№28 сабақ. 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде біртаңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету;
1.1.2.5** ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды орындау
Сабақтың мақсаты
10-ға дейінгі сандардың құрамын қайталайды,қосып-азайтады
Білу
Түсіну
Ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды ауызша қосу мен азайтуды біледі
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті
2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма
2минут
Кері байланыс
5 минут
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту Ауызша санау.«Кім жылдам?» ойыны.
Мұғалім ауызша санауға ойын ұйымдастырады
Өткенді пысықтау
Тақтамен жұмыс
4+5=9 3+3=6 7-5=2
6+4=10 2+3=5 10-5=5
1+4=5 2+4=6 4+4=8
3+2=5 3+3=6 1+7=8
Тақырыпты ашу ФС тапсырмасы «Мен есепшімін» ойыны №1 тапсырма
.Сандар құрамын есіне түсіреді. Кестеге қарайды. Оны сандарды қосу үшін қалай қолдануға болатынын айтып бере аласың ба?
ЕБҚ
Есепшотпен амалдарды орындауды үйрен.
1-ден 10-ға дейінгі сандарды қос.
Жаңа тақырып
Өзіндік жұмыс.
2-тапсырма
Мұғалім кестедегі мысалдарды құруға бағыт береді.
7
-
4
=
3
-
-
+
3
+
1
=
4
=
=
=
4
+
3
=
7
9
+
1
=
10
-
-
-
5
-
3
=
2
=
=
=
4
+
4
=
8
ЕҚБ
3-тапсырма
Әрбір қабаттағы сандардың қосындысы көрсетілген санға тең болатындай бос орындарға тиісті сандарды анықтауды ұсынады.
Cоңғы қабаттағы сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қосылғышты анықтаса жеткілікті.
4 + 1 + 3 = 8
2 + 1 + 5 = 8
2 + 6 + 0 = 8
5 + 2 + 3 = 10
5 + 1 + 4 = 10
0 + 7 + 3 = 10
4-тапсырма
Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанын анықта
Пирамиданың қалай құрылғанын анықтап, есептеуді орындайды.
2+1=3
1+4=5
3+2=5
3+1=4
5+5=10
ҚЖ:
«Үздік қатар» ойыны
Әр қатарға бір бағаннан беру
Қосу кестесін жаттап алыңдар
Ауызша санайды
Тақтада амалдар орындайды
Есепшотпен жұмыс жасайды
Сандар құрамын есіне түсіреді
Оқушылар үш санның қосындысы көрсетігне санға тең болатындай мысалдар жазады
Оқушылар сол жақтан төменнен бастап жоғарыға қарай жүріп отыру керектігін анықтайды.
Амалдарды орындайды
Қосу кестесімен жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор:
Амалдарды орындады
Қосу мен азайтуды біледі
Дескриптор:
Сандар құрамын біледі
Есепшотпен жұмыс жасай алады
Тамаша жұмыс жасадың!
Оқушылар тапсырманы орындау деңгейіне байланысты «Шапалақ» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды
Дескриптор:
Мысалдар құрай алды
Кестені дұрыс толтырды
Дескриптор:
Амалдарды орындады
Тізбекті аяқтай алды
Дескриптор:
Әр қабаттағы бос орындарды толтырды
Сандарды анықтау үшін қосындысы 8-ге, 10-ға тең болатындай үш қосылғышты анықтады
Дескриптор:
Арифметикалық пирамиданың қалай құрылғанын анықтады
Есептеуді орындады
Дескриптор:
Тізбекті толықтырды
Амалдарды орындады
«Білім сандығы» әдісі
суреттер
Суреттер
Қималар
Есепшот
оқулық
оқулық
Кесте
оқулық
Қима қағаз
Сандар суреті
Оқулық
Қосу кестесі
Суреттер
Стикерлер
Ресурстар:
7
-
4
=
3
-
-
+
3
+
1
=
4
=
=
=
4
+
3
=
7
9
+
1
=
10
-
-
-
5
-
3
=
2
=
=
=
4
+
4
=
8
Білім беру ұйымының атауы
Пәні:
Математика
Бөлім:
Өзім туралы. Менің мектебім
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып:
1 сынып
Сабақтың тақырыбы:
№24 сабақ. Фигуралар. Нүкте. Сызық/ Менің сиқырлы қарындашым
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
1.3.1.1 геометриялық фигураларды:нүкте, түзу, қисық және сынықсызықтар, тұйықталған жәнетұйықталмаған сызықтар, кесінді,сәуле, бұрышты бір-бірінен ажыратужәне атау;
1.3.1.2 жазық фигураларды(үшбұрыш, дөңгелек, шаршы,тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды(текше, шар, цилиндр, конус, пирамида,тікбұрышты параллелепипед) танужәне қоршаған ортадағы заттарменсәйкестендіру;
1.3.2.3 жазық фигуралардыңмодельдерінен және бөліктеріненкомпозиция құрастыру;
1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен – кіші, жоғары – төмен, кең – тар, жуан – жіңішке, қалың – жұқа);
1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау.
Сабақтың мақсаты
Геометриялық фигуралармен танысады
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу
Түсіну
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті
2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма
2минут
Кері байланыс
5 минут
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту Оқушылар, көпшілігің сурет салғанды жақсы көресіңдер, қарындаштарды қолдана аласыңдар.
Ал математикада қарындашпен маңызды сызулар орындалатынын білесіңдер ме? Енді қарындаштың құпияларын білетін боламыз.
Өткенді пысықтау
«Тізбекті аяқта» ойыны
Әр қатарға әр бағанды береді
Тақырыпты ашу Қарындаш пен сызығы жоқ қағазды пайдаланып практикалық жұмыс жүргіземіз.
– Қолдарыңа қарындаш алып, қағазға грифельді тигізіңдер. Із қалды ма? Тағы бірнеше сызық жүргізіңдер. Сен математикада бұл кескіндердің өзінің атаулары бар екенін білесің бе?
Сызықтардың атауларымен танысады
Жаңа тақырып
1-тапсырма
Оқушылар қағазға геометриялық фигуралардың суретін салды. Мұғалім оқушы салған оқулықтағы суретті түсіндіреді
Оқушылар суреттегі нүкте, түзу сызық, тұйықталған, тұйықталмаған қисықтар және сынық сызықтарды сызуды түсінеді.
Жазылым
Дәптердегі тапсырманы орындауды ұсынуға болады. Оқушылар сызықтардың түрін атай отырып, сол сызықтарды түрлі түсті қарындашпен бастырып сызады
ЕБҚ
Сызық түрлерін тақтада сызып үйрен
Түзу сызық, нүкте, сынық сызық, қисық сызықтарды сыз.
«Мен суретшімін» әдісі
Қарындаштардың көмегімен түрлі сызықтар сыза отырып, сурет салу.
ЕҚБ
№2 тапсырма
Торкөз парақтың бетіне суретте көрсетілгендей нүктелер сал.Оларды сызып қос. Қандай фигуралар шықты?
Бұл фигураларды сызуда қандай геометриялық фигураларды қолдандың? (нүкте, түзу)
ФС тапсырмасы
3-тапсырма
«Жұптас, ойлан, бөліс» әдісі.Оқушылар оқулықтағы №3 тапсырманы жұбымен талдайды. Содан кейін жұптасып қораптарға фигураларды орналастырады.
Бірінші қорапқа тек үшбұрыштар орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (пішіні).
Екінші қорапқа тек көк түсті фигураларды орналастырылған. Бұл фигуралардың қандай белгісі бойынша орналастырылған (түсі).
Фигураларды тағы қалай орналастыруға болады? (көлемі бойынша)
№4 тапсырма. Зерттеушілік тапсырма «Миға шабуыл» стратегиясы.
Қандай фигуралар берілген? (Дөңгелек, тіктөртбұрыш, үшбұрыш.)
Мұғалім оқушыларға әрбір қатар мен бағандағы фигуралардың орналасу заңдылығын анықтауды ұсынады. Оқушылар фигуралардың әрқайсысы қатар мен бағанда бір-бірден орналасқанын аңғарады. Оқушылар енді қандай фигураның қалдырылғанын анықтайды. Ол үшін сұрақ белгісі тұрған үшінші қатарды қарастырады.
Қатар бойынша қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек.)
Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.)
Енді баған бойынша үшінші бағанды қарастырады.
Қандай фигуралар берілген? (Тіктөртбұрыш, дөңгелек)
Қандай фигура қалдырылған? (Үшбұрыш.)
Қатар және баған бойынша қараса да қалдырылған фигура үшбұрыш екені анықталады.
ҚЖ:
«Айнытпай сал» әдісі
Сызық түрлерін айнытпай сыз.
Тақырыпты түсініп алады
Өткен тақырыпты пысықтайды
Қарындаш пен ақ парақты пайдаланып практикалық жұмыс жасайды
Ақ қағазға сызықтар сызады
Оқушылар дәптеріне сызық түрлерін жүргізіп үйренеді.
Жеке жұмыс жасайды
Сурет салады
Тапсырманы орындайды
Жұмысты іс жүзінде көрсетеді
Жұппен орындайды
Сұрақтарға жауап береді
Оқушылар әрбір қатар мен бағандағы фигуралар
дың орналасу заңдылығын анықтайды.
Сызық түрлерін сызады