Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3А бөлім
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Махамбетова Н
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жиіліктер гистограммасы
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)
|
8.4.4.3
жинақталған жиіліктің түсінігін біледі және кумулятаны құрады;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
статистикалық зерттеудің таңдама нәтижелерін жиіліктердің интервалдық кестесі, гистограмма түрінде береді;
жинақталған жиілік ұғымын біледі және кумулята сала алады;
|
Жетістіккритерийлері
|
Оқушылар:
Жиілік гистораммасындағы және жиілік кестесіндегі мәліметтерді қолданады
Жинақталған жиілік кестесін толтырады, кумулятаны құрады
|
Тілдікмақсаттар
|
Оқушылар:
деректерді жинау және өңдеу үрдісі туралы тұжырымдайды;
таңдаманың жиіліктердің интервалдық кестесі және гистограмма түрінде берілуін тұжырымдайды;
гистограмма түрінде берілген статистикалық ақпараттарды талдайды және талқылайды.
Пәнге тән лексика мен терминология:
жиіліктердің интервалдық кестесі;
гистограмма;
жинақталған жиілік;
кумулята;
шашырандылықтың өлшемі;
дисперсия;
стандартты ауытқу.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
алынған деректерді жиіліктердің интервалдық кестесі түрінде көрсету;
жиіліктердің интервалдық кестесінен алынған деректерді жиіліктердің гистограммасы түрінде көрсету;
орта мәнге қатысты сандық деректерді шашу дәрежесі.
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына:
топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту.
|
Мектеп миссиясы, пайымдау, жаhандық азаматтықтың сабақта көрінуі
|
Атақты математиктерге тоқталу.
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Экономика
Жоба және зерттеу жұмыстарын орындауға қажетті деректерді жинау, жүйелеу және берудің кейбір әдістерін қарастырады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
Вариациялық қатар, абсолютті және салыстырмалы жиіліктер, сандық қатардың арифметикалық ортасын, жиіліктер кестесін, жиіліктер полигонын білуі
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 мин
5 мин
|
М
Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақ тақырыбымен, жоспарымен және оқу мақсатымен таныстыру
Т. Стартер: функциясының графигін салыңыз.
ҚБ: дескриптор бойынша оқушының өзіндік бағалауы.
Үй жұмысынан қиналған есептерге тоқталу.
|
1-қосымша
|
Сабақтың ортасы
мин
8-мин
8мин
5-мин
5-мин
|
Т
Тапсырма 1.Жиіліктердің интервалдық кестесіндегі деректерді гистограмма түрінде беріңдер.
Портфель массасы (кг)
|
Абсолютті жиілік
|
Салыстырмалы жиілік
|
[1; 2)
|
6
|
0,3
|
[2; 3)
|
10
|
0,5
|
[3; 4)
|
3
|
0,15
|
[4; 5]
|
1
|
0,05
|
Шешуі:
Берілген тапсырмада мәндер интервалы 1-ге тең, сондықтан тіктөртбұрыш биіктігі салыстырмалы жиілікке тең, бірақ бұл дербес жағдай.
Енді интервалдар тең болмағандағы және бірге тең емес жағдайды қарастырайық.
Тапсырма 2.Кестені толтырыңыз. Жиіліктердің интервалдық кестесіндегі деректерді гистограмма түрінде беріңіз.
Шешуі:
Тапсырма 3.Кестені толтырыңыз.
Портфель салмағы
|
Абс. жиілік
|
Сал. жиілік
|
Жинақ. абс. жиілік
|
Жинақ. салыс. жиілік
|
1 ден 2
|
6
|
0,3
|
|
|
2 ден 3
|
10
|
0,5
|
|
|
3 тен 4
|
3
|
0,15
|
|
|
4 тен 5
|
1
|
0,05
|
|
|
Қанша оқушыда портфелінің массасы 3 кг-нан кем? 4 кг-нан кем? 3 кг-нан артық? 4 кг-нан артық?
Оқушылардың қанша пайызының портфелінің массасы 3 кг-нан кем? 4 кг-нан кем? 3 кг-нан артық? 4 кг-нан артық?
Шешуі: Жинақталған жиілік ұғымын енгізейік:
Бірінші жағдайда оқушылар жинақталған абсолютті жиілікті анықтады. Жинақталған абсолюттң жиілік статистикалық қатардағы сандардың қаншасы берілген мәннен аспайтынын көрсетеді.
Екінші жағдайда оқушылар жинақталған салыстырмалы жиілікті анықтады. Жинақталған салыстырмалы жиілік статистикалық қатардағы сандардың қандай бөлігі берілген мәннен аспайтынын көрсетеді. Жинақталған жиіліктер (абсолютті) салыстырмалыжиіліктерді жинақтап қосқаннан пайда болады.
|
Тапсырма4. Кестеде көрермендердің бір күнде теледидар алдында қанша уақыт жіберетіні жөнінде әлеуметтік жауап алу деректері берілген.
Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 3 сағатқа дейін теледидар алдында өткізеді? Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 2 сағаттан артық емес уақытын теледидар алдында өткізеді? Сұралғандардың қанша пайызы бір күнде 4 сағаттан кем емес уақытын теледидар алдында өткізеді?
Уақыт(сағ)
|
Көремендер бөлігі %
|
1 ден кем
|
10,1
|
1 ден 2
|
15,1
|
2 ден 3
|
17,1
|
3тен 4
|
16
|
4 тен артық
|
41,7
|
Шамалары өспелі не кемімелі ретпен орналасатын құбылыстарды зерттеу кезінде алынатын нұсқалықтар не белгілер мәндерінің қатары мен сәйкес жинақталған жиіліктер кумулятивті вариациялық қатар деп аталады.
|