Сабақтың тақырыбы Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер»



Дата25.11.2023
өлшемі26,94 Kb.
#126113
түріСабақ
Байланысты:
Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» Көркемдегіш құралдар.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Дананың сөзі –ақылдың көзі

Мектеп:



Мұғалімнің аты-жөні:




Күні:

29.09.2021жыл

Сынып: 6

Қатысқандар: 26

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Әл-Фараби «Қашықтасың туған жер» Көркемдегіш құралдар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.3.1 шығармадағы көркем ауыстыруларды(тропты метафора, кейіптеу, метонимия, гипербала, литота, аллегория, аниттеза, градация, арнау) анықтау;
6.2.4.1 әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жазу;

Сабақ мақсаты:

әдеби көркемдегіш құралдарды пайдаланып шығармадағы табиғат көрінісін, оқиға орнын кейіпкер бейнесін сипаттап жазу.






Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың
басы
Қызығушылықты ояту кезеңі
5 минут
Өткен сабаққа шолу
10 минут

Сыныпта жағымда психологиялық ахуал туғызу.

Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау.



  1. Аяз би мен ханды кімдер араздастырады? (уәзірлер)

  2. Көркем шығармада суреттелген оқиғаны рет-ретімен жүйелеу, мазмұндау (фабула)

  3. «ШаҺнама» еңбегінде Алып Ер Тұңғаны қалай атаған? (Афрасиаб)

  4. «Аяз би» ертегісінде ханның әкесі кім болған? (наубайшы).

  5. «Шаһнама» еңбегінің авторы кім? (Фирдоуси)

  6. «Диуани лұғат ат-түрік» сөздігін кім жазды? (Қашқари)

  7. «География» еңбегінде «Олар малшаруашылығымен айналысады. Жейтін тағамдары: ет, сүт, көбінесе ірімшік жеп, қымыз ішеді. Бұлар нағыз ержүрек батыр., әділ жандар» деп айтқан кім? (Страбон)

  8. Алып Ер Тұңға батыр қай елмен жауласты? (Иран)




1










у

ә

з

і

р

л

е

р

2

ф

а

б

у

л

а




















































3










а

ф

р

а

с

и

а

б

4










н

а

у

б

а

й

ш

ы

5







ф

и

р

д

о

у

с

и




6










қ

а

ш

қ

а

р

и




7

с

т

р

а

б

о

н













8













и

р

а

н












Бағалау критерийлері:
1.Сұрақтарға толық жауап бере алады. 2 балл
2. Дәлелді пікірлер келтіреді 3 балл
Бағалау смайликтер арқылы



Бір-біріне тілек айтады.

Сөзжұмбақтың шешімін тауып , тақтаға шығып жазады



Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы

25 минут


Сабақты бекіту



Интербелсенді тақтадан бейнебаян қарау.

Тыңдалым. «Қашықтасың туған туған жер» өлеңі бейнеролик.


Сөздікпен жұмыс. (ауызша түсіндіру)
қашықтасың – алыстасың
жанарым – көзім
кері оралмай – кейін қайтпай
жылдарым жатыр ағып – жылдарым өтіп жатыр

1-тапсырма Топтық жұмыс
1-топ Әбу Насыр Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған жер» өлеңіне сатылай кешенді талдау жасаңдар

Авторы






Тақырыбы




Жанры




Идеясы




Шумақ




Тармақ




Буын саны




Ұйқас түрі




Бағалау критерийлері



2-топ Әбу Насыр Әл-Фарабидің «Қашықтасың туған жер» туған жер өлеңінен автор бейнесін анықтаңыздар.

Автор бейнесі

Үзінді

Себебі




Қашықтасың туған жер-туған елім.
Не бір жүйрік болдырып жарау деген.
Шаршадым мен.Қанатым талды менің,Шаңыт жолға сарылып қарауменен.

Ақын шет жерде


көптеген жыл өмір
сүргендіктен өзінің
туған еліне деген
сағынышын жырға
қосады.

Бағалау критерийлері

  • Өлеңнен автор бейнесін анықтайды. 3 балл

3-топ Автор бейнесін ашатын үзіндіні анықтап, себебін жазыңыздар.

Автор бейнесі

Үзінді

Себебі

Ақын өзіне сын көзбен қарайды





Бағалау критерийлері

  • Автор бейнесінен үзіндіні табады. 2 балл

  • Себебін анықтайды 2 балл


Сергіту сәті «Туған жер»
«Қол шапалақтау» әдісі арқылы мадақтау


2-тапсырма. Жазылым. Жазба жұмысы
Өлеңнен көркемдегіш тәсілдерді табу



Көркемдік құрал

Өлеңнен мысал

1

Ауыстыру (метафора)




2

Кейіптеу




3

Теңеу




4

Эпитет







Синоним







Арнау




5

Литота




Бағалау критерийлері

  • Өлеңнен көркем ауыстыруларды таба алады. 2 балл

  • Анықтамаларын айта алады. 2 балл

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау


Қорытынды. «Зымыран сұрақтар» арқылы сабақты қорыту

  1. Қашықтасың деген сөзді қалай түсінесің? «Қалың елім» деген сөзді оқығанда бірінші ойыңа қандай мағына келді?

  2. Ақын ақымақ адамды неге теңеген? «Әкімдікке күллісі жүгіреді» тармағының мағынасын қалай түсінесің?

Бағалау критерийлері

  • Сұрақтарға жауап береді 1 балл

  • Өлеңнен мысал келтіреді 2 балл



Бейнебаян көреді.

Бейнеролик көреді


Сөздердің мағынасын түсінеді.

Әр топ берілген тапсырманы орындап, ортаға шығып қорғайды.

Барлық оқушы ән айтады


Оқушылар дәптерге орындайды.


Ережені айтып, өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады

оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Интербелсенді тақта

Интербелсенді тақта


Интербелсенді тақта



Кері байланыс

5 минут


«3-2-1»
Бүгінгі сабақта алған 3 мағызды ақпарат.
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспект.
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.



Жауап береді






Үйге тапсырма:



Шығармашылық тапсырма: 

1. «Қашықтасың туған жер» өлеңін жаттау.
2. «Фараби- біздің бабамыз...» (арнау шығару)



Жазып алады







Көркемдегіш құралдар - автордың шығарманы әсерлеу,бейнелуіне септігін тигізіп,оның шеберлігін танытатын құралдар.Ондай құралдарға ажарлаудың, құбылтудың түрлерін жатқызуға болады.

Туған жер - ол біздің алтын бесігіміз, кіндік қанымыз тамған жер, анамыз. Адамзатта екі ана болады: жарық дүниеге әкелген анасы және де осы дүниеде өз бауырында аунатып өсірген жер анасы, туған жері. Адам баласына туған жер, ел, атамекен, атажұрт, Отан - деген ұғымдар жүрегіне жақын ұғымдар. Атамекен - туған халқының, ұлтының мекен еткен, ата - бабасының қоныс тепкен жері. Туған жер - әр адамның дүние есігін ашып, өмірге келген жері. Адам өмірге келіп, ес жия бастаған сәттен өз болашағына, өткеніне ден қоя бастайды. Адамның болашағы да, өткені де туған жермен тығыз байланыста болады. 

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет