Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару Бөлім: Қысым Педагогтің



Дата29.01.2023
өлшемі22,87 Kb.
#63608
түріСабақ
Байланысты:
КМЖ улги




ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ-АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ №382 бұйрық
19 көпсалалы мектеп-гимназиясы

Қысқа мерзімді жоспары


Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару


Бөлім:

Қысым

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Сағатбек Аида Ерболатқызы

Күні:

30.01.2023ж

Сынып: 7 «А», «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

  • Қысымның өлшем бірлігін ХБЖ-ға келтіреді;

  • Қысымның формуласын пайдалана отырып есептер шығарады;

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі/
Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут
8 минут

1. Ұйымдастыру
Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасы
«Миға шабуыл» әдісі. Сұрақ қою арқылы өткен тақырыпқа шолу жасау.
1. Қысым дегеніміз?
(Белгілі бір бетке түсетін күш әрекетінің нәтижесін сипаттайтын физикалық шама).
2. Халықаралық жүйеде қысымды қандай өлшем бірлікпен өлшейді?
(Паскаль)
3. 1кПа=?
(1000 Па)
4. Қысымның формуласы?
(𝑝=𝐹𝑆)
5. Паскаль заңы қалай айтылады? Сұйыққа немесе газға түсірілген қысым барлық бағыт бойынша өзгеріссіз беріледі).
6. Ауырлық күшінің әрекетінен сұйықтар мен газдарда болатын (қысым қандай шамаларға байланысты болады?
(Сұйық бағананың биіктігіне және оның тығыздығына).



Оқушылар сабаққа назар аударып, үй тапсырмасына дайындалады.


Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.





Дескриптор
-қысымның анықтамасын біледі;
-сұйықтар мен газдардағы қысым мен қатты денелердегі қысымның айырмашылығын ажырата алады:
-ХБЖ-ға келтіре алады.
-Формуланы біледі;
- 2 балл

ҚБ
Мақтау, мадақтау



Кітап
Дәптер

Сабақтың ортасы
25 минут


Жұптық жұмыс
Есептер шығару
1. 300 м2 ауданға түсірілген күш 100 Н – мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?
Жауабы: 0,33 Па
2. Биіктігі 0,5 м киросин қабаты ыдыс түбіне қандай қысым түсіреді?
Жауабы: 4000 Па
3. 400 см2 ауданға түсірілген күш 100 Н- мен әсер ететін болса, қысым қандай болар еді?
Жауабы: 0,25 * 𝟏𝟎𝟒 Па
4. Массасы 200 кг , ауданы 2,5м2 дененің түсіретін қысымын анықта?
Жауабы: 800 Па
5. Бізді қоршап тұрған ауа барлық денеге 100 кПа қысым түсіретін болса, өлшемдері 60*80м болатын үстел бетіне қандай күш түсірер еді?
Жауабы: 480* 𝟏𝟎𝟔 Н
6. Гирабликалық таптауыштың кіші поршенінің ауданы 10 м2 . Оған әсер етеін күш 200Н. Үлкен поршенінің ауданы 200 м2. Үлкен поршенге қанда күш әсер етеді?
Жауабы: 4000 Н
7. Шаңғышының шаңғымен қосқандағы массасы 70 кг. Екі шаңғы тіректерінің ауданы 3500 см 2 тең. Шаңғышының қар үстіне түсіретін қысымын есептеңдер.
8. 0, 2 м 2 ауданға 8 к. Па қысым әсер етеді. Осы ауданға қанша күш беріледі?



Берілген есептерді жұптаса отырып шығарады.





Дескриптор
-қысымның формуласын біледі;
-есептің берілгенін дұрыс жаза алады;
-ХБЖ-ға келтіре алады;
-өлшем бірліктерін ондық жүйеге келтіре алады
Әр есепке 2 балл
- барлығы 8 балл

жұмыс
дәптері

Сабақтың соңы.

5 минут

Бағалау
4 минут

Үй тапсырма-сы


1минут

Рефлексия


«Плюс-минус-қызықты» әдісі
Оқушыларға кестелік карточкалар таратылады.

Оқушыларды 10-дық балдық жүйемен бағалау;


Үй тапсырмасы
Қосымша есептерді шығару. Жаңа тақырып бойынша конспект жасау.

Сабақ барысында
Плюс – пайдалы ақпараттарды, минус – жалықтырған немесе түсініксіз тұстарын жазады, қызықты – таңғалдырған жаңа ақпарат туралы немесе проблеманы шешу жолдары туралы жазады.

Барлығы 10 балл.





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет