Сабақтың тақырыбы Ботай мәдениеті



бет1/5
Дата08.06.2023
өлшемі0,64 Mb.
#99881
түріСабақ
  1   2   3   4   5

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі



Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Айтураева Л.С.

Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ботай мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.4.1.1 ежелгі адамдардың кәсібін сипаттау

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру
Себеп пен салдар

Сабақтың мақсаты

Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін талдау, тарихи маңызына баға беру;
Ботай мәдениетінің ескерткіштерін зерттеу арқылы ботайлықтар жылқыны қолға үйреткендігін дәлелдеу.

Бағалау критерийі

Энеолит дәуірінің жаңалықтарын біледі;
Қазақстан аумағындағы энеолит дәуірінің тұрақтарын зерттейді;
Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін түсінеді;
Ботайлықтардың жылқыны алғаш қолға үйретушілер екендігін дәлелдейді;
Ботай мәдениетінің тарихи маңызына баға береді.



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру


7 минут

Жаңа тақырыпқа қадам


3 минут



Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды тас дәуірінің кезеңдері (палеолит, мезолит, неолит, энеолит) бойынша төрт топқа бөлу
«Серпілген сауалдар» әдісі арқылы арқылы өткен тақырыпқа пысықтау жүргізеді.
- Адамдардың шаруашылық өмірінде қандай өзгерістер болды?
-Қандай еңбек құралдары жетілді?
ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы алғашқы адамдардың шаруашылық өмірі туралы жазбаша түрде орындайды.
Саралау тапсырмасы: Дарынды оқушы мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өміріндегі өзгерістерді анықтайды.
«Ой салу» әдісі арқылы оқушылардың назарына жылқы суреттері ұсынылады. Келесі сұрақтар төңірегінде сұрақтарға жауап береді:
-Балалар бұл суреттерден нені көре аламыз?
-Балалар бүгінгі сабақтын тақырыбы қандай болуы мүмкін?
Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу.
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау
критерийлерімен таныстыру.

Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді

Сөйлеу кемістігі бар оқушы барлық оқушылармен бірге фронтальді жұмыс істейді


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Сөйлеу кемістігі бар оқушы барлық оқушылармен бірге жұмыс істейді.

Дескриптор:
Мезолит пен неолит дәуірлерінде алғашқы адамдардың өмірін анықтайды;
Еңбек құралдарын сипаттайды;

ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы алғашқы адамдардың шаруашылық өмірі туралы жазбаша түрде орындайды.




Дескриптор:
1. Суретке қарап жылқының маңызын атайды;

Алғашқы адамдар өмірі мен еңбек құралдарын сипаттайтын суреттер, слайдтар.
Қосымша №1
https://yandex.kz/images/search?pos=4&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com%2Fm
сілтемедегі жылқы суреті

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут

5 минут



10 минут

1. «Ботай мәдениеті» тақырыбына байланысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім көрсетілген бейнебаян бойынша оқушыларға «Серпілген сауалдар» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беруді ұсынады.
-Ботай мәдениеті қай кезеңнің тұрағы?
-Ботай мәдениетінен қандай заттар табылды?
ЕБҚ: Сөйлеу кемістігі бар оқушы бәрімен бірге Ботай мәдениетінің ерекшелігімен танысады


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет