Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Жоғарғы деңгей (қолдану, талдау)
Сабақтың мақсаты
5.3.2.2.Алгоритмді сөз түрінде ұсыну
Алгоритмді құруда командаларды айқын, нақты сөз түрінде жазылуын меңгеру
Бағалау критерийі
Барлықоқушылар
Сөздік алгоритмді құра білуді үйренеді.
Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды.
Оқушылардың басым бөлігі
Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: сызықтық, тармақталған, циклдік алгоритмдер құруды меңгереді.
Кейбір оқушылар
Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: алгоритмнің жазылу формаларын салыстыра біледі.
Тілдік мақсаттар
Алгоритмді сөз түрінде жаза алады:
Алгоритм-алгоритм- algorithm
Форма-форма- form
Команда-қадам, әрекет-team
Атқарушы- исполнитель- еxecutive
Сөз – слова-word
Пәнаралық байланыс
Математика, ағылшын, сурет
Құндылықтарға баулу
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
- өзгелердің мәдениетіне және көзқарасарына құрметпен қарау;
-жауапкершілік.
Алдыңғы білім
Оқушылар нені біледі?
Орындаушы және олардың командалары туралы біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
15 мин
Психологиялық дайындық. «Сені көргеніме қуаныштымын, себебі.......» оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын айтады.
Топқа бөлу. Ұйымдастыру, оқушыларды үш топқа бөлу (алгоритм, команда, атқарушы белгісі арқылы 3 топқа бөлу).
«Сенемін, сенбеймін» стратегиясы арқылы үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға бір-бір кестеден таратып береді де ойынның шартымен таныстырады. Кестедегі тұжырымға сенетін болса, яғни тұжырым дұрыс болса «+» таңбасын, тұжырым қате болса «-» таңбасын қоюды ескертеді. Әр ұяшыққа сәйкес сұрақтар оқылады. Жауаптарды түзетуге болмайтындығын, түзету жасалса қате болып саналатынын ескертеді.
Тұжырымдар
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.
Бағалау критерийі: 5-7 балл 3-4 балл
1-2 балл
Миға шабуыл. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында топтарға әріптер беріледі. Сол әріптерден сөздер құрау керек (алгоритм, сөз, ұсыну). Бейнежазба қарау. (интербелсенді тақта)
Оқулық, көрсетілім-дер, кеспе қағаздар
Сабақтың ортасы
20 мин
Мазмұнды сызбамен (постер) жұмыс
1-топ Сөздік алгоритм дегеніміз не?
2-топ Сөздік алгоритмнің кемшіліктері мен артықшылығымен табады.
3-топ Сөздік алгоритмге мысал келтіру.
Дискриптор Білім алушы:
Сөздік алгоритм біледі;
Сөздік алгоритмнің кемшіліктері мен артықшылығымен табады;
Сөздік алгоритмге мысал келтіреді.
ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс.
Білу. Алгоритмнің қандай формасы бар?
Алгоритмді сөз түрінде ұсыну деген не?
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың қандай ережелері бар?
Алгоритмді сөз түрінде ұсынудың қандай артықшылығы мен кемшілігі бар?
ҚБ: Жарайсың!
Түсіну.
Неге алгоритмнің жазылу формалары көбіне орындаушыға тәуелді болады? Себебін түсіндір.
Неліктен сөздік алгоритмді қолдану тиімсіз?
Не үшін сөздік алгоритм мәтін түрінде жазылады?
Алгоритмді түрлі әдіспен жазу неліктен қажет?
Талдау.
Сөздік алгоритм мен графикалық алгоритмді салыстырып, кестені толтырыңдар.
Алгоритм түрлері
Ерекшелігі
Сөздік алгоритм
Графикалық алгоритм
ҚБ: Басбармақ.
Жинақтау. Сөзжұмбақты шешіңдер.
1.Алгоритмді орындаушы.
2. Бірнеше рет қайталанатын үдеріс.
3. Берілген есептің шығару жолын
1
А
2
Л
3
Г
4
О
5
Р
6
И
7
Т
8
М
адам, цикл, алгоритм, информатика, интернет, табиғи, ақпарат, қадам.
Кеспе қағаздар, дәптер, кітап
Сабақтың соңы
15 мин
А4, дәптер, кітап
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ қызықты өтті, мен сабақта белсене қатыстым.
Сабақ қызықты болды, бірақ мен өзімді жақсы көрсете алмадым.
Тапсырмалар қиын болды, мен тапсармаларды толық орындай алмадым.
Үйге тапсырма
Алгоритмді сөз түрінде ұсыну тақырыбын оқып келу.
А-деңгейі. Жеке жұмыс (дәптермен). Оқушының үйден мектепке дейінгі жол жүру алгоритмін дәптерге жазыңыз. ДескрипторБілім алушы:
«Алға жүру» командасын қолданады;
«Солға бұрылу» және «Оңға бұрылу» командаларын қолданады.
В- деңгейі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Топтан бір оқушы баяндайды.
«Алға 1 қадам жүру», «Оңға бұрылу», «Солға бұрылу» командаларын орындай алатын Робот үшін «А» нүктесінен «В» нүктесіне жүретін жолдың алгоритмін құрыңыз. (топпен, жұппен жұмыс).
ДескрипторБілім алушы: 1.командалар санын анықтайды;
2.командалар жүйесін қолдана отырып, әрекеттердің сөздік алгоритмін жазады.
С- деңгейі. Жеке жұмыс. Дәптерге алгоритмді сөзбен жазу. y=a2+d2 формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
y=сх2-d формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
y=aв2-3 формуласы бойынша есептеу алгоритмін қүрыңдар.
Дискриптор Білім алушы:
Команда бойынша есепті шығарылу жолын жазады
Тізбектей орындай алады
Тұжырымдар
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.
Тұжырымдар
«+» -сенемін,
«-» сенбеймін
Алгоритм – алға қойған мақсатқа жету үшін орындалатын іс - әрекеттердің тізбектеліп орындалу.
Алгоритмді жүзеге асырушыны орындаушы деп атайды.
Кез келген алгоритм «басы» деген бұйрықпен бітеді.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде енгізу және шығару мәліметтері параллелограмға жазылады.
Блок-сызбада әр іс-әрекет фигуралардың көмегімен сипатталады.
Алгоритм дыбыстық формада беріледі.
Алгоритмді графиктік түрде кескіндегенде алгоритмнің басы және соңы эллипспен беріледі.