Сабақтың тақырыбы: Асқын өткiзгiштiк Білім беру ұйымының атауы



Дата12.05.2023
өлшемі62,83 Kb.
#92345
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Асқын өткiзгiштiк

Білім беру ұйымының атауы







Пәні:







Бөлім:




Электростатика



Педагогтің аты-жөні:







Күні:







Сынып:

Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:




Асқын өткiзгiштiк



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:




10.4.3.1 - металдардағы электр тоғын сипаттау және кедергінің температураға тәуелділігін талдау;
10.4.3.2 - жоғары температурадағы асқын өткізгішті материалдарды алудың жолдарын талқылау;

Сабақтың мақсаты




Барлық оқушылар істей алады: Асқынөткізгіштердің қасиеттерін біледі
Көптеген оқушылар істей алады: Кедергінің температураңа тәуелді графигін тұрғыза алды
Кейбір оқушылар істей алады: Бөлме температурсасында асқын өткізгіш алу мүмкін емес проблемасын түсіндіре алады




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

ЕБҚ

Бағалау

Ресурстар




Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы


10 минут

Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім
10 минут



Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Оқушыларға мұғалім 1- видеоны көруді ұсынады. Видеоны көре отырып, оқушылар алдарындағы 1-ші қосымшадағы 12 сұраққа жауап береді.
Оқушылардың жұмысына мұғалім кері байланы береді және жетістік критерийі бойынша бағалайды.
Жаңа тақырып
Асқынөткізгіштердің техникада қолданылуы
Мұғалім оқушыларды үш түрлі бағытта тапсырма береді.

  1. Асқынөткізгішті генератор

  2. Асқынөткізгішті кабельдер

  3. Асқынөткізгішті магнит энергиясын сақтау жүйесі

(SMES)
Оқушылар тапсырмаларды оқулықты және интернетті қолдану арқылы қажетті мәліметтерді жинақтап постер жасайды, бірнеше оқушы бірігіп бір постер жасасада болады

Оқушылар өткен тарау бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады
Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды

Амандасады, өтткен тарау бойынша есінде қалғандарын айтады

Дескриптор

Сұрақтарға жауап береді


Есептің шешімін слайдттан қарап тексереді
2-балл
Дескриптор

1.Қорғау тәртібін сақтайды: Уақыт және әдептілік;


2. Мазмұнның толық ашады;
3. Өмірден мысалдар келтіреді.
5 балл

ФИЗИКА 10 сынып


«Дидактикалық материалдар
Смайликтер






Бекіту
10 минут

Қосымша 1

  1. Электр тогының адам тұрмысындағы ролі қандай?



  1. Тұрмыста жиі қолданылатын техникалар (компьютер, телевизор) тағы басқа электрондық құрылғылыр тоққа ұзақ қосылып тұрғанда неге қызып кетеді?



  1. Жалпы берілген электр тогының неше пайызы шығын болады?



  1. Өткізгіш сымның кедергісін кемітсек шығынды неше пайызға дейін кемітуге болады?



  1. Асқын өткізгіштік құбылысын кім және қашан ашқан?

  2. Асқын өткізгіштік дегеніміз не?

  3. Асқын өткізгіштік құбылысын түсіндір.

  4. Критикал температура дегеніміз не?

  5. Токтың критикалық тығыздығының қасиеттерін ата

  6. Бойымен ток жүргенде асқын өткішгіштікті жоятын үш шартты ата.

  7. Асқынөткізгіштік фаза және нормал фаза дегеніміз не?

Жауап:

  1. Үйді, көшені жарықтандыру үшін, тұрмыс заттарын қолдану үшін электер тогын қолданамыз.

  2. Өткішгіш сымдардағы еркін қозғалатын электрондар оң ионмен соқтығысып, біраз энергисын жоғалтады. Жоғалған энергия жылу түрінде бөлінеді.

  3. 20%

  4. 10%

  5. Асқын өткізгіштікті 1911 жылы Дат физигі Камерлинг-Оннес ашты.

  6. Кедергісі нөлге тең болтын өткізгіш материал.

  7. Материалдың еркін электондары кристалдық тордағы иондарға соқтығыспайтындай, температураға дейін төмендетеміз, нәтижесінде кедергі де төмендеп нөлге тең болады.

  8. Кедергісі нөлге тең болатын температураны – критикал температура деп атайды.

Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды



  1. Электр тогының адам тұрмысындағы ролі қандай?

  2. Тұрмыста жиі қолданылатын техникалар (компьютер, телевизор) тағы басқа электрондық құрылғылыр тоққа ұзақ қосылып тұрғанда неге қызып кетеді?

  3. Асқын өткізгіштік дегеніміз не?





Дескриптор
Есептің шартын түзеді
ХБЖ-ға келтіреді
Есептің формуланысын түрлендіріп
Есептің жауабын табады
3 балл









Кері байланыс
Сабақтың соңы
10 минут

Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау.

Үйге тапсырма
1. Тақырыпты оқу
2. Өмірден мысал ойлап, түсіндіру
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)



Оқушылар кері байланыс береді




Формативті бағалай 10 балл








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет