САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пəн
Қазақ əдебиеті
Мұғалім
Абдрахманова Бақтыгүл
Мектеп, сынып
Батыс Қазақстан облысы, Орал
қаласы, А.Тайманов атындағы
№34 мектеп-гимназиясы, 3-сынып
Сабақ тақырыбы
«Менің өмірім» Ж. Жабаев
Мақсаты:
Мəтінді
түсініп
оқуға
төселдіру,
өз
желісінде
мазмұндауға,
өмірмен
байланыстырып
сипаттауға
үйрету. Кейіпкер əрекетін салыстырып, өзіндік баға бере
отырып, тұжырым жасай білуге дағдыландыру.
Ж. Жабаев өмірімен таныстыру.
Күтілетін нəтиже:
Мəтінді түсініп оқуды, өз желісінде мазмұндауға өмір
мен байланыстырып сипаттауға үйренеді. Кейіпкер
əрекетін салыстырып, өзіндік баға беріп, тұжырым
жасай біледі. Ж. Жабаев өмірімен танысады.
Керекті жабдықтар:
Б.А. Тұрғынбаева, З. Муфтибекова. Əдебиет, 3-сынып,
«Алматыкітап» 2015.
Интерактивті тақта, компьютер, планшет, топшамалар,
материалдар, қима қағаздар, маркер.
Оқытуға қажетті сілтемелер мен
сайттар:
www.bilimland.kz
,
http://imektep.kz/zhambyl-zhabaev
,
http://lugat.kz/
ресурстары.
7 модульдің қолданылуы:
"Оқыту мен оқудағы жаңа тəсілдер", "Талантты жəне
дарынды балаларды оқыту", "Сыни ойлауға үйрету",
"Оқушылардың жас ерекшеліктері",
"ОүБ жəне ОБ", "АКТ", "Оқытудағы басқару жəне
көшбасшылық"
Формасы:
Жаппай, топпен, жұппен, жеке жұмыс
1
Қолданылатын əдіс-тəсілдер
Сұрақ-жауап, диалогтік оқыту, сыни ойлау
стратегиялары
Тапсырмалар:
Кеңейтілген: А, Б, С деңгейлік тапсырмалар, топтамалар,
кестелер, дидактикалық материал.
Бағалау
Сумативті бағалау, кері байланыс “Сұрақтары бар
қорап”
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Мұғалім əрекеті
Оқушы əрекеті
Кіріспе
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
«Оркестр»
Музыкалық
аспаптардың
аты
жазылған карточкалар ұсынады.
Əрбір адам бір-бір карточкадан
алады.
Əрқайсысына
берілетін,
тапсырмада
таңдап
алған
аспаптардың
дауысына
салып
ойнау жəне қимылмен көрсету.
Жүргізуші «оркестр» деген сөзді
айтқан кезде барлығы қосылып, бір
мезетте ойнау керек.
Топқа бөліну музыкалық аспаптар
бойынша бөлінеді.
Топқа бөліну,
музыкалық аспаптар
бойынша бөлінеді.
Тұсаукесер
Бекіту сұрақтары
«Білемін.
Білдім»
кестесін
толтыру.»
Үй
тапсырмасын
тексеру,
«Батырдың
ұрпағы»
мəтінін
оқушылардан сұрау.
– Əңгіме кім туралы?
– Əлкей Марғұлан кім?
– Əлкей нені жақсы көрді?
– Əлкей Марғұлан кімнің ұрпағы?
– Олжабай туралы қандай деректер
алып келдіңдер?
Ж. Жабаев деген кім?
ББ кестесін толтыру.
Жеке----Жұппен-------Топта------Сп
икер өз ойларын ортаға салады
– Мазмұнын айтады;
– Олжабай мен Ə.
Марғұлан туралы айтып
беру;
– Əкелген
мəліметтерімен бөліседі;
– Бекіту сұрақтарына
жауап береді.
Əуелі жеке, содан
көршісімен соңында топ
болып, ББ кестесінің
білемін бөлігін
толтырады.
Негізгі бөлім
www.iMektep.kz
Ж. Жабаев туралы фильм
көру
Мағынаны тану.
www.iMektep.kz
Ж. Жабаев туралы фильм көру
http://imektep.kz/zhambyl-zhabaev
2
Оқулықпен жұмыс
Сөздікпен жұмыс
«Кубизм» стратегиясы
Бекіту
Оқулықпен жұмыс
Мəтінді іштей оқып шығады.
Сөздікпен жұмыс
Мəтінді оқыған кезде таныс емес,
жаңа сөздерді түртіп алу арқылы
сөздік жұмысын жүргізу.
Интерактивті тақтадан көрсетіп,
мағынасын түсіндіру
Шоқпыт – ескі, кедейдің киімі.
Жарампазан – ораза айында үй
аралап жүріп айтатын өлең.
Əуес – бір нəрсеге үйір, құмар,
құштар.
Құлазыған – көңіл күйдің бұзылуы.
Күңіреткендей – жар салу,
жаңғырту.
Құйқылжыта – ерекше тамылжыта
əн салу.
Елжірегендей – сүйсіну.
Көшпенді – жаз – жайлауда, қыс –
қыстауда көшіп жүру.
Кубизм стратегиясын пайдалану.
Кубтың қырларындағы
тапсырмаларды орындаймыз.
www.iMektep.kz
4-топқа интерактивті жаттығулар
мен ойындарды ойнату
http://imektep.kz/zhambyl-zhabaev
Мəтінді іштей оқып
шығады
Сұрақтар қою арқылы
мəтіннің
мазмұнын ашу,
талдау.
1. Жамбыл Жабаев қай
жерде, қай жылы дүниеге
келген? /суретте/
2. Не себепті оған
Жамбыл деген есім
берілген?/салыстыр/
3. Ақынның өз əкесін
көшпенді кедей болған
дегенін қалай түсінесің?
/ойыңызбен
байланыстырыңыз/
4. Жамбыл өз туған
жерін қалай сипаттайды?
/зертте/
5. Жамбыл Жабаев
əкесінен қай кезден
бастап айырылды? Одан
кейін ол қалай өмір
3
сүрді? /қолдаңыз/
6. Кімнен бата
алады?/талқылаңыз/
1-топ . Артығын алып
тастау
2-топ. Бос орынды
толықтыр
3-топ. Дұрыс, Бұрыс
4-топ. Тестпен жұмыс
Қорытынды
«Сұрақтары бар қорап»
– Рефлексия;
– Оқушыларды бағалау;
– Үйге тапсырма: мəтінді түсініп
оқу.
4 жолдық өлең құрастыру.
Кері байланыс.
Қорапқа оқушылар
сабақтың соңында өз
сұрақтарын қалдыра
алады. Бұл сұрақтар
келесі сабақтың басында
талқыланады.
4