Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Жылу құбылыстары
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
|
Жылу берілу құбылыстарының тірі ағзалардың өмірлеріндегі рөлі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.2.4 – әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру
|
Сабақ мақсаттары
|
жылу құбылыстарының тірі ағзаның өміріндегі ролін білу;
әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіру.
|
Бағалау
критерийлері
|
1. Жылу құбылыстарының тірі ағзаның өміріндегі ролін біледі
2. Әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне мысалдар келтіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар білуі тиіс:
Әр түрлі температураларда тірі ағзалардың бейімделуіне ауызша мысалдар келтіреді.
Пәнге тән лексика мен терминология: Абиотикалық факторлар, криофилдер, термофилдер.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Абиотикалық факторлар- табиғаттың өлі элементтері: температура, жарық, радиоактивті сәулену, қысым, ауаның ылғалдылығы, судың құрамындағы тұздар, жел, ағымдар, жергілікті жер релефтары және т.б. Криофилдер –суықты қажет ететін түрлер. Термофилдер – керісінше, жоғары температураны қажет етуші түрлер.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бұл сабақ академиялық адалдық,топта жұмыс жасай алу және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Абиотикалық факторлар, химиялық терморегуляция. физикалық терморегуляцияны түсіндіру барысында биолгия пәнімен байланыс.
|
Бастапқы білім
|
Табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіруді біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-10 мин
10-12 мин
|
1. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында оқушылар табиғаттағы, тұрмыстағы және техникадағы жылу берілу түрлерінің қолданылуына мысалдар келтіре отырып, түсіндіреді. Сынып үш топқа бөлінеді.
|