Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
«Ақпарат және оны өңдеу»
|
Мектеп: Маңғыстау ауданы, Есір Айшуақұлы атындағы о/м
|
Күні: 23.06.2017ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Даулетбаева Г.
|
Сынып: 5 а
|
Қатысқандар: 18
|
Қатыспағандар:0
|
Сабақтың тақырыбы
|
Біздің айналамыздағы ақпарат
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.1.1. Әртүрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:.Әртүрлі ақпаратты атап шығады және көрсетеді
Оқушылардың көбісі: Әртүрлі ақпараттың түрлерін ажыратады.
Кейбір оқушылар: Ақпараттың берілу формаларын анықтайды
|
Бағалау критерийі
|
Ақпарат ұғымын біледі
Ақпарт түрлерін біледі
Ақпараттың берілу формаларын ажырата алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Термин сөздер:
Ақпарат- информация- information
Сан- число- number
Мәтін-текст- text
Графика-графика- graphics
Дыбыс-звук- sound
Бейне- изображения- image
|
Құндылықтарға баулу
|
Қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, жауапкершілікте болу.
|
Пән аралық байланыс
|
орыс тілі, ағылшын тілі, математика
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар қауіпсіздік ережелерін, компьютердің құрылғыларын, қызметін біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 мин
|
Ұйымдастыру
Сәлемдесу, түгендеу
Ынтымақтастық ахуал туғызу;
Оқушылар бір-біріне жақсы-жақсы тілектер айтады «Асық» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу
« Допты лақтыру» әдісімен үй тапсырмалары сұралады.
Жаңа сабақты өзектендіру
-Сендер ақпаратты қайдан алатындарыңды айтыңдаршы.
- Сендер бүгін қандай ақпарат алдыңдар? Мысал келтіріңдер.
Демек, сен жаңа ақпарат алу арқылы жаңа білім алдың.
- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ ОМ анықтау;
Жаңа сабақ: bilimland.kz видео арқылы түсіндіремін
«Түртіп алу» әдісі бойынша оқушылар керекті жерді түртіп алады
|
Стикерлер,
асықтар,
карточ калар, bilimland.kz
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
«Ойлан-жұптас-бөліс»
1-тапсырма
Ақпарат түрлерін анықтаңыз ( жұптық жұмыс)
Дескриптор:___Бағалау:__Білім_алушы'>Дескриптор:
Бағалау:
|
Білім алушы
ақпараттың әртүрлі
формасын анықтайды
Оқушы бірін-бірі бас бармақ арқылы бағалайды
|
2-тапсырма (жеке жұмыс)
Суретке қарап ақпарат көздері, ақпарат қабылдаушылар туралы мәтін құрастырыңдар. Мәтінге атау қойып, компьютерге теріңдер
Дескриптор: Білім алушы
- ақпарат көзін анықтайды
-ақпарат алушыны анықтайды
Бағалау: оқушы өзін-өзі бағалайды, мұғалімнің
мадақтауы
3-тапсырма «Кім жылдам» әдісі Ақпаратты қабылдау арналары мен түрлерін көрсет. ( топтық жұмыс)
Кестені толтыру
Ақпарттың берілуі
|
Ақпараттың
қабылдау түрі
|
Ақпаратты қабылдау арнасы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор: Білім алушы
-ақпараттың әртүрлі формасын кестеде
атап көрсетеді
Бағалау: топ бірін-бірі бағалайды Бағдаршам арқылы
|
Қалам, үлестірме парақтары,
компьютерлерА3
|
Сабақтың соңы
10мин
|
Бекіту: bilimland.kz сілтемесі арқылы тақырыпқа байланысты тест алам
-Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
Білім ағашы
- нені білді
-нені үйренді
- не әлі де түсініксіз
Үй тапсырмасы: 1. Тақырыпты оқу.
2. Кесте толтырып келу
|
Стикерлер, қаламдар, суреттер,
А3,
bilimland.kz
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Саралау. Оқушыларға жеке, жұптық, топтық тапсырмалар және «допты лақтыру», «кім жылдам»,«Ойлан-жұптас-бөліс» әдістері арқылы оқушылар ақпарат туралы ұғымдарын және әр түрлі формада берілуін толық үйренді.
|
-Әр тапсырмаларға міндетті түрде дескрипторлар тағайындалды.
-Оқушылар өзін-өзі бағалайды
-Мұғалімнің мадақтауы
( мадақтама сөздер)
-Топ бірін- бірі бағалайды
( бағдаршам арқылы)
-Смайликтермен
-Оқушылар бір-бірін бағалайды
(басбармақ арқылы)
|
Компьютермен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережесін ескертемін
|