Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Компьютер мен жүйелердің техниқалық сипаттамалары бөлімі
Мектеп: «Георгиевка орта мектебі» КММ
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Садыкова Ж.К.
Сынып: 8
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы
Ақпаратты өлшеу. Ақпаратты өлшеудің алфавиттік тәсілі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
8.1.1.1. Ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: Ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін білу. Ақпараттың бір өлшем бірлігінен екіншісіне аудару Көпшілік оқушылар: Ақпаратты өлшеудің екі тәсілін ажырада алу. Алфавиттілік тәсілін және алфавит қуаттылығын менгеру. Ақпарат көлемін формула арқылы есептеу Кейбір оқушылар: Ақпараттың салмағын өлшеуді өмірінде қолдана алу
Бағалау критерийі
Ақпараттың өлшем бірлігін салыстыра алады Ақпарат салмағын өлшеудің тәсілдерін біледі Хартли формуласын қолдана отырып, ақпараттың салмағын есептей алады
Алфавит қуаттылығы – Мощность алфавита – Power of the alphabet Ақпарат көлемі – Объем информации – Amount of information Символ салмағы – Вес символа - Symbol weight Петабайт, эксабайт, зеттабайт, йоттабайт, алфавит, алфивиттың қуаттылығы, Шеннан формуласы
Құндылықтарға баулу
Өзара сыйлыстық, академиялы ақылдық, ашықтылық, жауапкершілік, АКТ білім
Ағылшың тілі, Математика, физика – СИ жүйесі, пета, экса, зетта, йотта қосымшалары
Алдыңғы білім
Ақпараттың өлшеу бірлігін біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
Ұйымдастыру бөлімі. «Бейджик» әдісін қолдана отырып оқушылар екі топқа бөлінеді. «Ғажайып конверт» әдісі арқылы қауіпсіздік ереже бойынша сұрақтарға жауап береді
«Ақпараттың өлшеу бірлігі» тақырыбың қайталау. Оқушылар тақтада берілген тапсырманы дәптерде орындайды
Сағат ретімен ауысып тексереді
Қалыптастырушы бағалау- «Саусақ әдісі»;
Дескриптор
Ақпаратты өлшеу бірліктерін дұрыс атайды;
Қай ақпарат өлшемі кіші/үлкен екенін дұрыс анықтайды.
Презентация
Learnings.org
Сабақтың ортасы
мин
Жаңа материалды мазмұндау (оқулықпен жұмыс). Екі топ оқулыққа сүйене алфавиттік тәсілін және ықтималдық тәсілін талқылайды. Жұмыстарын постормен қорғайды
Алфавиттік тәсілі
Ықтималдық тәсілі
Мәтіндегі әрбір символдың ақпараттық салмағы болады деп есептеледі. Битпен сипатталған әрбір символдың ақпараттық салмағы (t) және алфавиттің қуаттылығы (N) мына формуламен сипатталады : N - 21. Хартли формуласы
Барлық оқиғаның әртүрлі ықтималдықпен жүреді. Ақпарат Шенноның 1948 жылы ұсынған формуласымен анықталады:
I = -
Кері байланыс - «Сэндвич әдісі»
Алфавит қуаттылығын менгеру. Ақпарат көлемін өлшеу әдістерімен танысу.
Тапсарма №2: Экранда шыққан тапсармаларды дәптерде орындау
I – деңгей
Әрбір символ 1 байтпен кодталады деп есептеп, мына сөйлемдердің ақпараттық көлемін есептендер: Алтын күн аспаны , Алтын дән даласы, Ерліктің дастаны, Еліме қарашы
Жауабы: Сөйлемде 67 символ ,
I=K*t, I=67*1 байт=67*8 бит=538 бит
II - деңгей
Алфавит қуаттылығы 64 символ, ақпарат көлемі 1,5 Кбайт болса, мәтінде қанша символ бар ?
Жауабы:K= =
III- деңгей
Хабарлама 3 беттен турады, әр бетте 25 жол бар. Әр жолда 60 символ жазылған . Хабарламадағы барлығ аппарат көлемі 1425 байт болса, қолданылған алфавитте қанша символ берілетінін анықтандар.
Жауабы: t = =2 бит
Қалыптастырушы бағалау – Өзін-өзі бағалау «Бағдаршам әдісі»
Дескриптор:
Ақпараттың өлшемін анықтай біледі;
Презентация
Оқулық
Постэр
Сабақтың соңы
10 мин
Тақырыпқа байланысты «Kahoot» әдіс арқылы тест орындайды.
Дескриптор:
Ақпаратты өлшеу бірліктерін дұрыс салыстыра алады;
Ақпараттың өлшемін анықтайды;
Үй тапсырмасы
Kahoot.it
Оқулық
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Барлық оқушылар: Ақпарат көлемінің өлшем бірліктерін білу және ақпараттың бір өлшем бірлігінен екіншісіне аудару үшін өткен тақырыпты қайталап тапсырмаларды орындайды
Көпшілік оқушылар:
Ақпаратты өлшеудің екі тәсілін ажырада алу үшін және алфавиттілік тәсілімен алфавит қуаттылығын менгеру үшін оқулықпен жұмыс
Кейбір оқушылар:
Ақпараттың салмағын өлшеуді өмірінде қолдана алу
«Саусақ әдісі»
«Сэндвич әдісі»
«Бағдаршам әдісі»
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қайталау
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты болды ма/оқыту мақсаты шынайы ма Барлық оқушылар ЦО-ға жетті ме? Егер жетпесе, себебі не? Сабақта саралау дұрыс өткізілді ме, әлде қалай? Уақытша сабақ кезеңдері сақталды ма, әлде қалай? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма, болса неге?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?