалық деп аталады?
Больцман тұрақтысының физикалық мағынасы қандай?
МКТ теңдеуінің жазылуының үш түрін көрсетіңдер.
Авогадро заңын тұжырымдаңдар.
Молекулалардың хаосты қозғалысының орташа кинетикалық энергиясы жүйенің температурасымен қалай байланысқан?
|
|
Сабақтың ортасы:
Жаттықтыру және білімді есепке алу блогы
(20 минут – оқушыға)
|
Жаңа тақырып
Термодинамикалық параметрлерді бір –бірімен байланыстыратын теңдеу газ күйінің теңдеуі деп аталады.
-универсал газ тұрақтысы.
Универсал газ тұрақтысы дегеніміз –заттың 1 молінің температурасын 1 К-ге арттыру үшін оған қанша жылу мөлшерін беру қажет екенін көрсететін физикалық шама.
-идеал газ күйінің теңдеуі. Менделеев-Клапейрон теңдеуі.
-Клапейрон теңдеуі.
Есептер шығару
Тақырып соңындағы №1,2,3
|
10-сынып физикасы
|
Сабақтың соңы:
Қорытындылау блогы
(8 минут)
|
Бағалау:(қалыптастырушы)
Үйге тапсырма: §31
Кері байланыс: «Білдім? Білгім келеді?» әдісі арқылы оқушылар стикерге өз ойларын жазып береді
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Анағұрлым қабілетті
оқушыларға
жаттығуларды
күрделендіруді қалай жасайсыз?
|
Бағалау-оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.
|
Саралау – логикалық тапсырмалар мен жаттықтыру және білімді есепке алу блогытарында орындалады.
Оқушыға жеке тапсырма беріп,оның нәтижесі бойынша деңгейге бөліп тапсыпма беру
|
Әр тапсырма бойынша дискрипторлар дайындаймын. Дұрыс орындалған әрбір тапсырмаға 1 ұпай бере отырып, сабақтың соңында ұпайлар жиынтығына орай кері байланыс беремін. Мысалы:
«Өте жақсы» 85-100% ұпай жинағандарға;
«Жақсы» 65-84% ұпай жинағандарға;
«Жақсы бастама» 40-64% ұпай жинағандарға;
«Көмек қажет» 0-39% ұпай жинағандарға;
Дәптерге кері байланыс беріледі:
Жетістігі;
Қателігі;
Қателікті жөндеуге ұсыныс.
|
Сергіту сәттері;
көз жаттығулары; сыныптағы ауаның, жарықтың, жылудың гигиеналық талаптарға сай болуы;
Қаламсаппен, қаламмен, сызғышпен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтауы.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
қолжетімді ме?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|