Пәннің немесе модульдің атауы
|
«Клиникалық диагностикасы бар ішкі жұқпалы емес аурулар»
|
Оқытушы
|
|
Сабақтың өткізілу мерзімі:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ас қорыту жүйесін зерттеу
|
Сабақтың мақсаттары:
1.Білімділік
|
Ас қорыту жүйесін клиникалық зерттеу əдістерін тəжірибе жүзінде меңгеру, теориялық білімді тəжірибеде қолдануға дағдылану.
Ас қорыту жүйесін зерттеуді білу
|
2.Дамытушылық
|
өз мамандығына қызығушылығын арттыру, білім алушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
|
3. Тәрбиелік
|
Топпен бірлесе жұмыс жасағанға, жауапкершілікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
«Клиникалық диагностикасы бар ішкі жұқпалы емес аурулар», «Анатомия және жануарлар физиологиясы», «Фармакология рецептурасымен», «Ботаника жем-шөп негіздерімен»
|
Жұмыс нәтижесі
|
Ас қорыту жүйесін зерттеуді меңгереді
|
Сабақтың типі
|
Оқу практикасы
|
Сабақ оқуда қолданатын әдістер мен технологиялар
|
Интербелсенді әдіс-тәсілдер, фронталды
|
Ресурстар, техникалық жабдықталуы, материалдар
|
Таратпа материалдар, кестелер, кескіндеме суреттер
|
Қолданатын әдебиеттер
|
Қанжігітов Е.Қ., Шаймерденов С.А., Отарбаев Б.К., Кокеев О.К. «Ауру жануарларды диагностикалау және емдеу» 34-39 бет.
А.М.Смирнов «Клиническая диагностика внутренних незаразных болезней животных» 89-147 бет.
|
Кезеңдер
|
Сабақтың барысы
|
Әдістер
|
І
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
|
|
Сәлемдесу, студенттердің сабаққа қатынасын тексеру
|
|
|
Үй тапсырмасын сұрау
|
Фронталды
|
|
Жоғарғы тыныс жолдарын зерттеу
Плегафония жасау техникасы
Көкірек қабырғаларын қарау, пальпациялау, нұқу және тыңдау.
|
|
ІІ.
|
Жаңа сабаққа мотивация жасау
|
|
|
Топқа бөледі, тақырыпқа қатысты суреттерді қабырғаға іледі
Студенттер суреттерге қатысты ой-пікір жазады, шағын топта қорғайды. Мұғалімді мұқият тыңдайды
|
«Қабырғадағы
суреттер»
|
ІІІ
|
Жаңа сабақтың жоспары
|
|
|
1. Малдардың азық қабылдауын жəне су ішуін зерттеу
|
Фронталды
|
2. Ауыз қуысы мүшелерін зерттеу.
|
3 Алдыңғы қарындарды, ұлтабарды және бауырды зерттеу.
|
|
Жаңа тақырыпты меңгерту
|
«ЖИГСО» әдісі
|
Тапсырмаларды орындау, тірек конспектісін жазу, топ ішінде талдау.
|
ІV
|
Сабақты бекіту
|
«Иә-жоқ» әдісі
|
|
Тақырыпқа қатысты 10 сұраққа студенттер иә-жоқ деп жауап береді.
|
V
|
Сабақты қортындылау: баға қою және қорытындылау
|
|
|
Тақырыпқа қатысты қорытындылайтын, маңызын түйіндейтін сұрақтар қояды. Студенттер жылдам сұраққа жауап береді
1. Ас қорыту жүйесін зерттеу жоспары қандай?
2. Ауыз қуысын зерттегенде неге назар аударады?
3. Сау малдардың кілегей қабықтары қандай болу керек?
4. Қандай əдістермен жұтқыншақ пен өңешті зерттейді?
5. Сау малдың жұтқыншақ пен өңешіне сипаттама беріңіз.
6. Алдыңғы қарындарды атаңыз, қандай əдістерді қолданып зерттейді? Қандай ауруларда өзгерістері кездеседі?
7. Күйіс қайыратын малдардың ұлтабар жəне шошқаның, жылқының иттің асқазаны орналасқан жерін атаңыз (топографиясын).
8.ІҚМ, жылқы жəне шошқаның ішегін зерттеу əдістерін атаңыз, сипаттама беріңіз.
9.Бауыр қай жерде орналасқан?
10.Бауырды қандай əдістермен зерттейді?
|
|
VІ
|
Рефлексия
|
|
|
Рет нөмірі бар магнит түймешелерін беріп, өз оқу жетістіктерін бағалауды сұрайды. Студенттер оқу жетістіктерін бағалайды
|
«Бағдаршам»
|
VІІ
|
Үй тапсырмасы: Қанжігітов Е.Қ., Шаймерденов С.А., Отарбаев Б.К., Кокеев О.К. «Ауру жануарларды диагностикалау және емдеу» 34-39 бет
|
Оқу, мазмұндау
|
|
|
|
|
|
|