Сабақтың тақырыбы Ж. Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі



бет1/2
Дата05.05.2023
өлшемі0,82 Mb.
#90257
түріСабақ
  1   2

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім: Қиял мен шындық



Мектеп:

Мерзім:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Ж.Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі




Сабақта жүзеге асырылатын мақсаттар (Оқу бағдарламасына сілтеме)

А/И3. Көркем шығарманың тілі

Сабақ мақсаты

Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау

Бағалау критерийі

«Айдағы жасырынбақ» әңгімесінің тілдік ерекшелігін талдайды, автор стилін анықтайды

Тілдік мақсаттар



Сөздер мен сөз тіркестер: Қуыс шар, сауыттай, мәңгілік мұз, қазаншұңқырлар
Пән лексикасы және терминология: психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
менің ойымша....,
мен оны былай түсіндіремін.....,
себебі....., оған мынандай дәлел келтіре аламын....,
мәселенің шешеу жолдарын ұсынар болсам,....,
қорыта келе,.......

Құндылықтар

табиғатты аялау

Пәнаралық байланыс

астрономия, экология, қазақ тілі

Алдыңғы білім



Ж.Сахиев «Айдағы жасырынбақ» әңгімесі
Шығарманың көркемдік ерекшеліктерін талдау бойынша алған білімді кеңейту

Сабақ барысы

Жоспарлан ған сабақ кезеңдері

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


0-6
7-8

Қызығушылықты ояту
Жолаушының қойын дәптері
1 – қадам: Оқушыларға 3 бөліктен тұратын кесте таратылады, бірінші бөлікке өткен сабақта не туралы сөйлескенін, екінші бөлікке не туралы жазғанын, үшінші бөлікке қандай шешімге келгенін, не түйгенін жазады.
2 –қадам: Кестеге жазғанын жанындағы жұбына оқиды,
бір – бірінің жауаптарын тыңдап, ой бөліседі.


Не туралы сөйлестік?

Не туралы жаздық?

Қандай шешімге келдік?









Сабақ тақырыбы мен мақсаты талданып, таныстырылады.




Сабақтың ортасы
9-18

19 – 25


26-31

32-35





1-тапсырма. Зерделе
Топтарға «Айдағы жасырынбақ» әңгімесінен үзінділерге дайындалған тапсырма таратылады.
Мұғалім оқушыларға тапсырманы орындатпас бұрын оқу мақсатындағы көркемдегіш құралдар бойынша әдеби –теориялық ұғымдарды қайталау сұрақтарын береді немесе бұрын дайындалған слайдқа көз жүгіртіп, еске түсіруге мүмкіндік береді.
1-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Диалогты қолдану себебін түсіндір. Автордың Мерген планетолог әкесі Ертілеспен бірге Айда болып қайтыпты деген сөйлемде асты сызылған сөзді қолдануының себебін аш.
2-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
табан тіреуге Дауыл мұхиты, Жаңбырлар теңізі, Дағдарыс теңізі жұлдыздар да жымыңдамайды. Айналаның бәрі бейне бір күл шаңының астында қалғандай көңіл құлазытады. Тіршіліксіздіктің нағыз көрмесі

3-топ
Үзіндіні оқы. Автор ойын түсіндір. Төл сөз бен төлеу сөздің рөлі көріне ме? Үзіндіде асты сызылған сөздер мен сөйлемдерді қолдану себебін аш. Олар көркемдегіш құралдарға жата ма? Дәлелде.
ылғалданған құм сияқты ескерткіш қара бояудан жуылғандай елеусіз қуыс шардың үстінде тұрғандай қара тушы төгілген сауыттай


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет