Сабақтың тақырыбы: Ес е птеу тех ни касының даму тарихы



Дата27.09.2023
өлшемі378,5 Kb.
#110579
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік жүйелер және желілер

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 6

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Есептеу техникасының даму тарихы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



6.1.1.1. компьютерлік технологияның даму тарихы мен келешегі туралы әңгімелеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Есептеу техникасының даму тарихын білу.

Көптеген оқушылар:

Есептеу техникасының даму тарихына сәйкес буынын білу.

Кейбір оқушылар:






Сабақтың барысы:



Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен тақырыпты қайталау.

4.Жаңа тақырыпқа шолу.


Есептеу техникасын дамытудың электрондық кезеңінің компьютерлері өзіндік буындарға бөлінеді. ЭЕМ буыны – сол ғылыми және техникалық қағидаларда құрылған ЭЕМ-нің барлық түрлері мен үлгілері. Буындардың ауысуы ЭЕМ элементтік базасының ауысуымен, электрондық техниканың прогресімен байланысты.

1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Жаттығуды орындайды









Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Презентация «Компьютер буындарының өзгеруі»


(Ж) 1-тапсырма. Есептеуіш техника буындарында қолданылатын құралды анықтаңыз, сәйкестік орнатыңыз.


А. Жартылай өткізгіш – транзисторлар


B. Интегралдық схема
C. Электрондық шамдар

  1. Процессор

Дескриптор:


-ІІ буынын қолданылатын құралды анықтайды;
-ІІІ буынын қолданылатын құралды анықтайды;
-ІҮ буынын қолданылатын құралды анықтайды.

ҚБ: стикер /3балл/


(Ө) 2-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі


Сөйлемдердегі бос сөздерді және сөз тіркестерін толтырыңыз.

Бірінші, үшінші, бесінші, эмоциялық, жасанды, интеллектуалды.


Робот (1) ______________ буын есептеу техникасының даму белгілерінің бірі болып табылады, өйткені оның негізінде (2) _____________________ интеллект жатыр.


Дескриптор:


-буын жазады;
-интеллекті жазады.

ҚБ: стикер /2балл/


3-тапсырма. «Дұрыс, бұрыс» әдісі






дұрыс

бұрыс

Биокомпьютер-тірі ағза ретінде жұмыс істейтін компьютерлер







Кванттық компьютер. Қазіргі қолданыстағы компьютерлерлерде ақпарат тасымалдауыш ретінде электронды шамдар қолданылады.







Молекулалық компьютер- молекулалардың бір күйден екінші күйге ауысыуна қол жеткізу нәтижесінде пайда болды.







Дексприптор:


-биокомпьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді;
-кванттық компьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді;
-молекулалық компьютердің дұрыс немесе бұрыс анықтамасын береді.
ҚБ: стикер /3балл/
(Ө) 4-тапсырма.
-Не себепті бүгінгі таңда компьютерлер адам үшін өте маңызды дүниеге айналды?
Дескриптор:
-өз ойды айтады

ҚБ: стикер /2балл/



Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады

1-тапсырманы орындайды

2-тапсырманы орындайды

3-тапсырманы орындайды


4-тапсырманы орындайды


Стикер
3 балл

Стикер
2 балл

Стикер
3 балл


Стикер
2 балл



Презентация

Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс: «Алма себеті» әдісі

«Жасыл түсті алма» - яғни, мен бүгін бәрін жақсы меңгердім.
«Қызыл түсті алма» - яғни, мен тапсырманы орындай алмадым, түсінбедім.

Өзін-өзі бағалау.







Үй тапсырмасы

§ 1.3, 19-бет «Үй тапсырмасы» тапсырмасы
















Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет