Сабақтың басы
5 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сабаққа сәттілік тілеу. Бүгінгі күнге жақсы көңіл күй сыйлау.
Сабақтың тақырыбын анықтау:
Оқушылар фото суреттер көрсетіледі. Сабақтың тақырыбын оқушылар анықтайды.
Сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақ қояды.
1 Магнит тілшесінің осі деген не?
2.Демпфер деген не?
3.Магнит өрісі деген не?
4.электрқозғалтқыш деген не?
5.Генераторға мысал келтір?
1- тапсырма
|
Окушылар суретке қарап сабақтың тақырыбын анықтайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере алмағандықтан бүгінгі күннің мақсатын анықтай алады.
|
|
|
Сабақтың ортасы.
30 мин
|
« Ассацасия» әдісі
2-тапсырма.
Оқулықпен жұмыс жасау мақсатында «Джексо» әдісі
Мәтінді өзара топта бөліп, оқып алады да, басқа топқа түсіндіреді.
Бағалау «Екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағаланады
3- тапсырма
Адасқан формуланы тап. Оқушыларға индуктивтті тақтамен әр түрлі әуе шарында тұрған формулалар беріледі. Оқушылар формулаларды кұрастырып,есеп шыраруда қолданады
№1 Трансформатордың бірінші катушкасының орамдарымен жүретін ток шамасы 5А. Егер трансформация коэффициенті 0,4 болса, Екінші катушка орамдарымен жүретін ток қандай болады?(2А)
№2 Трансформатордың бірінші катушкасында 1200 орам бар және ол 220В кернеуге , 3А ток күшіне арналған. Электрмен пісіру қондырғысын жасауға қажетті 100А ток алу үшін екінші катушканың орам санын қандай етіп таңдайды?(36)
№3 Төмендеткіш трансформатордың бірінші реттік орамасының кернеуі 220В электр желісіне қосылған. Оның екінші орамасының қысқыштарына 8Ом кедергі жалғанды. Егер трансформация коэффициенті 55 болса, кедергі бойымен жүретін токтың шамасы қаншаға тең. (0,5А)
№4 Трансформатордың бірінші реттік орамасындағы ток күші I1= 0,5А , кернеуі U1=220В . Екінші реттік орамасындағы ток күші I2= 11A кернеуі U2= 9,5В . Трансформатордың ПӘК-ін табыңдар. (95%)
№5 Жоғарлатқыш трансформатордың бірінші реттік орамасында N1= 80, екінші реттік орамасында N2= 1280 орам бар. Бірінші реттік орамасының ұштарындағы кернеу U1= 120В , ал екінші реттік ормасындағы ток күші I2= 0,25A . Трансформатордың пайдалы қуатын анықтау керек.(480Вт)
|
Оқушылар «Ассацасия» әдісі арқылы өзі ізденіп, анықтап табуға бейімделеді.
Кітаппен жұмыс жасайды. Өз шешімін дәлелдейді
Оқушылар жаңа тақырып бойынша есептер шығара алады.
|
Дескриптор:
Генератордың анықтамасын жазады.
Қайда қолданылатынын жазады
Өзгеде қызықты факт жазады
Жалпы балл 3
Дескриптор:
Сабақ түсіндерді
Өз ойын ашық айтады
Өзге топты тыңдайды
Жалпы балл 3
Дескриптор:
Оқушылар формуланы құрастырады.
Есептің берілген жазады.
Формула жазады.
Есептің жауабын шығарады.
Жалпы балл: 4
|
Үйлестірме қағаздар
|
Бағалау
|
4- тапсырма
Сабақтың басында қойылған, оқушылар жауап бере алмағын сұрақтарды, оқушы бүгінгі сабақтан түсінген түсінбегенін « Бинго» әдісі бойынша қайта сұрайды.
1.Электромагниттік индукцияның қолданылуын түсіндір?
2.Электр құбылысы мен магнит құбылысын салыстыр?
3. Генератордың қолданылуын түсіндір?
4.Генератордың қозғалмайтын бөлігі қалай аталады?
5.Трансформатордың қолданылуын түсіндір?
Қорытындылау кезеңі:
Кері байланыс Classroomscreen әдісі.
Интерактивті тақтада сабақ жақсы өтті, сабақ орташа өтті, сабақ маған ұнамады секілді стикерлер тұрады.
|
Оқушылар сұраққа жауап береді.
|
Дескриптор:
Оқушылар сұрақтарға жауап бере алады.
Сабақтың мақсатының орындалғанын айқындайды.
|
|