Күні:17.01.2022
|
Мұғалімніңаты-жөні:Максутова М.М
|
Сынып: 6 «А»
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Санды теңдіктер және олардың қасиеттері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.2.2.1
тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылар:
санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктер анықтамасын біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін біледі;
тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолданады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру.
Оқушыларды 5 топқа бөлу
|
Психологиялық ахуал тудыру.
|
|
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
15 минут
|
Сабақты бастамас бұрын өткен сабақты пысықтау cұрақтары қойылады.
Төмендегі өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай?
18:6:3 = 1
(15 + 5):4 = 5
300-200+150 = 250
Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады?
Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері».
Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік.
Анықтама:Өзара тең екі санды өрнектің «=» белгісімен жазылуы санды теңдік деп аталады.
Мысалы; 25 = 25;
9
Тура санды теңдіктердің қасиеттері: Әр топ бір қасиетін талдап, тақтада түсіндіреді, бір мысал келтіреді.
1.Егер а=b жәнеb= с болса, онда а=с.
Мысалы:9 және 36 онда 9
2. Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда тура санды теңдік теңдік шығады.
Егер а = bболса, онда а+ с= в + с.
Мысалы: 8,4 + 3,6 = 12.
8,4 + 3,6 + (– 3,6 )= 12 + (– 3,6).
8,4 = 12 – 3,6.
8,4 = 8,4.
Демек, тура санды теңдіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдіктің екінші жақ бөлігіне көшіруге болады.
|
3.Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде тура санды теңдік теңдік шығады. Егер а= в болса, онда ас= вс; а:с= в:с; с
Мысалы: 3 – 11 = - 8.
(3 – 11)= (- 8.
- 16 = - 16.
4. Екі тура санды теңдікті мүшелеп қосқанда тура санды теңдік шығады.
Мысалы: 42:(-6) = -7
12*5 = 60
42:(-6) + 12* 5 = (-7) + 60
53 = 53
5. Екі тура санды теңдікті мүшелеп көбейткенде тура санды теңдік шығады.
5+3 = 8
9 – 2=7
(5 + 3) (9-2) = 87
56 = 56.
|
|
|
Сыныппен жұмыс
15 минут
|
Оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындау.
А деңгейі
№764. Тура санды теңдіктерді таңдап алыңдар:
1) 6+3=1,8 4) ·6-1=4+1
2) 2,8-9=3,4·2 5) ·8+7=2,4:0,3
3) 0,9·6+2=10-2,6 6) 1,6+4=0,8·2+4.
№765. Берілген санды теңдіктің:
1) 7,2+1,8=9; 3) 6-1,3=4,7
2) 1,4·5=7 4) 9:1,8=5
екі жақ бөлігіне де:
а) 1,3; ә) -1,8; б) -11 сандарын қосыңдар.
В деңгейі
№769. Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қойыңдар:
1) 2-8·0,5=48:(-16); 2) 72:9+3=3,2+2,8;
3) 9,6:1,2=5·0,7+0,9 4) 9·2-8=20·(-2,7)
С деңгейі
№773. Тура санды теңдіктердің a = b, b = c, a = c қасиеттерін пайдаланып, берілген өрнектерден үш тура санды теңдік құрастырыңдар:
328; 14,4 : 0,2; 100 – 28;
151,4; 23 + 13; 8,4 : 0,4;
2,5 12; 4,5 : 0,15; 83 + 6.
|
Дескриптор:
Білім алушы:
Тура санды теңдіктерді таңдап алады
Санды теңдіктердің қасиеттерін қолданады
Санды теңдіктердің екі жағына да бірдей сандарды қосады
Тура санды теңдік шарты орындалатындай етіп, жақшаны қояды;
Тура санды теңдіктердің a = b, b = c, a = c қасиеттерін пайдаланып, берілген өрнектерден үш тура санды теңдік құрастырады.
|
Марапаттау сөздері
|
Оқулық
|
Жеке жұмыс
5 минут
|
766. Тура санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындаңдар:
1) 7 : 1,4 = 5 және 0,6 · 3 = 1,8;
2) (– 9) : 1,5 = – 6 және 4 = 3,2 : 0,8;
3) 0,8 · (– 7) = – 5,6 және 1,2 · 5 = 6;
4) 3,2 · 5 = 16 және 9 : 6 = 1,5.
|
- санды теңдіктің қасиетін қолданады
- санды теңдіктерді мүшелеп қосуды орындайды
|
|
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты қорытындылау.
Үйге тапсырма: №767.
Рефлексия:
|
|
Оқушылардың белсенділігіне қарай бағаланады
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |