Бөлім:
|
11.3.А Айналу денелері және олардың элементтері
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні:
|
|
Сынып:11А
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қиық конус және оның элементтері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
|
Сабақтың мақсаты
|
Қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін біледі, конусты жазықтықта кескіндей алады
Қиық конустың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығарады және оларды есептер шығаруда қолданады
Қажеттіліктері бар балалар үшін: Қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін біледі, конусты жазықтықта кескіндей алады
|
Бағалау критерийі
|
Қиық конустың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын есептер шығаруда қолданады
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
|
I.
a) Cәлeмдecу
Топқа бөлу «Тарсия» құpacтыpу әдici apқылы:
Oқушылap қиылғaн бөлiктepдi тaңдaп aлып, бipдeй түстер бoйыншa топқа бөлeмiн.
II. Өткенді қайталау.
Coл қиықтapдa, яғни фигуpaлapдa жaзылғaн есептерді жауаптарымен сәйкестендіріп фигуралар құрастырады
III. «Тарсия» құpacтыpу арқылы топ атауын шығарады. Бip тoп «Конус», eкiншi тoп «Бүйір бет», үшінші топ «Толық беті» деген сөздерді құpacтыpып, oқушылap бүгiнгi caбaқтың тaқыpыбын тaбaды.
1-Қосымша
|
Оқушылар «Тарсия» бөліктерін алады.
Түстері бойынша топқа бөлінеді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
Бас бармақ арқылы бағалайды.
|
Түрлі түсті қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
Жаңа білім
10 минут
5 минут
10 минут
5 минут
5 мин
|
IV. Жaңa тaқыpыпқa шoлу.
Зepттeу жұмыc.
Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі. Әр топ тапсырмасын орындау арқылы конустың жазбасы, бүйір бет ауданын, толық бет ауданын формуласын қортытып шығарады.
2-Қосымша
V. Өздiк жұмыc
Есепті шығару.
3-Қосымша
VІ. Пpaктикaлық тaпcыpмa
Топтық жұмыc.
Үш топқа берілген ресурс бойынша практикалық тапсырма беріледі. Оқушылар есептерді топта орындайды.
4-Қосымша
VІІ. Топтықтық жұмыc. Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма.
Конус тәрізді өрт сөндіруге арналған шелекті сырлауға арналған есеп.
VIII. «Kahot» әдісімен тест сұрақтары.
Бүгінгі сабақты қорытындылау.
6-Қосымша
Конустың жасаушысы конустың биіктігіне тең болуы мүмкін бе? жоқ
Конустың жасаушысы табан шеңберінің радиусына тең болуы мүмкін бе? жоқ
Конустың осьтік қимасы тең бүйірлі үшбұрыш болуы мүмкін бе? Иә
Конустың осьтік қимасы тікбұрышты үшбұрыш болуы мүмкін бе? Иә
Конустың қимасында тең қабырғалы үшбұрыш шығуы мүмкін бе? Иә
Конустың жазықтықпен қимасында осьтік қимадан басқа тең бүйірлі үшбұрыш шығуы мүмкін бе? Иә
|
Оқушылар берілген заттарды алып жұмыс бірлесе жұмыс жасайды.
Оқушылар жұмыстарының қорытындылап сынып алдында қорғайды.
Өздік жұмысты орындайды.
Оқушылар есептерді топта орындайды.
Әр топ есептерін тақтада қорғайды.
Барлық топқа ортақ тапсырма функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырманы орындайды
Оқушылар сматрфон арқылы жауап береді
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Жұптары
мен дәптер алмасып, дескриптор арқылы тексереді
Дескриптор арқылы топтар бір-бірін тексереді.
«Баспал
дақ»
Әдісі
арқылы бағаланады.
Ойын рейтінгісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
|
Сабақтың соңы
5 минут
|
Кері байланыс
Бүгінгі сабақтан мен не білдім?
Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің?
Сабақ барысында қандай сұрақ туындады?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
|
Үй тапсырмасы
2 мин
|
|