Сабақ тақырыбы Сырым Датұлы «Балаби мен Сырым»



Дата19.04.2023
өлшемі239,73 Kb.
#84679
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар


Келісілді
«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Атадан қалған асыл сөз

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сырым Датұлы «Балаби мен Сырым»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Т/Ж. Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
А/И. Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдау.

Сабақ мақсаттары

Шешендік сөздің идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау, композициялық амалдарды талдау.

Бағалау критерийлері

  • Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтайды;

  • Эпикалық, поэтикалық, драмалық мәтіндердегі композициялық амалдарды талдайды.

Құндылықтарды дарыту



Ғаламдық азаматтық, патриоттық тәрбие, өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Тарих

АКТ қолдану дағдылары

Аудио, видео құрылғылар

Бастапқы білім






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөліну (берілген сөздерден сөйлем құрастыру арқылы 4 топқа бөлінеді, сабақ тақырыбына болжам жасалады):
1-топ: Сөз анасы / – құлақ, / Су анасы – / бұлақ, / Жол анасы – / тұяқ;
2-топ: Өтiрiк / пен / шынның / арасы / төрт елi;
3-топ: Ат / шабысына қарай / шабады, / Ер / намысына қарай / шабады;
4-топ: Аста / тұз / тәттi, / Адамда / дос / тәттi.


Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.






Сабақтың ортасы
15 минут

15 минут

2 минут


1-тапсырма. ТЖ
Миға шабуыл:

  • Сырым Датұлы кім?

  • Ел арасында қай ісімен, қандай қасиетімен танымал?

  • Оның қандай шешендік сөздерін білесіңдер?



Сырым Датұлы туралы мәтінмен танысып, берілген ақпаратты «Метальді картаға» түсіріңіз.





Дескрипторлар:

  • Сұрақтарға еркін және сенімді жауап береді;

  • Мәтіннен қажетті ақпаратты анықтайды;

  • Мәтінді сызбаға айналдырады.



2-тапсырма. ТЖ.
«Куббизм» әдісі.
«Балаби мен Сырым» шешендік сөзінің аудио нұсқасын тыңдап, жан-жақты талдайды (әр топқа кубик тасталады, кубиктің қай тұсы түссе, сол бойынша жауап береді).

  • Сипатта (Балабиге сипаттама жасайды);

  • Салыстыр (Балаби мен Сырымның ұқсас қасиеттері мен айырмашылығын салыстырады);

  • Ұсын (Сырым өзінің шешендік қабілетін қалай, қай жерде пайдаланады?)

  • Дәлелде (өтірік пен шынның арасы неге төрт елі екенін дәлелдейді);

  • Талда (Шешендік сөз қалай жазылған? Ерекшелігі неде?)

  • Ой толғау (Сырымның жауаптарының астарында не жатыр деп ойлайсыңдар?)



Дескрипторлар:

  • Кейіпкерге сипаттама жасайды;

  • Салыстыру жүргізеді;

  • Өз ойын дәлелдейді;

  • Жан-жақты талдау жүргізеді.



Топтар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды.


https://www.inform.kz/kz/article/1232162

https://www.youtube.com/watch?v=cJvgHRJNntQ&feature=youtu.be




Сабақтың соңы
3 минут








Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы











Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет