5.1.4.1 Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
5.4.3.3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер)желісі бойынша әңгіме құрастыру.
Сабақтың мақсаты :
Екпіннің өзіндік ерекшелігін түсіндіре отырып, оның оқу, сөйлеу нормасына тән құбылыс екеніне білдірту, екпін түрлерін ажырата білгізу. Фонетикалық білім дағдыларын қалыптастыру.
2- тапсырма Жұптық жұмыс Тілдік бағдар
Сөйлеп тұрғанда, бір сөз басқа сөздерге, бір буын басқа буындарға, бір дыбыс басқа дыбыстарға қарағанда күшті, көтеріңкі айтылуын екпін дейміз.
Екпін
Сөз екпіні
Дыбыс екпіні
Ой екпіні
Тіркес екпіні
Екі немесе одан да көп буынды бір сөздің ішіндегі бір буынның көтеріңкі айтылуы сөз екпіні деп аталады.Қазақ тіліндегі сөз екпінінің орны тұрақты болады: Екпін сөздің ең соңғы буынына түседі.
3-тапсырма.
Жазылым дағдысы орындалады «Ойды толықтыр»әдісі
Мұғалім бағыт-бағдар береді
4 - тапсырма
«Адасқан ақпараттар»
Айтылым Жазылым
Сұрақтарға жауап береді.
*Дәстүрлер туралы не білесіңдер?
*Отбасылық дәстүрлерге не жатады?
Өмірмен байланыстырып бір екі мәлімет айтады.
Жазылым
Жұптасып диалог құрады.
Тақырыбы «Қазақ халқының дәстүрлері»
Суреттерге қарап ойды жалғастырады. Екпіннің дұрыс қойылуын талқылайды.
1 Сөз екпіні сөздің бастапқы буынына түседі.
2.Ой екпіні бастауыштың алдында тұрады.
3.Екпін екіге бөлінеді.
5.1.4.1 Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау;
5.4.3.3 Сюжетті суреттердің (фотосуреттер)желісі бойынша әңгіме құрастыру.
Сабақтың мақсаты :
Екпіннің өзіндік ерекшелігін түсіндіре отырып, оның оқу, сөйлеу нормасына тән құбылыс екеніне білдірту, екпін түрлерін ажырата білгізу. Фонетикалық білім дағдыларын қалыптастыру.
Тілдік мақсаттар
Екпін, сөз екпіні, дыбыс екпіні, ой екпіні, тіркес екпіні
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы (5 минут)
Сабақ мақсатымен таныстыру.
Кесте
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
1-тапсырма Жеке жұмыс
Үлгі бойынша берілген сөдерге фонологиялық талдау жасау
2- тапсырма Оқылым
Өлеңдегі сөздерге сөз екпінін қойыңдар.
3-тапсырма. Екпін түспей тұрған қосымшаларды бір бөлек, екпін түсетін сөздерді бір бөлек жазыңдар.
4 – тапсырма Айтылым
«Біздің отбасылық дәстүрлер» қысқаша мәтін құрау
Жазылым
Дәстүр, отбасылық, бесік
Шығармашылық жұмыс (Мұзафар Әлімбаев) Ұлыстың ұлы күнінде, Көппенен бірге күлімде. Көбейсін жаңа достарың,
Молайсын елге қосқаның.
Тастай , адамбыз, оқушымын, айтайын, айтпа, оқтай, көрейік, баласың, барма, айтшы сызба, сөйледі, жидек, қалам, кітап, дәптер, қызғалдақ, мөлдір, шалғай, шіркін, жазды, арасында.
Дескриптор: -екпін түспейтін қосымшаларды ажырата алады
Дескриптор: - Сөйлем құрауда тірек сөздерді қолданады;
- Тақырыпқа сәйкес жүйелі жеткізеді;
- Нақты мысалдар келтіре алады;
Кесте
Сабақтың соңы 3 минут
Үй тапсырмасын беру : «Менің есімімнің сыры» шағын әңгіме дайындау
Кері байланыс «Білім қоржыны»
Оқушылар сабақта алған білімдерін қоржынның түсі арқылы білдіреді
Қысқа мерзімді жоспар
Пән: тереңдетілген қазақ тілі
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер
Күні : 27-28.10
Педагогтің аты-жөні: Мусина Қымбат Толеуовна
Сынып: 5а
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :
Сабақтың тақырыбы: Фонетика бөлімі бойынша алған білімдерін қорытындылау
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаты :
Оқушылардың фонетикадан алған білімдерін нығайту, тиянақтау, теориялық білімін практикамен ұштастыру.
Сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру, оқу - білімге деген ынталарын арттыра отырып, сөздік қорын дамыту.
Тілдік мақсаттар
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы (5 минут)
Сабақ мақсатымен таныстыру. Сабақ басталмас бұрын бір-бірімізге жылы жүзбен күлімдей
қарап: "Бәрі де жақсы болады, ісіміз сәтті басталып, сәтті
аяқталады” деген сенімге кіріп, білгендеріңді сендер де
қаймықпай айтып, сабаққа белсенді қатысуға өздеріңді
қайрап отырыңдар.
Амандасады.
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
1 -тапсырма Пысықтауға арналған сұрақтармен жұмыс
2 -тапсырма Семантикалық картаны толтыру
3- тапсырма «Сиқырлы көпір».
Буындардан сөз құрап көлден өту қажет. Буын түрлерін анықта.
4 – тапсырма «Дыбыстар әлеміне хат». Эссе жазу
1.Фонетика нені зерттейді
2.Әліпби дегеніміз не
3.Қазақ тілінде неше әріп бар, төл дыбыстар нешеу?
4.Орыс әліпбиіне нешінші жылы көштік?
5.Дауысты дыбыстар тілдің қатысына қарай нешеге бөлінеді?
6.Әліпби деген сөз қай тілден енген?
7.Дауысты дыбыстардың еріннің қатысына қарай нешеге бөлінеді?
8.Дауыссыз дыбыстардың түрлерін ата?
9.Буын дегеніміз не?
10.Буынның түрлерін ата
11.Ашық дауыстыларды ата?
12.Үндестік заңы дегеніміз не?
СЕМАНТИКАЛЫҚ КАРТА
мысалдар
Дауысты
дауыссыз
жуан
жіңішке
д
+
ә
+
+
с
т
ү
р
Берілген тақырыпқа шағын эссе жазады
Дескриптор: -өткен тақырыптарды еске түсіреді;
-сұрақтарға нақты жауап береді;
Дескриптор: -дауысты, дауыссыз дыбыстарды ажыратады;
-жуан, жіңішке дауыстыларды белгілейді;
Дескриптор: -буындардан сөз құрайды;
-буын түрлерін ажыратады;
Дескриптор: -өз пікірін жазады;
-грамматикалық нормаларды сақтайды;