Сабақтың тақырыбы Батыр туса ел ырысы. Батырлар жыры. Қобыланды батыр



Дата15.11.2023
өлшемі67,15 Kb.
#122362
түріСабақ

Бөлім:

Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

Мұғалімнің аты-жөні

Умирбекова А

Күні:

12.10.23 ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Батыр туса – ел ырысы . Батырлар жыры. Қобыланды батыр

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.9.1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: шығарманың маңызды тұстарын сұрақ қойып анықтайды және сюжеттің дамуын болжай алады.
Көптеген оқушылар: шығармадан негізгі ойды білдіріп тұрған тірек сөздерді таба алады.
Кейбір оқушылар: елін, жерін қорғаған жергілікті жерден шыққан батырларды атай алады.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін ширату жаттығуларын жасату.
Өткен сабаққа шолу:
- Абайдың қарасөзін жатқа айт.
Оқу материалын жариялау
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жүреді:
-Қолдарыңдағы сурет туралы әңгімелеп беріңдер.
-Ненің суреті?
-Ол не үшін керек?
-Қандай ерекшелігі бар?
- Басқа қандай қару-жарақ атауларын білесіңдер?
-Ол қару-жарақты кімдер пайдаланған?
-Ертедегі қандай батырларды білесіңдер?
-Олар туралы қайдан оқыдыңдар?
-Қандай батырлар жырын атай аласыңдар?
- Ендеше бүгінгі сабақта Қобыланды батыр жайлы жыр оқитын боламыз.

Жаттығу жасайды.
Топқа бөлінеді.
Сұрақтарға жауап береді.


Ұлттық қару суреттері

Сабақтың ортасы


1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен жүзеге асырылады.
А) Батырлар жыры туралы түсініп оқы.
­ә) Түсінгеніңді кестеге қысқаша түсір.

Б) «Қобыланды батыр» жырын түсініп оқы. Жырға сай дауыс ырғағын таңдап ал.
В) Сөздік жұмыс.
Қыпшақ – қазақ руларының бірі.
Қар (қары) – қолдың білектен жоғары тұсы.
Қарысты – бұл жерде: саусақтың иілмей, қозғалмай қалуы.
Сүңгі – найза түрі.
Тақым – адам санының тізеден жоғары ішкі жағы.
Шәрі-қала.


Сергіту сәтінде «Қаражорға» биін билету.


2-тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы орындалады. Дәптермен жұмыс болады.
1-топ: Жырға және сұрақ-деректерге сүйеніп, суреттегі батырларды сипатта.
-Суреттегі батырлар кімдер?
- Олардың тұлпарларының аты.
- Киімдері.
- Қару-жарақтары.
2-топ: Елін, жерін қорғаған тағы қандай батырларды білесің?
3-топ: Мақал-мәтелдердің жалғасын тап. Тақырыбын анықта.




- Мәтінді, жырды оқиды.
- Батырлар жыры туралы кестені толтырады.
-Сөздікті жазып алады.

- Батырларды сипаттайды.


- Сөздердің арасына байланыс сызықтарын жүргізеді.
- Елін, жерін қорғаған батырларды атайды.
- Мақал-мәтелдердің жалғасын табады.
- Батырлардың жекпе- жегі туралы әңгімелейді.



Дескриптор:
- Мәтінді, жырды оқиды.
- Батырлар жыры туралы кестені толтырады.
-Сөздікті жазып алады.


Дескриптор:
- Батырларды сипаттайды.
- Сөздердің арасына байланыс сызықтарын жүргізеді.
- Елін, жерін қорғаған батырларды атайды.
- Мақал-мәтелдердің жалғасын табады.
- Батырлардың жекпе- жегі туралы әңгімелейді.

Оқулық,

оқулық


Сабақтың соңы

Рефлексия: «Менің сөзім» әдісі бойынша өтеді.
Оқу тапсырмасы: мәтінді мазмұндау.

Сабаққа кері байланыс жасайды.

ҚБ қойылады.





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет